| Fotofo97 a întrebat:

Am nevoie de un sfat din partea celor care au familie.
Eu locuiesc împreună cu soacra mea, iar ea găsește mai tot timpul lucruri de care sa se lege, mereu încearcă să mă indispună.
Nu-mi place la ea că pune foarte multe întrebări, trebuie să știe totul, trebuie să-i spun totul în detaliu.
Noi ne-am căsătorit acum două săptămâni și deja a inceput cu a-i ajuta fata să-și plătească impozitele. Nu sunt de acord că din banii mei sa ajut și pe alții, căci nici noua nu ne este așa ușor.
Ea i-a ascuns fiului său că apartamentul pe care-l are o sa fie împărățiți între frați, el știa că mama sa o să-l lase lui. Eu i-am spus că nu a procedat corect față de el, că ar fi fost frumos să-i spună și lui care este situația pentru a-și face ceva al lui.
Considerați că greșesc gândindu-ma sa ne luăm o casă a noastră?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu cit mai singuri, cu atit mai bine!
Banuiesc ca nu sunteti luati de mult timp, de aceea te tot descoase. Chestia cu intrebarile va mai inceta, dar sa vezi cand or sa inceapa intrigile din partea ei! Asa ca, mai bine sa plecati, si cit mai repede posibil.
Si nu lasa pe soacra ta sa isi bage degetele in potofelul vostru. Eu as intreba-o unde e portofelul ei daca mi-ar face asa ceva ☺

| darrio2007 a răspuns:

Niciodata nu este indicat sa stai cu soacra. Mai ales in cazul tau. Nu gresesti deloc daca vrei sa fii la casa ta.

| GdX a răspuns:

Mu-ta-te frate. Asta e o mare greseala ca ai ramas cu soacra in casa. Luati-va ceva mic si ieftin dar e al vostru, stati singur. Cuplurile care raman sa locuiasca cu unii din parinti nu au o viata linistita a lor pentru ca oricand se vor baga parintii in seama.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Păi tu cum ai proceda daca ai avea copii? Apartamentul l ai lasa doar unuia dintre ei? In cazul soțului tau el nu este singur la părinti, si normal ca apartamentul părintiilor se imparte la cîti frati sunt, tu nu i ei nimic deoarece nu faci parte din familia lor deci apartamentul nu era si al tau, de ce stai cu soacra ta? Nu ai cum sa stai in chirie? Sau credeai ca scapi repede de soacra ta si ai apartamentul ei, socrul tau traieste? Voi ce varsta ave ti? Trebuie sa munciti amindoi si- tu si soțul si sa va luati apartament, nu este deloc gresită dorinta ta de a avea casa ta, dar nu sa i ti faci de pe acum sperante ca el primeste tot apartamentul si fratii sau surorile lui nu vor prrimii nimic, ca asa ceva este imposibil, acel apartament după ce socrii tai numai sunt, se imparte la cîti frati sunt, si fiecare i-a o parte din casă.

| Sofer a răspuns:

Mutațiva frate singuri într-o casa noua a voastră dacă nu aveți înțelegere cu soacra. E cel mai bine asa.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de ce ati acceptat sa stati cu ei in primul rand...

| AliGab a răspuns:

In niciun caz. Singur este cel mai bine. Am locuit si eu cu maica-mea cateva luni si cu soacra-mea (o femeie de nota 20) alte câteva luni, dar acum in casa noastra este cel mai bine, chiar daca avem ceva extrem de mic, gen carsoniera nedecomandata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu greșeștihappy Dacă nu e înțelegere nu puteți trai asa. Și in plus, dacă nu te înțelegi cu ea acum o sa devii frustrata și o sa te cerți și cu el. Cel mai bine este sa stați voi amândoi pentru ca sunteți tineri. Dacă nu înțelege înseamnă ca el e problema.

| RefinedStrings a răspuns:

Biblia spune ca "omul va lasa pe tatal si pe mama sa si se va lipi de nevasta-sa".
Deci dupa casatorie sa stai cu socrii nu e chiar indicat.
Sunteti VOI o familie, ceea ce inseamna ca trebuie sa fiti pe picioarele voastre. Succes!

| Tokyo44 a răspuns:

Absolut trebuie sa stați doar voi 2!
Chirie sau proprietate...M-as muta chiar mâine de as fi in locul tău!