| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie de 10 ani.in acest timp m-a batut de 14 ori.si nu l-am parasit niciodata.si acum cand am facut acest pas se roaga la mine si cere iertare, prima data asa mult isi cere iertare.si deja nu stiu ce sa fac. dati-mi sfaturi din propria experienta sau de la prieteni.am asa o simtire ca vreau dar stiu ca nu trebuie.il iubesc inca.parintii mei tare ma iubesc si ma omoara daca ma impac cu el.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Desigur că tu ar trebui să decizi, dar doreşti să-ţi petreci aşa viaţa în continuare. Poate fi de ajuns o singură palmă şi o singură dată ca să înţelegi că nu merită să continui. Cum poate o persoană care "te iubeşte" să-şi permită să provoace durere persoanei care o iubeşte. Scuză dacă e dur, dar nu crezi că poate să nu fie a 15-a oară să aibă cui să-i ceară scuză. Ia decizia înţeleaptă.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uite ca ai stat sub capac 10 ani, dar ti-ai dat seama ca poti sa ridici acel capac si sa iesi la lumina. Sau ramai sa te mai fiarba cum vrea el?

| Doηηa a răspuns:

Vorbesc din oarecare experiență.
Tatăl meu este violent cu mama înca din primele lor luni de relație, dar mama nu s-a despărțit de el la timp, iar acum îi este oarecum frică pentru că atunci când se ceartă și mama îi spune că bagă divorț, el o amenință.Îi spune că o omoară, îi taie gâtul și multe lucruri...
Mama este cu tata de 16 ani,și cred că așa va și rămâne.Îmi este milă de ea că a ales să își trăiască viața în halul acesta. Tata este un om foarte dur, foarte gelos, posesiv și de necontrolat atunci când bea. În rest când nu bea este un om normal, absolut!
Ce-i drept nu prea îl mai iubesc.În viață voi avea mereu traume de pe urma lui, nu voi uita niciodată cât rău i-a făcut mamei.La noi nu existau sărbători liniștite. De exemplu se apropie Crăciunul,iar noi obișnuim să mergem la neamuri, doar că acolo tata bea și se încheie foarte urât.
De fiecare dată își cere iertare printre lacrimi, în genunghi, promisiuni că se va schimba. Însă nu se schimbă până moare, pentru că asta îi stă în caracter.
Nu te lăsa impresionata de așa zisele scuze și promisiuni.Nicio femeie nu merită să fie bătută și tratată în asemenea hal.
Părinții tăi au mare dreptate, ascultă-i!
Viață frumoasă să ai!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ai făcut foarte bine că ai luat decizia de a-l părăsi. Nu merită să-ţi strici relaţia cu părinţii din cauza unei asemenea persoane. Cu siguranţă nu se va schimba niciodată. Să ştii că nu merită să suferi pentru nimeni iar persoanele care merită, nu te vor face să suferi niciodată. Ia decizia cea bună!

Succes!

| Mădă0611 a răspuns:

Din experienta nu pot sa spun pentru ca n-am trait nimic de genul, dar pot sa iti dau un sfat, daca imi permiti; nu confunda obisnuinta cu iubirea, nici in cazul tau, nici in cazul lui, cand iubesti nu ranesti, iar daca nu e iubire, nu merita sa iti risti sanatatea sau chiar viata pentru cineva care nu merita.

| milan9 a răspuns:

Daca te intorci vei continua sa fii batuta pana la adanci batraneti, sau pana cand el o sa se sature cu totul de tine sau pana cand lui nu o sa-i mai pese daca pleci sau nu. Astfel de lepre umane care lovesc pe cel cazut nu se schimba niciodata, niciodata la timp...

Dar mai este o problema. Daca nu sunteti casatoriti atunci sa stii ca si vina pacatului curviei, a concubinajului, nu poate sa atraga ceva frumos, armonie, stabilitate, respect. Orice pacat are consecinte, şi cu atat mai mult unul care in sine insusi este atat de murdar. Daca pe viitor doresti o relatie fericita, stabila (si nu doar pentru cativa ani, 2-3 acolo), o relatie sigura si armonioasa, binecuvantarea divina a casatoriei este elementara...

| milan9 a răspuns:

Fie ca tu sa-ti poti gasi puterea de a lua decizia corecta! Daca ai avea 50-60 de ani poate ca alternativa ar fi sunguratatea, dar daca esti tanără, refă-ţi viata pe principii sănătoase, în care respectul faţă de sine şi respectul pe care doresti sa-l primeşti de la ceilalti sa fie prima prioritate.
Numai bine! happy

| pietrean a răspuns:

Bravo tie ca ai avut curajul sa pleci din aceasta relatie! A trebuit sa suferi 14 BATAI, ca sa te hotarasti? Si acum ne intrebi ca "nu stii ce sa faci"? URMEAZA A 15 BATAIE, daca te intorci la el! Cum dracu sa iubesti un om, care te bate si mai ales de mai multe ori? Te-ai obisnuit in iadul asta si de asta ai vrea sa te intorci.
Parintii tai, stiu ce spun.Toti care o sa posteze aici un raspuns, sunt sigura ca o sa-ti dea acelasi raspuns ca si mine.
Te rog, din suflet:vezi-ti de viata ta, strege-ti din minte figura acelei persoane si calvarul prin care ai trecut si invata din aceste lucruri urate.Anii nu se mai intorc, tu ai toata viata inainte, asa ca, ai grija de tine!

| RockNbeer a răspuns:

L-ai lasat doar pentru ca te-a batut de 14 ori?
Unele femei is pur si simplu chioare, te-a batut doar de 14 ori si tu nu te-ai prins ca te iubeste?

| Zatharra a răspuns:

Oamenii de genul ăsta nu se schimbă.E cam tipică povestea.Eu nu mi-aș strica relația cu părinții din cauza unui om ca ăla...Decizia e a ta.

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Buna! M-au trecut fiorii citindu-ti povestea. M-au impresionat aceste numere 10 (ani de relatie) si 14 (batai). Prea mult! Dupa cum vezi, toata lumea stie ce-ar avea de facut in cazul tau. Nici macar n-are bunul simt sa te lase in pace? Ceea ce face el acum este sa joace teatru si sa-i faca pe parintii tai sa le para rau ca au pierdut 'cel mai nenorocit ginere'! Indiferent daca aveti copii sau nu impreuna, viata ta trebuie sa fie departe de acest individ. Mai mult, daca ai un serviciu, o diploma ori o meserie, poti sa-ti faci niste cursuri, sa te angajezi si sa stai undeva cu chirie. Asa o iti revii, daca parintii tai nu sunt de partea ta. Asta as fi facut eu, daca eram in locul tau. Din nefericire multe femei fac eterna prostie sa se intoarca in iad. Daca te impaci cu el, "CU NOI N-AI CA MAI DISCUTA NICIODATA"! Nici dupa a 20-a bataie! Fii puternica si refa-ti viata! Stiu ca 10 ani sunt multi, si atarna, insa nu poti trai in halul ala. Apropo, ca tot mi-am adus aminte de o faza de genul asta. Vecina mea, dupa ce a mancat bataie vreo 20 de ani, n-a mai suportat umilinta si i-a taiat capul cu toporul barbatului. El in pamant, ea la puscarie, iar dupa 10 ani ea iese ca o mare doamna si in ziua de azi e "vedeta satului"! Fiecare cu ale lui si punct. Numai bine!

| sonia1258 a răspuns:

Ma roaga asa de tare sa ma impac cu el ca mi-i greu f tare.prima data asa mult ma roaga((((

| sonia1258 a răspuns:

Ms mult de sfaturi.s-a rugat mult sa-l iert dar nu pot.nu pot uita acele scene care ma fac sa tremur. loviturile lui ma dor si acum.dar oricum mi-i fffff greu.am slabiiit f tare. vreau sa-l uit.am unele momente ca-mi pare ca-i vis si mi-i si dor uneori, oricum au fost si momente frumoase.am o teama parca de viitorul meu, mi-i frica dar nu stiu de ce.mi-a zis ca o sa-mi para rau ca am sa vreau la el dar deja el n-o sa vrea.sunt asa confuza.dar stiu ca nu trebuie sa ma intorc la el si sunt lucruri in viata care pur si simplu nu se iarta.

| gabiunder a răspuns:

Pai daca te-a batut de atatea ori nu cred ca se va schimba chiar daca acum isi cere mi de scuze asa ca ai grija! Sfatul meu este sa spui nu!