| RalucaRaluca567 a întrebat:

Am 18 ani sunt mama unei fetiţe de 8 luni locuiesc la parintii mei eu si tatal fetţei neam desparţit dar el îşi asumă rolul de tata plateste pensie alimentara şi vine şi mai sta cu ea nu am fost casatorita cu el sarcina sa întmplat doar ca parintii mei nu mai sunt de acord sa, stau la ei ce pot face? n-am unde sa ma duc cu un copil mic

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai decat o singura solutie: sa suni la Protectia copilului si ei te vor ajuta pe tine si copilasul sa ajungeti intr-o Casa de Copii, unde tu poti sta pana la 18 ani, iar copilul tau il poti lua dupa ce te angajezi si ai venituri, sa-l poti intretine.

Cat stai in Caminul de copii poti opta sa iti termini liceul si sa iti dai BAC-ul, ca sa poti avea sanse sa te angajeze macar vanzatoare intr-un magazin, fiindca fara liceu si fara diploma aia de BAC te poti angaja numai la munca campului sau la curatenie.

Vezi tu, daca parintii tai si-ar fi facut datoria de parinti, sa te educe si sa te supravegheze strict, nu ajungeai sa ai sex cu barbatii care nu dau doi bani pe tine si nici sa faci copiifara sa ai macar varsta adulta ca sa poti sa-ti iei viata in mainile tale.

| Cipi1212 a răspuns:

Poate te ajută tatăl fetiței tale.

| hU?a a răspuns:

Neascultarea de parinti...
Mergi la Protectia copilului si cere ajutor.

| mirela4436 a răspuns:

Poți discuta cu tatăl copilului să te împrumute cu niște bani pentru o chirie iar tu în timp să te angajezi online, dacă nu găsești nimic de lucru cat timp te duci la muncă lasă copilul la tatăl lui

| alondrakiss a răspuns (pentru mirela4436):

Cu siguranță nu ar refuză să o ajute, din moment ce plătește pensie alimentară... Însă poate va împăcați că aveți totuși un copil!