| GabrielaGabriela9856 a întrebat:

Am avut o cearta cu soțul am împreună cu el o fată care are 16 ani fata e mult mai atașată de mine decât de el de ceva timp eu cu soțul meu ne certam din ce în ce mai des nu prea știu ce să fac pentru ca el mai mereu are chef de cearta.Ce sfaturi aveți în acceasta situație?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Certurile si neintelegerile nu trebuie sa fie de durata, daca esti in situatia aceasta de luni de zile sau poate mai mult trebuie sa ii dai de inteles ca asa nu puteti continua, ori se calmeaza ori recurgeti la divort, imi amintesc cand eram mic cat se certau ai mei, era la ordinea zilei si nu s-a imbunatatit cu timpul, pana s-a rupt.
Casa ta trebuie sa fie locul unde te retragi de lume in linistea ta, daca stai mereu cu frica ca va certati vei rezista pana intr-un punct, nu la eternitate, daca spui ca e mereu pus pe cearta vine dintr-o suparare, ceva il macina constant dandu-i starea aia zi de zi, un om linistit sufleteste nu transmite agitatie si suparare constant, poate nu ii mai convine casnicia, atunci ar trebui sa spuna nu e copil, tine de tine sa il faci sa inteleaga ca din momentul asta nu mai e loc de asa ceva iar in cel mai rau caz nu sta sa induri cu anii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa cautati motivele certurilor si sa le reparati... sau divort

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar fi prea multe detalii de discutat, ca sa venim noi cu o parere valabila.
Certuri au cam toate cuplurile, dar unele sunt banale, altele nu.
Iar copilul nu este singura problema dintr-un divort. De obicei mai exista si planuri care se strica, datorii si bunuri care trebuie impartite, rude si prieteni care probabil vor rupe legatura cu unul dintre voi, sau cu ambii.
Se incalcesc prea multe, parerea mea.
Iar in spatele "unui sot cu chef de scandal", poate fi o nevasta cu chef de noi iubiri.

| ioana748 a răspuns:

Cine stie, posibil sotul tau are ceva probleme de sanatate care i dau stare de nervozitate.
Incearca sa nu dai curs discutiilor aprinse, sa ai calm si rabdare.
Poate ill onvingi sa faca niste analize. Medicul de familie il poate indruma.

| Cipi1212 a răspuns:

Când apare cearta într-o familie in care este o adolescentă e nasol.