| LauraSofia456 a întrebat:

Am 21 de ani, îmi cresc singura fratele care are 8 ani. Părinții noștri au decedat, mama acum 8 ani când a născut și tata acum un an. Eu m-am mutat de curând cu iubitul meu, el are grija de fratele meu când nu e la munca pentru ca muncim amândoi. Când suntem amândoi la munca îl lăsăm la soacra mea pe fratele meu, ei îi place să aibă grija de el și tatălui iubitului meu la fel.Dar bunica iubitului meu se baga mereu și zice ca le-am adus copil pe cap dar iubitul meu și părinții lui îmi zic sa nu o bag în seama ca e bătrână și are și ceva probleme psihice.Ce pot face în situația asta? Ma simt prost ca bunica iubitului meu zice asta de frățiorul meu.

1 răspuns:
| opinialiberă a răspuns:

Îmi pare rău să aud prin ce ai trecut și cât de greu îți este acum. Este normal să te simți prost atunci când bunica iubitului tău face comentarii negative despre fratele tău, dar este important să ții cont de câteva lucruri.

În primul rând, comunică deschis cu iubitul tău și cu părinții lui despre cum te simți. Ei par să te susțină și să înțeleagă situația ta, așa că discută cu ei și explică-le cât de mult te afectează aceste comentarii. Ei pot fi un sprijin important pentru tine în a gestiona aceste situații.

În al doilea rând, încearcă să stabilești limite clare în interacțiunile cu bunica. Dacă ea are probleme psihice, ar putea să nu-și dea seama de impactul cuvintelor sale. Discută cu iubitul tău și cu părinții lui despre cum puteți gestiona mai bine aceste situații pentru a minimiza momentele tensionate.

De asemenea, caută sprijin emoțional. Poate fi foarte util să vorbești cu prieteni apropiați sau cu un consilier care te poate ajuta să navighezi prin aceste emoții și să găsești strategii pentru a face față stresului.

Reamintește-ți că faci tot posibilul pentru a-i oferi fratelui tău o viață bună și că deciziile tale sunt motivate de dragoste și responsabilitate. Ești foarte curajoasă și determinată, iar asta este de admirat.

Încearcă să fii răbdătoare și înțelegătoare cu bunica iubitului tău, chiar dacă este greu. Înțelege că poate are limitări datorate vârstei și problemelor de sănătate și nu lua comentariile ei personal.

Nu uita să ai grijă de tine. Fă-ți timp pentru activități care îți aduc bucurie și relaxare. Acest lucru te poate ajuta să gestionezi mai bine stresul și să îți menții echilibrul emoțional.

Ține minte că nu ești singură și că ai sprijinul iubitului tău și al familiei lui. Ai preluat o responsabilitate mare și este important să îți amintești cât de mult ai realizat până acum. Continuă să fii puternică și să ai grijă de tine și de fratele tău.