| Marilu159 a întrebat:

Am avut o relație de 5 ani in care eram nefericita. Deja de la împlinirea a 3 ani de relație simteam ca nu e ce trebuie…Multe certuri,contraziceri,eu eram nemulțumita de el,încercam sa îl schimb. Toate astea s-au transformat in frustrări si relatia s-a distrus puțin câte puțin. El nu mai îmi demonstra ca tine la mine,nu eram pe aceeași lungime de unda deloc. Câteodată îl iubeam si îmi doream sa fiu cu el,câteodată nu ii suportam prezenta lângă mine si parca simteam ca stau cu el doar din teama singurătății. El a ajuns sa fie agresiv cu mine, a dat in mine iar eu am acceptat. Locuiam cu chirie singuri și devenise o povara conviețuirea in aceeași casa. Pentru un timp au locuit niște prieteni la noi și lucrurile între noi s-au calmat. Când aceștia au plecat totul a început din nou. El imi reproșa ca eu îl fac sa fie agresiv și din vina mea e așa. Sătulă de a fi nebăgată in seama și abuzată mi am găsit refugiul cu un alt băiat și l-am înșelat. A aflat si a urmat scandalul. Când a aflat plângea teribil și mi tot repeta ca l-am distrus.Problema e ca acum ma simt oribil și simt ca am pierdut un om cu care mai puteam repara ceva. Când eram împreuna nu mergea, când ne certam ne doream ceva de genul. E foarte greu de gestionat situația și nu știu ce sa fac mai exact.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti niciodata!
Cand o relatie nu merge ori inceri sa o repari, ori te desparti corect si cinstit de omul acela, dar nu-l inseli, ca asta este deja urat si necinstit.

Dupa cum vad tu i-ai inselat pe amandoi si nici nu i-ai iubit, de aceea este mai bine sa iei o pauza de la barbati, sa te linistesti si poate peste 1-2 an, cand iti vei revenii, sa-ti cauti un al -3lea, cu care sa fii compatibila si sa va iubiti reciproc.

| relian a răspuns:

Situatia este ca esti o fufa laughing sa o spun pe cea dreapta, esti o femeie care este intretinuta, tu stai cu acel om ca nu muncesti, nu te poti intretine singura, cam despre asta este vorba.

Si daca tear fi batut zilnic laughing nu sunt pentru asa ceva, doar vorbim aici, tu nu ai voie, nu este logic, nu-i normal sa te duci cu altul, in timp ce stai cu asta.

Ai vazut ca nu mai merge, ok te desparteai si dupa fugareai pe care prindeai, asa se face.
Ce ai facut tu se numeste magarie, iar eu te-as fi aruncat direct in strada, din clipa cand aflam.

Am mai spus-o, te bate, e betiv, ori nu te intelegi, ok gata ne separam, ne despartim, apoi iei pe care vrei, atita timp cit esti intr-o relatie, respecta frate relatia si pe ala ce esti cu el.

Cind cineva face chestii ce tu ai povestit, ca te bate ok? De ce ai stat cu el in continuare? Da a fost si este vinovat pentru asta, ca bate o femeie, aici iti dau dreptate, dar de ce nu ai plecat din relatie de cand tea batut prima data, de ce ai continuat sa stai si dupa a X bataie?

Aaaa nu ai unde pleca, nu vrei sa stai singura, sau nu te poti intretine, zio pe aia dreapta.
Si cu toate astea ce ai sius, hai sa eu trag si eu lui.Dar ce faci tu se numeste magarie si ti se poate pune eticheta de curba laughing pentru ca asa este, sa fim realisti.

Femei ca tine le gasesti la orice colt de strada, la snop, poate si barbati ca el, dar cel putin ala nu te-a inselat, iar faptul ca tu ii accepti magariile, este fix alegerea ta, nu tea tinut ala cu forta acolo.

Vinovatul in toata situatia asta esti doar TU, pentru ca odata ce accepti pe cineva, daca ii accepti si ce face, inseamna ca esti de acord, asa ca trebuie sa fii in continuare acolo, nu sa umbli prin paturile altora, ce ai zis hai sa mai sar si eu in alt pat, laughing erai plictisita sa tot stai in acelasi pat mereu

Nu esti o femeie cinstita, nu esti sincera, nu esti BUNA, asta este cuvintul, nu esti buna laughing nu te mai baga in relatii daca stii ca faci chestii de astea, ori spune-i omului direct de la inceput, uite eu mai trec si prin paturile altora, sa stii despre cei vorba, in caz ca se va intampla laughing

Sincer, direct, de ce sa minti, ori sa inseli? Ce vei rezolva? Ai rezolvat nimic, pentru ca nici cu ala nu esti, sau nu-i curios sa aiba relatie cu tine, vorbesc de ala in patukl caruia ai fost si cu asta o sa-ti faci viata si mai amara, ai complicat si mai rau situatia, despre asta este vorba.
Cam asta este adevarul, te suyperi pentruc e am spus, ma doare la basca, eu am spus ce se intampla, cum te vede lumea, adica tu singura arati cum esti, lumea nu vorberste chestii care nu se intampla sau nu le face cineva.

| 1onur a răspuns:

Stop.

A dat în tine? Gata acolo te oprești.

Când iubește cu Adevărat da cu Adevărat nu Lovești orice ar fi ba nu Lovești. Când te-a lovit acolo a demonstrat câtă dușmănie câtă ură avea adunată în el și abia așteptat Sâte bată el pe tine. Te-a lovit pui punct dacă accepți sa fi sac de box tu ști mai bine.

| Anee1667 a răspuns:

Să discutați serios toate problemele pentru a termina lucrurile cât mai frumos.
Să știi că nu poți schimba un om dacă acesta nu vrea și nu observă unde greșește. Părerea mea este că nu v-ați iubit el pentru că te-a lovit, era agresiv și nu făcea nimic pentru a te vedea fericită, o relație necesită compromisuri, tu pentru că l-ai înșelat.
Agresivitatea și înșelatul sunt două lucruri peste care nu se poate trece, de neiertat, ele nu au un motiv sunt o alegere.
Discutați civilizat din respect pentru anii petrecuți împreună, lămuriți-vă greșelile și mergeți pe căi separate.