| BiancaBya455566 a întrebat:

Am 18 ani, parinţii mei mi-au zis sa îi ajut sa scoata cartofi din gradina dar nu am vrut, au zis ca sunt pedepsita si nu mai am voie azi afara.Am 18 ani vi se pare normal sa ma pedepseasca la varsta asta?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu fiecare refuz pe care-l faci eu ti-as prelungi iesitul afara pe ulita, cu cate1 sptamana.
Esti ditamai femeia la 18 ani site comporti ca un copil rasfatat si nesimtit.
Ar trebuii sa-ti fie rusine, sa refuzi sa-ti ajuti parintii!

| johnnny123 a răspuns:

Dar tu de ce nu ai vrut să-ți ajuți părinții să scoată cartofi? Ești vreo prințesă care are doar drepturi și nicio obligație, iar ei sunt servitorii tăi?

Nu-ți convine? Ai 18 ani, ești majoră, poți să pleci încotro vezi cu ochii. Ia încearcă să trăiești un pic pe cont propriu, fără ca mama și tata să-ți asigure casă și masă.

| mODIN a răspuns:

Muta-te din casa lor, atunci.

| adryang78 a răspuns:

Dar ție ți se pare normal să trăiești pe spinarea lor? Aaaa, ești majoră? Ia-ți catrafusele și pleacă, dacă nu-ți convine să pui osu' la treabă. La 18 ani mă mir că nu ți-e rușine să judeci așa.
Din două, una: ori respecți regulile lor, că stai în casa lor și pe banii lor, ori du-te la muncă și fii cât vrei tu de independentă.
Hopa! Stai, că parcă vine cam greu chestia asta cu munca.
Of, frate, câte dive cu flatulențe-n cap. Mâine-poimâine te măriți și-o să mâncați parizer pe ziar, că aș putea să jur că habar n-ai să faci o ciorbă.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa îți ajuți părinții la niște trebusoare, generatia noastră in afara de ecrane nu știe mai nimic sa facă

| Miruna333 a răspuns:

Daca tu accepti sa fii pedepsita la 18 ani e gravlaughing Dar ce iti fac? Iti iau telefonul si te trimit in camera ta? Aminteste-le ca nu ai 5 ani, si ca oricum, pedeaspa are rol temporar, nu face vreun rahat

| 1onur a răspuns:

Păi ce are dacă îți ajuți părinți? Nu Pentru voi ca familie face de mâncare? Nu pentru pofta ta se scos acei cartofi din grădina? Dacă ar fi fost peste ia nici nu iar mai fi pus ar fi lăsat pământul să prindă buruiene și iarbă de păscut dar ia a pus de mâncat pentru voi și tu nu vrei să-ți ajuți mama sa aveți ce pune pe masă eu nu vad frumos ce-ia ce faci mamei tale da nici ceva grav nu ai făcut până la urmă ești un Copil n-ai făcut ceva grav dar cred eu că ai surpat o pe mama ta poate nu s-ar fi așteptat niciodată din partea ta și refuzi și ajuți și tu un pic dacă ai fi vrut și ai fi putut.

| 1onur a răspuns:

Stai așa că acum vad vârsta ta.

De fapt într-adevăr ești nesimțită faptul că te comporți așa cu mama ta nu-i deloc bine pe instragam Snapchat tiktokul stați cu orele și va uitați la tot felul de psihopați care le copiați comportamentul și vă luați după ei da nu ai făcut deloc bine meriți pedeapsa mamei tale

| 1onur a răspuns:

Meriți că pedeapsă să înveți să scoți cartofi din Grădina singură și să-i Prăjești singură în ulei cartofi și să-i decojești sigură EXACTĂ pentru mulți copii că voi el este o Adevărat tortură să învățați să gătiți nici la 30 de ani nu știți să aprindeți un aragaz noroc cu termostatul inventata altfe dădeați foc la casă să-ți strici manichiura pedichiura și tenul piele tale să ai mânainile crăpate și muncite ca mama ta.

| 1onur a răspuns:

Copii obraznici))

| 1onur a răspuns:

Dacă eram mama ta te puneam sa plantezi in grădină legume și fructe capia să vedeți copii obraznici ce însemnă munca de jos și cât sau chinuit oamenii acei părinți voștri sa planteze aceia cartofi si va pe voi va doare manichiura pedichiura sa va ajutați părinți...

| IXIAlinIXI a răspuns:

Vad ca sunt multe raspunsuri de la oameni "educati". Pe scurt trebuie sa intelegi ca atat timp cat esti pe banii lor ei au un avantaj asupra ta. Nu iti pot ordona lucruri sau interzice tu fiind majora, dar pot sa refuze sa te finanteze sau sa te ingrineasca, de aceea e important sa existe un respect reciproc. Viata la tara e grea, mereu e de treaba si de multe ori parintii vor cere ajutorul copiilor, daca chiar ai ceva mai bun de facut ce ar aduce un plus valoare eu zic sa nu te implici in treburile rurale, dar daca oricum stai degeaba poti sa il consideri sport! Nu esti cu nimic nesimtita ca ai refuzat, probabil ai motivele tale, dar gandeste-te la ce am scris! Succes!

| Modzilian a răspuns:

Ai 18 ani si stai pe spinarea parintilor? Nu ai serviciu?
Atunci cum ai avut tupeul sa-i refuzi? Nu mi se pare normal sa nu-i ajuti! In locul lor, in loc de pedeapsa te-as da afara din casa definitiv.