| pisycutza a întrebat:

Am nevoie de parerile voastre, de sfaturi... sunt cu un baiat de 7 ani a fost bine la inceput insa acum nu mai este cum a fost, el de 4 ani este in spania si aici a cunoscut pe cineva, a cunoscut un barbat sad. In urma cu 2 ani eu am ramas insarcinata si un ciuda tuturor el sa intors inapoi la barbatul respectiv. s-a nascut copilul iar el tot nu dorea sa puna capat relatie resp nici de dragul copilului crying Acum suntem impreuna in spania dar in casa celui cu care traieste. Am discutat cu el i-am spus sa mergem inapoi in tara, sa nu mai continue relatia cu acest barbat insa el nu ar renunta la nimic nici la mine nici la el. Eu simt ca innebunesc aici sa ii vad impreuna in fiecare zi, cu mine este distant rece de abia vb cu mine, si cu copilul la fel. Nu stiu ce sa fac as si pleca si l-as lasa aici ca sufar prea mult dar as si ramane fiindca il iubesc si am speranta ca poate se va schimba ceva. nu stiu ce sa fac ajutati-ma, merita sa raman langa el? voi ce aty face daca ati fi in locul meu?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Intrebarea asta e ca un roman prost (sau comic) no offence... De fel sunt mai transanta, asadar, injura-ma cat vrei, dar citeste macar o data pana la capat, presupunand ca nu e o intrebare-sf.
Orice femeie cand face un copil se gandeste probabil si la situatia in care s-ar strica rel cu sotul/ iubitul si macar o data in viata se gandeste "cum s-ar descurca singura".
Apoi, orice femeie are instinct de leoaica atunci cand e vb de copilul ei. O femeie devine mama. Gata, s-a terminat cu ezitari, dubii, chestii... Un copil, mai ales propriul copil, e prioritate si are nevoie de stabilitate, rutina si modele. Prin model inteleg: fi-mea s-a apucat sa stranga gunoaiele din parc, fiindca acasa si pe strada nu facem "mizeie" (avea un an juma'te la faza asta). Cand mami si tati vin sau pleaca de la servici ne pupam si ne imbratisam, nu exista exceptii fiindca e ceva impamantenit la noi de dinainte sa existe ea, macar in "concept".
Deci. puiule... ia-o la goana si fa-ti o viata sanatoasa si frumoasa. Si nu zice nimeni ca e usor. Am prietena care a crescut singura 2 baieti, fiindca "domnul" si-a gasit pe cineva fix cand era insarcinata in ultimele luni cu al doilea. Si uite ca sunt toti foarte bine. Sunt cinvinsa ca se poate gasi un aranjament favorabil si in situatia ta.
Romanul prost sau comic ar putea avea cateva finaluri: mama innebuneste, copilul ramane de izbeliste; raman toti in acest "menaj in 3" copilul devine un drogat/ instabil/ ratat,... (logic); fiecare cuplu (cuplul propriu-zis si mama+copilul) fiecare pe drumul sau. Eu asa vad lucrurile. Ti-am zis c-o sa ma injuri.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu mai exista nicio sansa ca el sa-si revina. Poate la batranete. Tie ti se pare ca-l iubesti. A recunoscut copilul? Daca in Spania n-ai nicio slujba este bine sa revii in tara si sa incerci sa-ti refaci viata.

| tyana a răspuns:

Ce fel de mama esti? In ce mediu iti cresti copilul? Ce e mai important pentru tine? Copilul sau acest barbat?
Daca simti ca nu te poti desprinde din mocirla in care te zbati da copilul spre adoptie pentru ca nici-o mama buna nu ar accepta sa traiasca nici macar o secunda cu copilul in mizeria de care ne vorbesti!
Copilul ar nevoie de un mediu sanatos in care sa se dezvolte.Gandeste-te la el in primul rand! Esti culmea, sincer.

| madagascar a răspuns:

Fa-ti bagajele si vino in tara, ce rost mai ai langa el.iti place sa te torturezi singura?

| Pure.Sunshine a răspuns:

Mi-as face bagajul si as veni in tara. Stiu ca este usor de zis greu de facut, dar trebuie sa te gandesti inainte de toate la copil. El creste cu timpul va incepe sa realizeze ce i se intampla. Cu siguranta nu va fi fericit. Daca tatal va vrea sa isi vada copilul sau sa faca parte din viata lui va veni cu siguranta sa il vada sau va pune capat relatiei si se va intoarce la tine. Trebuie sa faca o alegere, iar daca decide sa ramana fara copil, atunci nu merita decat un singur lucru: sa uiti ca a facut vreodata parte din viata ta! Cu timpul lucrurile se vor rezolva de la sine! Trebue doar sa decizi ceea ce iti doresti!

| georgiana_5779 a răspuns:

E gay? cred ca ar trebui pe zi ce trece, sa analizezi comportamentul lui, si numai tu vei sti daca sa pleci sau nu... daca se va schimba sau nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as marita cu un barbat, nu cu o femeie. el e dama nu? ati mai facut si un copil.ramai cu ei, si iubestei pe amandoi.asa veti fi un trio fericit.