| Ioanaizzabelatiu a întrebat:

Am 2 copii un băiat de un an jumate și fata de 7 luni soțul meu nu ma prea ajuta cu ei el e la munca iar eu sunt în concediu maternal de când am născut băiatul soțul meu zice ca e cam obosit și de asta nu prea ma ajuta cu ei.Ce pot face să mă ajute și el?

11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ai avut vreodată serviciu?

| sweetys a răspuns (pentru gabicoo):

Ce treaba are sula cu prefectura? Ca mama esti prezenta 24/24, la munca stai 8-12 ore. Un copil e mult mai obositor decat 8 ore de munca, cu doi de varste apropiate e si mai rau, si pana la urma nu i-a facut singura.

| gabicoo a răspuns (pentru sweetys):

Pai are. In timp ce sula este la munca - prefectura are timp de stat si de pus intrebari pe TPU.
8 ore se munceste doar la stat. La privat te munceste ca pe hotii de cai.

| sweetys a răspuns (pentru gabicoo):

Muncesc la privat, deci am muncit si 12/24 12/48 ore si 8 ore in 3 schimburi. Mai mult nu e permis de lege. Ca majoritatea nu cunosc legea si se lasa calcati in picioare de privati, nu e vina mea. Ca și-a permis sa puna o intrebare, mai mult de 3 minute nu i-a luat, poate era pe wc. Nu prea ai avut contact mai mult de 3 ore cu copii pana in 3 ani se pare. Daca ai sta 24 de ore într-un mediu in care creste un copil ai sa vezi cate sunt de facut ca si mama. Nu prea ai habar cate presupune sa ai grija de doi copii de pana in 3 ani.

| gabicoo a răspuns (pentru sweetys):

Si care-i rolul tau in aceasta discutie? Esti angajat part time la Prefectura? De asta ii iei apararea? E menage a trois?

| sweetys a răspuns (pentru gabicoo):

Sunt angajata unde vreau eu. Si rolul tau care este? Sa tratezi o femeia ca pe o slujitoare doar pentru simplul fapt ca sta acasa 24/24?

| AliGab a răspuns (pentru sweetys):

Fereasca Sfantul femeia care va fi cu tine. Pai sotul meu statea plecat cu zilele cand avea cate o cursa si cand venea acasa le facea baie, ii schimba, se ocupa de copii cu ce se pricepea. Acum le citeste, ii ia la plimbare cand are timp etc. In present are un serviciu in care lucreaza 8-9 ore iar cu naveta se fac 12 si tot se ocupa in unele seri de copii chiar daca eu momentan sunt in cc. Copiii nu ii face doar mama, plus ca si mama are de facut curatenie, spalat, calcat, mancare...asta ce o fi? Nu mai ceva ca un serviciu?!

| sweetys a răspuns (pentru AliGab):

Ai incurcat persoanele?, eu incerc sa ii explic individului ca a fi mama nu e asa usor si ca si barbatul trebuie sa se implice nu doar sa se vaite ca a fost 8 ore la munca.

| wildthing a răspuns:

Sa-i spui ca nu te mai descurci singura si ai nevoie sa te ajute.

| sweetys a răspuns:

Nu ii zici simplu sa te ajute. Il lasi un weekend singur cu ei ca sa isi dea seama de ceea ce faci. Ii explici ceea ce faci toata ziua si ca ai vrea sa fie mai implicat, ca ai nevoie de sprijinul lui.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Sa ii explici ce se intampla.Trebuie si tu sa il intelegi pe el in cazul in care lucreaza mult. Daca nu poate, apeleaza la o bona, la parintii vostrii etc