| Irinairyna43 a întrebat:

Am 23 de ani și o fetiță de 2 luni, eu stau la părințoi mei pentru ca tatal fetei era violent. Tata se cearta cu mama zilnic din cauza mea ca am venit la ei pentru ca tata zice ca eu nu sunt a lui, sunt făcută cu alt barbat din cauza ca eu am ochi albaștri. Mama îi are verzi si el îi are caprui, de asta zice ca nu sunt a lui. Incerc sa o apar pe mama dar degeaba, iese și mai mare scandal, nici copilul nu mi-l pot culca la prânz din cauza asta. Mătușa mea cu unchiul meu au zis sa merg la ei dar nu sunt sigura, ce sa fac nu vreau să îi deranjez.Voi ce sfaturi ați avea pentru mine? De muncit nu pot munci fata e foarte mica.Ce credeți ca e bine sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti copilul si pleaca in lume, ca distrugi si casnicia parintilor tai.

| Irinairyna43 explică (pentru Violleta2022):

Pentru tot ce se întâmplă eu sunt de vina știam asta de mult știam și ca sunt o greșeală. Ce vina am eu ca ei nu se înțeleg?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinairyna43):

Nici nu trebuei s ate inteleaga fiind asta nu-i problema lor.
Copilul si barbatul tau, certurile tale, sunt doar problema ta proprie si persoanala, iar daca nu-ti convine nu crea stres si certuri in familia parintilor tai, ia-ti valiza si copilul si muta-te singura cu chirie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un test de paternitate poți face.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă unchiul și mătușa ți-au spus să vii la ei înseamnă că nu îi deranjezi.

| Cinic a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta. Incep sa cred ca trolezi. Dar am sa iti dau acelasi raspuns. Te poti muta cu copilul intr-un centru pentru mame singure si abuzate. Vei beneficia de mancare si cazare. Si in plus, au si cresa acolo, asa ca vei putea sa iti ei un job part time ca sa ai banutii tai. Eu asta as face in locul tau. Si pe viitor incearca sa nu mai alegi barbatii pe baza hormonilor sau a atractiei sexuale ci pe capabilitatile umane ale barbatului repectiv. Sa fie muncitior, emaptic si mai ales sa fie dispus sa creasca si sa iubeasca un copil care nu este al lui.

| CiprianPatrichi a răspuns:

Sunt grupuri pe Facebook de mame singure nevoiase sau pe internet:

https://asociatiaaluziva.ro/......lnerabile/

https://ajutamam.ro/

Poti cauta si tu pe google altele. Suna la fiecare si prezinta-le problema sa vezi ce solutii iti ofera. Am inteles ca se dau ajutoare de mame singure de la stat. Daca esti casatorita cu tatal abuziv, trebuie sa faci plangere la politie si sa intentezi divort probabil.dar aspectele astea nu le cunos dar sunt sigur ca persoanele de la centrele astea detin raspusuri la intrebarile tale mai pertinente decat ale noastre.