| BiancaBya455566 a întrebat:

Am 18 ani mama cu tata se contrazic mereu pentru mine pentru ca mama îmi ia, mereu apararea când greşesc şi când tata mă pedepseşte mama mă apara mereu în faţa lui.Ce pot să fac ca ei 2 să nu se mai certe? Mama mereu când tata mă ceartă îi zice să mă lase în pace că sunt fata ei

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa nu mai gresesi deloc, ca parintii tai sa nu se mai certe, ca vine ziua cand se vor certa foarte urat si se desaprt fiindca tu esti un copil obraznic si rasfatat si nu vrei sa asculti.

| Hyperion7 a răspuns:

Părinții tăi sunt într-o lupta de putere, se pare că ambii sunt orgolioși și nu prea ai ce le face.
Ideal ar fi sa încerci totuși să asculți și de tatăl tău, astfel mai aplanezi conflictele, însă cam greu sa scapi de ele (mai ales daca unul din ei este perfecționist)
Totuși, fă acest compromis și vezi daca mai exista conflicte, daca nu mai exista, înseamnă că aia era problema, voia să îl validezi, ascultândul!

| Madaxo97 a răspuns:

Atât timp cât stai în casa lor si nu te muți singură, caută să le faci pe plac la amândoi, și tatălui tau nu doar mamei, fă câte ceva prin casă, curățenie, din întrebarile tale anterioare am văzut ca aveți si animale, poți ajuta si cu munca la animale sau prin curte, să nu mai vi beată acasă cum ai venit data trecută, poate înveți sa dai la o facultate, astfel intri în grațiile tatălui tău și nu se va mai certa cu mama ta.
Maturizează-te ca ești destul de mare, nu trebuie sa te bagi în probleme mereu să faci prostii, ca părinții tăi să se certe din cauza ta, le poți strica casnicia astfel.
Dacă nu, muncești si te muti singură si atunci faci ce vrei tu si nu e nevoie să îți mai ia nimeni apărarea.

| Cipi1212 a răspuns:

Să încerci sa ii convingi să nu se mai certe. Dacă nu merge bine, atunci să arunci un bob de fasole într-un castron.