| Anays45 a întrebat:

Am 2 copii un băiat de 2 ani și o fată care are 6 luni eu locuiesc cu mama nu locuiesc cu tatăl copiilor mei pentru ca ne a despărțit recent el vine sa vadă copiii eu cu el încercăm sa ne înțelegem bine pentru copii mama mă ajută cu copii dar aș dori să mă ajute mai mult.Cum o pot face pe mama sa ma ajute mai mult?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este deja nesimtire sa-i ceri maica-tii sa ti se dedice tie, fiindca esti nemultumita de cate face deja pentru tine.

| Madaxo97 a răspuns:

Păi tu ai făcut copii să ți crească mama ta? E de ajuns că te ajută cum poate și simplu fapt că te lasă să stai cu copiii în casa ei este un fapt enorm, cât ajutor mai vrei? Alege cu grijă bărbații de acum încolo, nu mai face copii aiurea cu toți iresponsabilii ca mai apoi să pui creșterea lor pe seama bunicilor. Zi mersi că te ajută cum poate, nu are nicio obligație față de tine mama ta, acum ca și persoană adultă.

| Miruna333 a răspuns:

Mama ta are si ea viata ei, nu e doar bunica sau mama pe aceasta lume. Inainte de toate este femeie, si are propria ei persoana. Ai spus ca te ajuta mul, deci face eforturi mari, dar vrei si mai mult, cat sa te mai ajute? Responsabilitatea parintilor sunt copiii. Nu bunicii ii fac. Nu poti face copii, ca mai apoi sa te plangi ca bunicii nu pot fi bone full time. Mai ales, cand ai ramas cu ambii copii, ti-ai asumat sa ii cresti singura, nu cu bunica. Angajeaza-ti bona, cea mai buna alegere.
Orice mama isi va ajuta copiii, in limita dorintei si a posibilitatilor. Copilul are si el o varsta si are copiii lui, doar nu o sa stea langa ei pana fac 18 ani. Multi oameni profita pe seama bunicilor si asta e trist.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ce obligatii are mama ta? Te-a crescut pe tine, e suficient.
Tu ti-ai facut copiii. Mai si stai pe capul mamei. Angajeaza-te, muta-te in chirie da copiii la cresa si lasa mama in pace.
E usor de desfacut picioarele, dar e greu de crescut copiii. Asuma-ti responsabilitatea, nu-i arunca in carca altora.