| Mona34556 a întrebat:

Am 24 de ani, vreau să mă mut cu iubitul meu. Eu momentan locuiesc cu mama, tata a decedat acum 2 ani iar mama nu prea vrea să mă lase să plec, nu vrea singura şi în plus e foarte ataşată de mine aşa a fost mereu mai ales de când a murit tata. Ce pot face în aceasta situaţie? Mama mereu îmi zice ca sunt fata ei indiferent de vârsta mea

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa se mute prietenul tau cu tine, dar mama ta este de moda veche ea a uitat ca numai esti demult copil, si ca trebuie sa iti traiesti viata sa se obisnuiasca cu asta, daca trebuie mariti ce o sa faci o sa stai tot cu ea?

| Violleta2022 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa fii capabila sa-ti faci popria viata, asa cum iti doresti.
Fiecare om are dreptul sa lase pe mama si pe tatal sau si sa se insoteasca cu barbatul (femeia) pe care o iubeste si cu care isi doreste a intemeia un viitor, o casatorie.
mama ta nu are nici un drept sa se tina de fusta ta, chiar daca este mama, iar daca este una iubitoare atunci chiar nu ar trebui sa te opreasca sau sa te santajeze emotional, ca etsi o femeie libera care are dreptul sa-si faca viata ei.
Mama te poate vizita de fiecare data cand doreste, dar nu are nici un drept sa se opuna faricirii si viitorului tau.
Nici nu inteleg de ce ai venit sa intrebi asta aici, cand atat legea cat si religia spun clar ca TU ca persoana libera si majora ai dreptul sa decizi singura unde mergi, ce faci, cu cine te insotesti, fara sa ceri sfatul, voie sau consimtamantul parintilor, fara sa-i cari dupa tine si fara sa ai obligatii fata de ei.

| mihai69 a răspuns:

Așa e, ești fata ei. Dar totodată ești și un adult autonom.
Ia-ți viața în mâini și lasă-ți mama să se descurce și singură!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Muta-te cu iubitul, dar aproape. Cel putin primele luni. Invat-o sa nu fii acasa, dar totusi nu o parasi din prima.
Dupa ce se invata singura, poti pleca si mai departe.
Daca nu o inveti acum, mai tarziu va fi si mai greu, pentru ca va incepe sa fie dependenta de tine in nevoile zilnice. Nu se va mai descurca fara un ajutor mai tanar, si nici nu va sti sa caute alternative.
E destul de trist cand trebuie sa te separi de parinti, dar nu poti sa-i slujesti toata viata, pentru ca vei ramane fara ei exact cand vei incepe sa imbatranesti si tu, iar in situatia asta tu vei fi necasatorita si fara copii.
Cel mai probabil, si ei si-au parasit parintii la un momentdat, altfel nu ar fi reusit sa-si intemeieze o familie.

| johnnny123 a răspuns:

Ești fata ei indiferent de vârstă, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să ai și tu o viață. Ce ar vrea să faci, să stai cu ea până când moare, și să-ți începi viața la 60 de ani?

Ai 24 de ani, nu mai ai nevoie de permisiunea ei să te muți. Iar faptul că te muți nu înseamnă că nu mai este mama ta sau că rupeți legătura. Poți să-i explici că este timpul să-ți începi viața și ar fi extrem de egoist din partea ei să nu înțeleagă asta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai 24 de ani. Tu poti sa pleci de acasa oricand. Nu e ca si cum esti minora... Daca mama ta a ramas blocata in timp si are perceptia ca trebuie sa stai cu ea pana muriti amandoua, nu e problema ta. Ideea e ca nu esti responsabila pentru problemele ei. Daca vrei sa pleci, pleaca.

| Lupică27 a răspuns:

Sa te stergi la fund cu ce zice, sanatatea ta mintala e mai importanta. Daca ramai cu ea o sa regreti mai tarziu.

| Miruna333 a răspuns:

Vei sta cu ea pana la ultima ei suflare? Ai si tu o viata, iar ea este egoista. Esti adult, nu exista,, nu te lasa''. Esti stapana pe propria viata si propriile decizii

| Cipi1212 a răspuns:

Mama ta e cea mai bună prietenă a ta. Nu o părăsi.