| Mirabela6789 a întrebat:

Am 2 copiii cu actualul sot o fata de 3 ani si baiat de 6 ani iar am şi un baiat care are 10 ani cu fostul concubin si baiatul cel mare e cu mine dar fostul concubin când vine sa îl vada încearaca sa întoarca copilul împotriva mea însa baiatul îmi zice mereu ca ma iubeste si nu se ia dupa tatal lui.Ce sa fac în situaţia cu fostul concubin?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Sa fii tu inteleapta, sa nu faci acelasi lucru. Copilul are nevoie de echilibru. Tu nu l vorbesti de rau pe tatăl lui. Ii spui ca este iubit de ambii parinti si tatal lui va intelege ca este un mediu mai bun langa tine si fratii lui. Acum este suparat dar cu timpul tata se va obișnui cu ideea si nu va mai fi suparat pe mama. Cam asa se discuta cu un copil, care oricum este debusolat putin, chiar daca pretinde ca este puternic.
Este frumos ca va faceti declaratii de iubire, asa sa faceti cat mai des. Sa simta iubirea mamei, sa fie bine emotional. Eventual tratata cu umor situatia cu tatal lui superficial.
Faci glume pe seama celor spuse de tatăl lui, ii spui ca il iubesti si va continuati viata in iubire si respect. Tata, pe limba lui va pierde, dar neimportant, este un egoist si sa te ajute Dumnezeu, sa poti gestiona aceasta problema cat mai eficient spre binele copilului.
Toate cele bune,

| Cipi1212 a răspuns:

Bine că băiatul e destul de mare ca să nu fie întors împotriva ta.