| BiancaBya455566 a întrebat:

Am 18 ani, eu cu părinții mei locuim la ţara, am povestit ca ieri seara am baut la ziua unui prieten şi am venit beata acasa şi mama nu i-a zis lui tata, pentru ca el e mai sever. In fine, nu ştiu cum a aflat tata şi m-a trezit acum de dimineaţa, m-a trezit şi ca pedeapsa a zis să ma duc să îl ajut la muls caprele. Avem 4 dar a rezolvat mama din nou, i-a zis să mă lase că sunt mică şi am greşit ca am baut şi să mă lase să dorm. După părerea voastră e normal ca tata să mă pună să mulg caprele? Şi ce parere aveţi de atitudinea mamei mele pentru că îmi ia apararea mereu în faţa lui tata?

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Simpatic tatăl tau, la faza cu caprele. Mama ca de obicei te a protejat.
Protejează te si tu, nu termina ficatul cu bautura.
Daca te intoxici cu alcool vei sfarsit pana in 40 de ani.
Cred ca a venit timpul sa înapoiezi mamei din iubirea ce ti a daruit o si tatei din seriozitatea ce a oferit o in cadrul familiei.
Toate cele bune,

| Madaxo97 a răspuns:

E o atitudine bună, a mamei tale, atât timp cât nu faci un obicei la vârsta ta cu băutură, sa fie nevoie sa mintă mereu pentru tine, asta îi poate afecta relația ei cu tatăl tău, să se certe din cauza ta.
La 18 ani nu mai esti deloc mică, esti ditamai fata, aproape femeie, nu ar fi rău să ajuți la acele treburi si tu. Sau dacă nu îți place să mulgi caprele, îi poți spune tatălui tău să faci altceva în locul mulsului.

| Dragobeta a răspuns:

Ce zici?
Locuiesti la tara si ar trebui sa mulgi caprele mereu, nu ca pedeapsa.
Mama ta greseste ca iti ia apararea in situatii asa de grave: esti fata si te imbeti. Mica la 18 ani? Atunci nu esti prea mica ca sa bei alcool?
Ai prea multa plictiseala in tine. Ajuta-ti parintii la munca gospodariei.

| eliancodrut a răspuns:

Daca seara ai putut sa "mulgi" un "tap" (de bere, nu de altceva), dimineata puteai sa mulgi si o capra.
La 18 ani ma intretineam singur.
Inainte, la tara, la 18 ani fetele se maritau si aveau familie, nu sedeau prin baruri.