| DanielBanu80 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu un sfat!
Vreau sa va prezint o situatie cam delicata pentru mine.
Am cunoscut cu ceva timp in urma o femeie de 25 ani cu un copil.Nu e problema ca are un copil, nu ma deranjeaza acest lucru.Am discutat cu ea si i-am cerut sa-mi povesteasca trecutul ei, de ce e singura cu un copil?
Povestea e in felul urmator : La 20 ani a cunoscut un baiat, dupa o luna s-au casatorit, nu din dragoste pentru ca sustine ca nu simtea nimic pentru el, nu era atrasa de el, dar nu a fost nici din interes.Motiveaza ca in acele momente nu a gandit prea mult, nu avea nici prietene, era singura. S-a gandit ca poate pe parcurs o sa tina la sotul ei si o sa fie bine.Nu a fost sa fie asa, a fost o casnicie cu probleme. Din cauza problemelor din casnicie s-a gandit ca daca vor face un copil o sa se schimbe situatia.Nu a fost asa si pana la urma a ajuns sa dea divort si sa plece cu copilul. A ramas singura cu un copil acum pentru ca s-a grabit la tinerete si nu a gandit.
Oare sa fie adevarat ce spune? Sa fi fost doar graba si o perioada in care nu a gandit prea mult sau o fi altul motivul pentru care s-a casatorit dupa o luna dupa ce a cunoscut pe cineva si fara sa iubeasca acea persoana? Eu v-am povestit exact ce mi-a spus ea. Dar e cam dubioasa treaba, nu zic ca nu e posibil sa faci o prostie asa mare cand nu gandesti cat trebuie. Poate vroia sa gaseasca o modalitate sa plece de la parinti, poate se simtea singura fara prietene, a cautat sa "evadeze" din mediul in care era si s-a gandit ca asta ar fi o varianta buna.Nu stiu ce sa zic.
Voi ce parere aveti despre ea? Despre intamplarile ei?
Astept parerile voastre cu privire la acest caz.Va multumesc frumos! Toate cele bune la toti!

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca tie iti place si o iubesti, oare mai conteaza ce trecut a avut. Cred ca ea a avut un esec in viata, a vrut sa fie bine dar nu a fost sa fie. O femeie care accepta un divort are motivele sale, poate o fi si ea de vina dar nu intamplator a acceptat aceasta situatie de a ramane singura cu un copil. Singurul care trebuie sa decida esti tu si sentimentele care va leaga, deci cauta sa o cunosti mai bine pentru a lua o decizie corecta.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sună cam FOARTE DUBIOS.
Are mare dreptate userul thediamondgreen şi eu aş fugi mâncând pământul de lângă ea.
Tu-ţi dai seama ce fel s-a simţit fostul ei soţ? Eu mă pun în locul lui şi pe bune că m-aş fi simţit ca ultimul om să păţesc aşa ceva.
Şi... ce te face să crezi că nu-ţi va face şi ţie la fel? Asta cu trădările grave de tipul ăsta e similară cu înşelatul. Ai făcut-o odată, aproape sigur o vei face şi a doua oară!
Femeile în general se maturizează complet psihic pe la 30-35 de ani deci pare plauzibil că la 20 de ani n-a gândit logic şi dacă mai era şi singuratică de felul-i... merge.
E posibil să-ţi spună şi adevărul dar e posibil să mai fie şi altceva, depinde... e greu de spus.
Ceea ce este însă simplu de spus este că ar fi foarte bine PENTRU TINE să nu ai o relaţie cu ea pentru că deja are experienţă în paşi decisivi fără să aibă efectiv sentimente şi riscul să-ţi facă şi ţie la fel e foarte mare.
Nu sunt adeptul judecării unei persoane după trecutu-i sexual şi/sau amoros dar sunt adeptul judecării unei persoane dacă în trecutu-i apar acte grave de trădare a încrederii unei alte persoane.
Eu oricum nu mi-aş dori în veci o relaţie cu una care să aibă copil dar presupunând că "mi s-ar pune pata" şi ar fi această situaţie, o poveste de acest gen m-ar convinge să plec definitiv şi irevocabil din viaţa ei.
E decizia ta, evident, dar... de ce să te legi la cap când nu te doare?
Salut.

| fabiola a răspuns:

Explicatiile date sunt puerile, orice faci pe lumea asta ai un scop, o motivatie!

| fabiola a răspuns:

Daca nu intelegi raspunsul, poti cere explicatii, nu dai stupid! Nu ma afecteaza cu nimic votul tau, dar cei care-ti raspund merita sa-i tratezi cu bun simt.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu ce vrei, să crești copilul altuia? Tu ai obligații?
Mai stai cu ea de vorbă, e cam pueril ceea ce spune!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu imi imaginez cum, o femeie se poate casatori cu un barbat fara sa-l iubeasca si sa mai faca si un copil pe deasupra.Imi pare rau dar situatia ei mi se pare trasa de par.

| mihaa a răspuns:

Povestea e adevarata si eu am aceeasi poveste ca si prietena ta, off si daca ai stii cate fete fac prostia asta, cel putin la mine in sat o tunat si o adunat toate nefericitele
dar nu toate au curajul sa divorteze,
o felicit pe prietena ta, ca a a vut curaj, eu nu sunt asa de curajoasa

| ghinionistul112 a răspuns:

Vai de cel care sau de cea care isi calca Legamantul lui Dumnezeu cu privire la casnicie! In ziua de astazi, oamenii nu mai tin cont de dragostea fireasca! Eu ti-as recomanda sa o intrebi pe parintii fetei despre trecutul ei si sa analizezi situatia, caci o vorba lui Parintele Arsenie Boca este "Casatoria este un sac plicu pacate! Marita-te sau insoare-te si ia-l in spate!" asa ca iti spun sa fii mai precaut cu asa ceva ca pana la urma, saracul copilas nu are nici o vina, vina ii apartine ei pentru ca a spurcat Sf. Legamant a lui Dumnezeu in privinta casatoriei! Ai grija ceea ce faci pana nu e prea tarziu! Dar eu va mai sfatuiesc sa va intelegeti si sa aveti increderea reciproca si sa nu uitati ca adevarata incredere vine cand cei doi se destanuiesc sentimentele si intamplarile din trecut chiar dacau au urmari putin placute si sa luati ceai mai corecta decizie si sa-l rugati pe Dumnezeu sa va dea puterea de lua o decizie promta in viata! Succes in lupta vietii!

| Deniisze a răspuns:

Sincer...
Ambele variante sunt posibile straight face
Poate ca ea la 20 ani pe care ii avea era totusi o rebela si avea destule certuri cu parintii sau cu familia ei si de aceea a facut acel pas gresit.
A gasit un "refugiu", sa zicem, cu acel baiat pe care nu il iubea.
Sincer nu stiu ce sa cred despre asta, eu ti-am spus cam care ar fi parerea meakiss Si sper ca te-am ajutat cat de cat!
Andreea >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie sa o crezi in ordinea urmatoare:
1) dupa faptele ei
2) dupa ce spun altii despre ea (prieteni, apropiati, familie, oricine)
3) dupa ce spune... dar si aici sa ai o doza de scepticism pentru a discerne falsul de adevar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea prietenei tale este asemanatoare cu a mea
si eu m-am casatorit fara sa iubesc, nici pentru banii, nu stiu aiurea, nu am avut creer la 20 ani
am facut 2 fetite am 11 ani de casnicie si traiesc o poveste frumoasa de iubire virtuala ca cineva de 1 an si 8 luni in care doar o data acum 3 luni, ne-am vazut
o invi8diez pe prietena ta ca a vut curaj sal paraseasca eu nu am
nu ma bate avem o relatie sa zic asa de colegii de camera, care pe zi ce trece se raceste tot mai mult, edar nici nu am curaj sa-l parasesc, oricat de mult l-as iubi pe respectivul ca care am o relatie de 1 an si 8 luni, mai bine prefer sa sufar stiu suna ciudat dar... nu am curaj, desi o parte din suflet imi zice sa fac asta dar cealalta parte imi zice sa nu o fac pentru fetite

| DanielBanu80 explică:

De mai multe ori am intrebat-o de trecutul ei, de ce s-a casatorit asa repede si fara sa existe iubire? Raspunsul e acelasi, nu a gandit atunci.
Ne cunoastem de 2 luni, ne intelegem bine si am ajuns sa o cunosc destul de bine, nu mi-a dat motive sa ma indoiesc de ea si nu cred ca ar minti in legatura cu trecutul ei. Dar totusi nu inteleg cum poti sa te casatoresti asa repede cu cineva pe care nu iubesti?