| And7280394847 a întrebat:

Am aproape 18 ani, sunt din Galați și toamna viitoare vreau să dau la facultate la Cluj (adică foarte departe de casă). Problema e că ai mei nici nu vor să audă, că e prea departe (de zona asta de tot rahatul din care abia aștept să scap.) Tata mi-a zis că dacă nu aleg între București și Iași nu îmi da bani la facultate. O altă problemă e că eu la vară vreau să muncesc la mare. Nici de asta nu vrea să audă, spune că sunt cu capul în nori și că vreau să scap de ei, ceea ce nu e adevărat, țin foarte mult la ei. Cum aș putea să îi conving să mă lase să fac ce vreau? Totuși la vară sunt majoră.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești majoră dar depinzi de ei, și în mintea lor ești încă copil.
O modalitate este să vorbești cu ei ca un om matur, fără să te cerți.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum depinzi de partea financiara de la parinti, va trebuii sa decizi locatiile alese de ei, fiindca altfel nu vei avea parte de nici o facultate.
Ori, poti sa-ti iei servici, strandi bani in cativa ani si apoi mergi al facultate pe banii tai, unde doresti.

Atata vreme cat stai in casa parinteasca pe mancare, cazare si banii parintilor, ai obligatia sa respecti reguilile casei si ale parintilor. Nu ai chef de ele, poti sa-ti iei valiza si sa pleci in lume, facandu-ti viata asa cum ti-o doresti, dar fara sa ai ajutorul financiar de la parinti.
Ajutorul finaciar vine cu obligatii mari, pe care, daca nu esti dispusa sa le respecti, nu sunt nici ei obligati sa ti le ofere. Asta este un troc (intelegere) foarte corecta pentru ambele parti.

| Plato a răspuns:

Desi UBB e de departe cea mai profesionistă universitate, nici cea de la Iasi nu e chiar oribila.
Atata doar ca e Slugarel Toader acolo.

Cat timp esti pe banii lor, nu esti independenta, indiferent de varsta.

Daca te crezi in stare de chestii asa, mergi la UBB si lucreaza si part-time, te intretii singura, dar e infiorator de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E viața ta, explica-le ca nu face nimeni alegeri pentru tine

| AC4S4 a răspuns:

"Cum aș putea să îi conving să mă lase să fac ce vreau?" - Le arati ca ai bani sa faci ce vrei.

Care sunt motivele pentru care vrei sa pleci la Cluj-Napoca, si nu la Iasi sau Bucuresti? Sa stii ca, cultural, ti-ar fi mai bine in Iasi sau Bucuresti. Moldovenii si Sudistii s-au inteles mereu mai bine. Ardelenii au fost mai mult timp separati, chiar si astazi este o separare observabila intre Ardeal si restul tarii.

Care sunt motivele pentru care vrei sa lucrezi la mare? Sigur gasesti de lucru si in Galati? Daca vrei sa mergi doar pentru distractie, am si eu impresia ca vei face niste prostii... ce sa zic de parintii tai?