| Anna0976 a întrebat:

Am 24 de ani soțul meu are 26 de ani sunt casatorită cu el de 2 ani însa părinți mei nu mai sunt de acord cu relația noastră pe mine nu mă prea interesează părerea lor dar totuși sunt părinți mei și îi iubesc nu vreau sa se supere pe mine pentru asta.Cum să îi fac să înțeleaga că eu cu soțul meu avem o relație frumoasă și ne iubim mult?

3 răspunsuri:
| alibaba99 a răspuns:

Daca nu este o relatie nociva pentru tine, parintii ar trebui sa nu se bage. Poti sa ii iubesti insa viata ta tu o traiesti, tu o sa suporti alegerile pe care le faci. Atat timp cat esti impacata cu alegerea ta, nu are importanta ce zic ceilalti. Doar le spui ca intelegi punctul lor de vedere, insa nu esti de acord cu ei si ai vrea ca asta sa nu stea in calea unei relatii bune cu familia.
Este o problema generala a parintilor de a se baga intruziv in viata copiilor toata viata, am problema asta cu mama soacra se tot baga in viata noastra de aproape 20 de ani. Pot sa iti spun ca daca ii lasi sa iti spuna ce sa faci in viata vei ajunge sa te certi cu cel de langa tine cu siguranta.
Acum, sper sa nu fie un drogat, un golan, curvar, dependent de jocuri de noroc, betiv sau care sa te bata, ca atunci parintii au dreptate.
Chiar, de ce nu sunt de acord cu casatoria voastra? Stati impreuna cu ei?

| Kiran a răspuns:

Daca doriti neaparat sa aveti aprobarea parintilor tai, discuta cu ei in privat, cu fiecare parinte separat, apoi impreuna, de ce nu il vor drept ginere. Si cu siguranta iti cunosti parintii, spune-le ce vor sa auda despre sotul tau, ca este / face lucrurile ce le-ar vrea ei sa il faca, etc.

Si nu, nu iti vei minti parintii, ci doar le vei spune un posibil viitor ginere ce le imbuneaza ochii.

| Miruna333 a răspuns:

Nu ai specificat de ce, conteaza mult motivele, posibil sa fie niste incuiati carora nu le convin unele chestii neimportante si sa judece foarte mult, sau, chiar sa aiba dreptate si motive solide. Ceva s-a intamplat, nu cred ca s-au trezit peste noapte ca,, nu mai sunt de acord cu relatia.''
Daca te iubesc, accepta. Dragostea catre copii este neconditionata.