| Patricia445555 a întrebat:

Am născut acum 2 săptămâni a venit și iubitul meu acasă era plecat în străinătate însă acum vrea să plece din nou la muncă aveam o fetiță mie într-un fel nu mi se pare normal să plece iar și să mă lase pe mine acasă cu un bebeluș care are 2 săptămâni chiar dacă merge la muncă pentru ca eu nu sunt sigura ca o să mă descurc singura părinți mei au promis ca ma vor ajuta.el a zis ca trebuie să meargă.Ce e de făcut în situația mea?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sotul /iubitul tau are contract de munca, pecare trebuie sa-l respecte.
Conform datinilor, mamicile tinere sunt ajutate de mama lor, el putin in urmatoarele luni de dupa nastere.
Cheama-ti mama, sa-ti fie ea alaturi, sa te ajute si sa te invete e- si cum ai de facut!

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace omului sa plece la munca, ca are familie grea acum.
Tu cu un copilas de 2 saptamani poti face toata treaba in casa, poti avea grija si de bebe, te poti plimba in timpul liber cu copilul sau poti chiar sa-ti vizitezi mama, socara, buncii samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și dacă nu pleacă cu ce vă plătiți facturile?

| Madaxo97 a răspuns:

Lasă omul să se ducă la muncă, dacă sta acasă, din ce o să trăiți? Un copil are nevoie de multe, nu se crește cu aer. Crezi ca lui îi place să plece departe de familia lui? Îți spun eu ca nu, dar este un sacrificiu imens pe care trebuie să îl facă, mai ales acum că este tată. Dacă crezi ca e ușor pentru el, lasă copilul în grija lui și mergi tu la muncă happy

| Cinic a răspuns:

Iubitul tau pleaca la munca pentru tine si pentru copilul vostru. Chiar daca are cine sa te ajute material, barbatul vrea sa stie ca el este the main provider. Nici lui nu-i place sa stea departe de tine, dar familia presupune sacrificii. Esti norocoasa, mai ales daca te uiti pe TPU, vei vedea ca nu exista saptamana sa nu vezi macar un post cu o mamica care a ramas gravida si a fost parasita in secunda 1 de catre iubit.