| BiancaBya455566 a întrebat:

Am 18 ani, asta e ultimul meu an de liceu eu aș vrea să mă las de școală. Parinții mei nu sunt de acord sa fac asta, totuși sunt majora și eu ar trebui să decid dacă sa termin sau nu liceul, nu prea vreau sa îl mai termin.Voi ce ma sfătuiti să fac? Ce sa fac în legătură cu părinții mei? Cum sa îi conving ca nu vreau sa termin liceul?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si care e planul tau? Ce o sa faci pe viitor?
Mai exista persoane care nu au terminat liceul si acum au peste 1 miliard de euro in cont, sau sume foarte mari oricum, cat sa poata trai linistit.
Insa acele cazuri au stralucit intr-un anumit domeniu, au avut spirit antreprenorial iesit din comun, erau foarte pasionati si dedicati intr-un anumit domeniu, si scoala mai mult ii incurca, le fura din timpul pretios pentru a-si canaliza energia asupra acelor pasiuni.

Pe tine cu ce te incurca sa o termini?
Esti constienta ca nu o sa-ti gasesti de munca decat necalificat, muncitoare la banda, femeie de serviciu, pus pe rafturi in supermarketuri, si alte slujbe din astea prost si foarte prost platite?

Stiu ca e greu si cheful de invatat scade mai ales in a 12-a, cu atatea tentatii, si parca spuneai ca si parintii iti sunt plecati, DAR,
daca nu o sa iei bacul, exista mari sanse sa iti fie foarte greu mai tarziu, si o sa vrei sa te intorci in acest moment si sa il dai.

Iti spun doar atat: cand nu ai bacul, schimbi 5 locuri de munca prost platite, in 3 sau 4 ani.
Nu vorbesc din experienta proprie, nu e cazul, dar cunosc 2 persoane care au facut prostia asta, si acum ca au familie si copii, regreta amarnic.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să termini liceul.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ai facut 11 ani de scoala si nu vrei sa mai faci unul ca sa ai scoala completa?
Nu stiu cum iti vei convinge parintii. Dar te intreb: Cum vei convinge angajatorii (pe viitor)? Ca fara scoala nu te angajeaza nimeni. Si fara sa ai un loc de munca, din ce vei trai?
Speri sa stai pe spinarea parintilor o viata? Atunci lasi mofturile cu majoratul si faci cum spun ei. Ca ei te intretin, te hranesc, te adapostesc, etc.

| CristianNf a răspuns:

Daca poate voiai sa renunti de la inceput de prin a 9-a sau a 10-a, poate mai intelegeam, dar asa ce faci, ai stat 3 ani ca sa nu mai faci unul.

| Robertr155 a răspuns:

Dacă știi sigur ce o sa faci pe viitor, da! E viata ta, nu a lor.
Dar dar nu ai nimic sigur eu te sfătuiesc sa nu. Pentru ca poate nu iese. Ce o sa faci?
Și pentru partea cu convinsul dacă încă stai în casa lor nu prea cred ca ai cum. Adică dacă nu muncești, stai cu ei în casa nu prea cred ca ai șanse.