| Lia987 a întrebat:

Am 23 de ani, prietena mea cea mai bună a decedat acum 2 ani în accident rutier, avea 22 de ani. Eu cu părinții ei încă țin legătură și merg la ei săptămânal, mulți îmi zic ca nu le face bine ca fac asta dar ei cum nu mai au copii, eu fac asta sa le deschidă cineva ușa. Credeți ca le face bine ca eu merg des la ei?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că ar trebui să mergi inainte. E o vorbă: vii u vii, morții cu morții

| NLS a răspuns:

Nu putem sti exact cum gandesc ei si ce e in sufletul lor.

Probabil, chiar apreciaza si au nevoie de acest gest.
Sa te inchizi in tine si sa refuzi orice contact cu cei pe care i-ai cunoscut inainte de o tragedie, NU e o solutie sa rezisti si sa mergi mai departe.
Pe langa asta, indiferent ca le face bine sau rau ce faci tu, au trecut 2 ani, si 2 ani prespun crearea unei rutine.
Daca o sa incetezi acum sa ii vizitezi, va fi ca o a doua moarte a fiicei lor pentru ei. Un dublu abandon.

Numai ca mai exista o problema.
Una imensa si complexa.
Ei ar trebui sa fie contactati si vizitati si de alte persoane, rude, prieteni de-ai lor, colegi de munca, nu doar de catre tine.
Ar trebui sa aiba un cerc relativ larg de vizite.

Daca tu esti cea care ii cauta peste 80% din cazuri, exista si pericolul sa te asocieze prea tare cu fiica lor si chiar sa dezvolte o stare de gelozie, generata de trauma pierderii.
Se poate interpreta ca o stare de gelozie, insa e o tulburare de stres post-traumatic.

Cata vreme nu observi ca le face rau, poti totusi continua sa ii cauti, cum te-ai obisnuit.
Ar trebui sa inveti sa "ii citesti" mai bine, dincolo de ce afiseaza ei.

| gabicoo a răspuns:

Dacă s-au exprimat ei sau bănuiești că îi deranjezi - nu te mai duce la ei.
Dacă nu s-au exprimat în acest sens mergi in continuare la ei.