| MariaMari78889009090 a întrebat:

Am mai zis ca soţul meu munceste dar îmi cere bani din salariul meu el e şi dependent de jocuri de noroc nu vreau să divorţez îl iubesc chiar dacă face asta şi mam ataşat destul de mult de el i-am zis doar de câteva ori că voi divorţa dar a zis ca promite ca se schimba şi mam razgândit ce pot face? Voi ce credeţi ca e mai bine sa fac să rămân cu el sau să divorţez?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se va schimba niciodată.

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu te mai plange si stai asa cum esti, cu datorii, cu lipsuri si cu un barbat care toata viata va continua sa-si duca si salariul lui si al tau, sa-l joace la noroc.
Un om nu se schimba niciodata, doar se preface ca se schimba, promite si se jura dar in van, fiindca un om cu asemeena viciu nu se va schimba niciodata, pentru nimeni.

| Hyperion7 a răspuns:

Schimba foaia cu el și vezi cum reacționează!
Daca te vede miloasă,evident că el nu va schimba nimic la el, dar așa, daca nu va avea încotro, ori schimba ceva el, ori renunți tu.
Nu prea e de joaca cu așa ceva

| adryang78 a răspuns:

După cum ți-am mai răspuns deja, dependența se poate trata. Dacă își dă seama că are o problemă, este un prim pas important. Cu consiliere psihologică are toate șansele să scape de dependență.
În privința divorțului, nu nouă trebuie să ne ceri părerea. Tu ești singura care știe ce sentimente ai și cât sunt de puternice.

| Madaxo97 a răspuns:

Ai zis chiar tu, te-ai atașat, este atașament, nu iubire, nu ai ce sa iubești la el, ce iubești? Problemele pe care ți le face? Datoriile, lipsurile? Dacă da, stai cu el si nu te mai plânge dacă "il iubești", si nu vrei sa divorțezi. Un astfel de om nu se schimbă niciodată, te va aduce la sapă de lemn, e problema ta, îți asumi dacă stai cu el și va distrugeți viața amândoi.

| Tokyo44 a răspuns:

Încearcă să îl salvezi din ghiarele jocurilor de noroc.
Poate să se auto excludă
Dacă nu ai succes îmi e teamă ca va fi o cauza pierdută!