| Tina56789 a întrebat:

Am avut o mică cearta cu soțul meu din cauza ca el a ajuns puțin mai târziu de la munca și am fost puțin geloasa, am crezut ca a fost la alta. Eu sunt geloasa de obicei.Eu și soțul meu avem și o fetiță care are 2 ani.Cum putem evita conflictele în relație?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine gura inchisa si cupleaza creierasul, ca omul intr-o zi nu va mai veni deloc acasa, mutandu-se la alta.

Gelozia este o bola psihica serioasa, care ucide dragostea, indeparteza si invenineaza oamenii, iar in final duce la divort.

| Miruna333 a răspuns:

Faptul ca esti geloasa va dauna foarte mult relatiei. Se intampla sa mai intazie omul, conteaza si cat, si cum, etc. Daca iti da semne clare, te-as intelege sa fii geloasa. Conflictele se evita cu multa munca, insa, ele sunt si benefice, daca nu sunt in exces sau din motive banale. Cand te enerveaza, supara ceva, ia situatia la rece si gandeste realist, sa vezi daca iti activeaza tie anumiti triggeri sau daca omul chiar ti-a gresit cu ceva in sitatia de fata. Ai nevoie de rabdare si multa munca cu tine. Sa faci terapie ti-ar prinde foarte bine

| Cipi1212 a răspuns:

Nu mai fi geloasă. Dacă te iubește va fi cu tine. Dacă ești centrul universului lui nu va căuta pe nimeni.

| adryang78 a răspuns:

Gelozia cu pipeta adaugă un pic de condiment într-o relație. Totuși, nu te lăsa orbită de gelozie, fiindcă e deja prea mult. Dacă îi mai faci scandal de câteva ori, chiar o să se ducă la alta.

| Cinic a răspuns:

Prin comunicare. Este singura solutie. Nici tu nu esti perfecta si nici el nu este perfect. Incercati sa faceti compromisuri si sa gasiti o cale de mijloc.