| Jaklertppzxalduerwq a întrebat:

Am 19 ani și sunt căsătorită de un an, de câteva luni soțul meu își dorește să facem un copil, eu însă nu mă simt pregătită, îmi plac copiii, dar îmi este teamă?
Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Deja te-ai casatorit foarte repede, sa mai faci si un copil asa curand nu cred ca e o iedee prea buna.
Vorbeste cu el si explica-i, ca ai vrea sa mai petreceți timp impreuna, sa faceti lucuri pentru varsta voastră, sa convietuiti încă o perioadă voi doi si dupa ce vedeti ca totul este in regula sa faceti si un copil.

| Jaklertppzxalduerwq explică (pentru Freya1):

Crede-mă că am vorbit, el își dorește să facem copii cat suntem tineri și îl înțeleg, dar nu sunt 100% sigură că și eu îmi doresc același lucru.

| Freya1 a răspuns (pentru Jaklertppzxalduerwq):

Pai eu stiu ce zici tu, dar si el trebuie sa conștientizeze că nu te-a luat doar ca sa fie el tatic tanar.Mai contează si parerea ta si daca vrei sa ti un copil 9 luni in burta,sa te chinui sa il naști si dupa sa stai majoritatea timpului cu el in brate. Spune-i si tu ca nu e doar după el,sau daca vrea cu ardoare sa faceti schimb si sa treaca el prin ce treci tu.
Eu iti dau un sfat de la femeie la femeie. Poate voi va iubiti si va înțelegeți si atunci nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, inteleg si eu si tu si oricare ca e ok sa faci un copil, dar gandeste-te si tu ca deja v-ati căsătorit destul de repede, daca mai faci si un copil si dupa isi da el seama ca de fapt nu asta si-a dorit, sau nu te mai vrea, ce faci? Rămâi cu el in brate (si ne dorit practic daca el te preseaza) in timp ce el merge pe la gagicute?

| Jaklertppzxalduerwq explică (pentru Freya1):

Mam gândit și eu la asta, dar trăiesc cu convingerea că este destul de matur la cei 27 de ani al lui și nu o va face, știu că totul este imprevizibil și nu știum cine va apărea în viața noastră, dar eu nu cred că va da cu piciorul la căsnicia noastră.

| Freya1 a răspuns (pentru Jaklertppzxalduerwq):

Pai daca voia să fie tatic, nu lua o fata de 19 ani cu toată viața înainte sa ii faca copii, scuza-ma.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga/te lui Dumnezeu sa te ajute sa scapi de teama, A avea copii e una din cele mai mari bucurii pe care le poti experimenta pe pamant.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu as lasa sa treaca de la casatorie cel putin 2-3 ani. De ce? Sunt o multime de motive, din care spun doar trei:
1. Consolidarea si armonizarea familiei.
2. Maturizarea psihica pe aceasta latura.
3. Sa nu va ingropati tineretea in griji in plus.
Dar toate acestea depind de situatia voastra si de ceea ce simtiti.
V-o spune un om care are doi copii.

| Jaklertppzxalduerwq explică (pentru CodrutElian1990):

Vă mulțumesc! Din aceste motive îmi este puțin teamă să avem copii, vreau sa menționez că nu fug de responsabilități. Cu puțin timp în urmă ne-am certat destul de tare (a fost vina mea, dar cu toți greșim), iar de atunci mi-am zis că voi avea grijă ce alegeri voi face. Din momentul când vom avea un copil, probabil ne vom raci că relație și nu-mi doresc acest lucru. Acesta este unul dintre motivele pentru care nu-mi doresc copii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asta inseamna o casatorie - in prezent - intre parteneri care au varste diferite: gandirea, cerintele si chiar nevoile difera de la o varsta la alta.

| Eireann a răspuns:

Sunteti tineri si aveti toata viata inainte. Niciodata in viata voastra nu o sa aveti oportunitatile pe care le aveti acum. Pentru sotul tau venirea unui copil reprezinta o bucurie care vine cu anumite resonsabilitati financiare si o investitie de timp dar nu ii afecteaza decisiv ambitiile profesionale si chiar unele personale. Pentru tine copilul o sa fie prioritar si punctul central al tuturor preocuparilor. Bucura-te de perioada asta cu sotul tau, investeste in tine, faceti o calatorie, mergeti in vacanta ( o prietena spunea ca mamele nu merg in vacanta, ele doar isi ingrijesc copiii in alta locatie)

| LaraClarice a răspuns:

Ești destul de. tânăra. Nu ar trebui sa ai copii de la vârsta asta. Încearcă sa te bucuri de tinerete, ieși în oraș, călătoriți, te poți înscrie la o facultate.
Nu mi se pare normal ca soțul tău sa facă presiuni asupra ta. Intr-o relație trebuie sa găsiți un punct comun, sa va înțelegeți unul pe celalalt.

| Alinailies a răspuns:

Traieste-ti viata alaturi de sorul tău.
Sa faci copil la varsta asta nu e ok pentru ca vei ramane plina de frustrari.
Ai nevoie sa te bucuri de viata, sa te distrezi, sa calatoresti.
Copii=responsabilitate si limitare din multe puncte de vedere(daca nu va ajuta bunicii, parintii etc).

| 2FanMessi2 a răspuns:

Nu este deloc rău să ai un copil după vârsta de 18 ani, dar vei avea multe responsabilități de îndeplinit, trebuie sa ai un moment în care sa fii singura și sa te gândești limpede la chestia asta. Asa că decizia o poți alege doar tu.

| Jaklertppzxalduerwq explică (pentru 2FanMessi2):

Mulțumesc mult pentru sfat, știi... astăzi mi-am făcut cont pe TPU, nici nu mi-am imaginat că este o comunitate atât de sociabilă?

| Jaklertppzxalduerwq explică:

Mulțumesc mult!? Chiar am nevoie de sfaturile voastre.