| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani și iubitul meu 22, suntem împreuna de 3 ani. Părinții mei sunt foarte stricti și nu m-ar lasă sa merg iarna asta de Crăciun la munte doar eu cu el și eventual câțiva prieteni.
Ar fi Ok sa fug de acasă sau sa ma cert cu părinții mei?
Sau ar fi mai bine sa-i ascult și sa nu merg nicăieri chiar dacă îmi doresc foarte mult?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Mai bine sa ii asculti. Poate gasiti cu totii impreuna o cale de a serba Craciunul in care sa va simtiti si voi bine si sa fie si acceptata de parintii tai.
Parerea mea este sa ii asculti pe parinti si in ce priveste facultatea dintr-o intrebare anterioara. Iti deschide mult mai multe optiuni. Poti face cursuri de make-up si sa iti urmezi aceasta pasiune in timpul liber.
Ai grija de viitorul tau si fii independenta. Nu ajunge la mila unui barbat. In ziua de azi relatiile nu tin mult. Deja cei 4+ ani ai vostri sunt exceptional de mult.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine ii asculti, daca vrei sa mai fii primita acasa!
Pana una-alta, de ei depinde viitorul tau si daca o faci pe nebuna, s-ar putea sa nu te mai primeasca acasa dupa escapada de la munte, ceea ce sincer, mi s-ar parea corect, ca sa respeci regulile lor, atata vreme cat stai in casa lor si ei te hranesc, te intretin samd.
Daca vrei sa pleci de acasa, ia-tri traista si pleaca, dar nu risca sa-i superi, ca nu merita necazurile in care te vei baga instantaneu, daca decizi asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e ok nicio varianta. Ești majora și trebuie sa îți impui punctul de vedere, fără cearta sau fugit de acasa

| Emma30555 a răspuns:

Poti incerca sa discuti cu ei, nu se stie poate daca pui cum trebuie problema te vor lasa, eventual sa discute si prietenul tau cu ei Dar nu lua masuri dramatice, mai bine cu rabdare sa obtii ce iti doresti

| DorelExpertu a răspuns:

Nu mai bine ii asiguri ca o veti face protejat?

| eugeniu2020 a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu parintii tai, sa le explici, in caz ar putea veni si iubitul tau si impreuna sa discutati., fugitul de acasa nu e solutie, nu tot te vei intoarce?

| WildM a răspuns:

Cred ca ar trebui sa stai in banca ta, deoarece acest gest al tau iar face sa nu mai aiba incredere in tine si de aici vor iesi pe vitor cu siguranta certuri si temeri din partea lor, ai putea sa le oferi posibilitatea sa iti cunosca prieteni sau sa le oferi o siguranta ca ai fi cuminte, decizia este a a ta dar incearca sa nu inrautatesti situatia succes.