| Iulianaiulia49 a întrebat:

Am 25 de ani, am o sora mai mica, ea are 16 ani momentan sta la mine, parinţii noştri sunt plecaţi în străinătate. Eu sunt casatorita, soţul meu e de acord ca sora mea sa stea la noi, mă înţeleg bine cu ea, suntem chiar unite. Mai aveam şi un frate mai mare, el are 30 de ani noi toţi 3 ne înţelegem bine.Voi credeţi ca fac bine ca o ţin la mine pe sora mea?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa nu faci bine, doar iti esti sora si ea iti este familie, iar ea are intr-adevar are nevoie de un tutore legal, care sa o supravegheze, controleze si sfatuiasca, fiindca este minora.
Chiar ai nevoie la 25 de ani, sa-ti spuna un forum ce sa faci?
Cand esti maritata intotdeauna iei deciziile care va privesc familia numai cu sotul tau, nu cu altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și ce ar trebui sa faci cu ea? Sa o lași în stradă?

| johnnny123 a răspuns:

Adică ai dubii dacă faci bine că oferi adăpost sorei tale minore în loc să o lași pe stradă?

| ioana748 a răspuns:

Sincer, chiar nu vad alta varianta, decat aceasta.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu e nimic rău că sta la voi, e minoră, deci nu are unde să se ducă, atât timp cat se respecta intimitatea unul altuia în casă, e ok să stea.

| 1onur a răspuns:

Păi normal că faci bine cine ți-a spus că faci ceva greșit? Normal câți vei ține sora cu tine este un copil de 16 ani mai întâi de toate este o fată ce fel de întrebarea este ăsta tu ești sănătoasă? Cum să-ți pui o astfel de întrebare legată de sora ta având doar 16 ani un Copil de 16 ani unde să se ducă când pe străzi salivează pedofili nenorociți violatori ce ai de gând să faci cu sora ta de 16 ani? Și trimiți la muncă? Serios? O fată la 16 ani la muncă trebuie să-și termine schoală atâta nimic altceva trebuie sa ai grija de ia nu să-ți pui astfel de întrebări timpit ce sa faci cu sora ta Doamne Dumnezeule ferește ce aveți frate... lăsați fata în pace este un copil ajutați o să se țină de schoală fiindcă voi sunteți frați ei mai mari ia este singura fată singură de unsa singură unde dracu să se ducă ați luat orazna? Ajutați o cu orice are nevoie la Schoală loați ce vrea aveți o soră și vreți so pierdeți și nu știți cum să faceți? Doamne Dumnezeule...

| Cipi1212 a răspuns:

De ce nu? E până la urmă sora ta. Cât timp părinții tăi sunt plecați în străinătate, vei fi ca o mamă pentru ea.

| Cavaler001 a răspuns:

Pai vrei s.o trimiti cu chirie? Poate mai bine sta cu fratele mai mare să aveți intimitatea voastră.
Sau faceți cu schimbul.
Aveți răbdare să.si ia și ea un job și apoi se poate muta cu chirie.
Aveți grijă de voi și de ea.