| Cristi9701 a întrebat:

Am nevoie de un sfat va rog. Incerc sa explic cat mai pe scurt posibil.
- Am 21 Ani sunt intr-o relatie cu o fata deja de 4 ani ea are (18 acum) pe cand avea 15 ani a luat botezul adventist (sabatul). Eu nu cred in biserici, popi sau pastori cred pentru mine ca exista d-zeu si atat. Deci la inceput nu era o mare problema "religia" pentru noi ma gandeam ca va fi totul bine. Sunt plecat in Italia de ceva timp pentru a reusi sa o aduc si pe ea din tara aici pentru a avea un trai decent ( aici am un lucru stabil, casa). Si problema e ca parintii ei nu sunt de acord deoarece eu nu sunt (adventist) ca si ea si la ei in biserica se zice ca n-are voie sa stea, sa traiasca cu o persoana daca nu e adventista si daca nu sunt sot si sotie deja ceea ce mie mi se pare o prostie total. Ar trebuie sa cunosti persoana respectiva sa traiesti cu ea inainte sa faci acest pas... Cum am mai zis eu nu cred in biserici desi ea imi zice ca aceasta e cea adevarata ca nu stiu mai ce. Eu as putea fi cu ea daca as renunta la job, sa plec in tara sa iau botezul ala si sa fac nunta (adventista) cu ea si dupa ce sa fac sa murim de foame la noi in tara? Am avut curaj sa vorbesc cu prietena mea sa-i zic daca doresti ramai cu biserica si lasa-ma, ea zicea ca mai bine ramane cu biserica si punct, dar totusi imi zice si mie sa iau botezul ala. Offf nici nu stiu cum sa-mi explic gandurile, sunt intr-o situatie total aiurea. Mersi daca imi dati un sfat ceva.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti cere cuiva sa renunte la credinta lui, daca nici tu nu esti dispus sa o faci.
De ce nu te-ai boteza tu la adventisti, daca tot vrei musai sa fii cu fata pe care o iubesti?!
Situatia s-ar simplifica enorm, daca:
- ai merge in tara
- te-ai boteza la adventisti
- te insori cu fata
- va intoarceti in Italia si va constinuati viata acolo

Alta varianta este, sa renunti la fata si sa-ti cauti alta.

| sofisis a răspuns:

Este indoctrinata. Atat de parinti cat si de ideologiile acestei biserici. In 4 ani ati facut sex?
Ideea e ca e foarte greu sa schimbi parerea unui adventist sau a unui penticostal. Sunt efectiv legati la ochi si urechi. Ei sunt bisericile adevarate iar noi restul niste murdari care nu vrem sa ne pocaim. De aceea parintii ei niciodata nu vor fi de acord cu tine daca nu te convertesti.
Parerea mea e ca nu e cazul sa faci sacrificii daca nu iubesti asa...la modul sa nu poti sa respiri fara ea. Pentru ca tu daca te-ai converti, ai face-o strict pentru ea. Nu pentru ca simti vreo chemare

| Cristi9701 explică (pentru sofisis):

Da, in acesti 4 ani am avut relatii, am mers la disco (ceea ce nu e permis la ei) probelma e ca eu nu cred in biserici si intr'un final daca aceasta e religia corecta de ce mai sunt si altele 2000? nu cred ca este o religie de baza care sa fie corecta 100%

| sofisis a răspuns (pentru Cristi9701):

Pai atunci e naspa. Inseamna ca nu te iubeste chiar atat de tare. Adica isi incalca religia dar totusi tu nu meriti sa isi infrunte parintii. Este strict vorba de parintii ei. Atat.

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu trebuie sa faci nimic in legatura cu religia, decat odata sa te duci si sa te botezi in religia ei, atunci, DE CE NU?

eu sunt ca tine, cred ca exista D-zeu dar ca religia e o tampenie facuta ca sa controleze populatia

dar in locul tau, DACA IUBESC FATA AIA, as face efortul asta, cat timp nu ma costa nimic
da, e ipocrizie, DAR... NU o sa fii tu primul ipocrit care se duce la biserica doar ca sa fie vazut de lume, chiar daca nu crede deloc in nimic din ce e acolo, iar eu am facut-o deja, mi-am imormantat mama la biserica, cu toate ca nu cred deloc in biserica, insa am facut-o pentru maica-mea credea in biserica iar EU O IUBESC PE MAICA-MEA!

in plus si fata o sa vada ca tu faci sacrificii pentru ea si o sa aprecieze

DECI, decide-te daca o iubesti indeajuns sau nu sa merite efortul!

| anastan12345 a răspuns:

Stii,daca ea este de acord cu parintii ei si nu vrea sa plece cu tine iseamna ca nu te iubeste atat de mult. Daca relatia era ok trebuia sa nu o intereseze de ce religie esti, si sa nu o intereseze daca parintii ei nu sunt de acord.Eu cred ca ar trebui sa te desparti de ea, daca se intampla chestia asta inseamna ca relatia nu e ok. Sper ca te am ajutat

| Cristi9701 explică (pentru anastan12345):

Iti multumesc enorm de mult de raspuns

| mgtow a răspuns (pentru anastan12345):

Asa sant adventistii au un fix cu biserica si nunta, multe femei din religia aia mor singure pentru ca niciun tip de alta religie nu renunta pentru a deveni adventist.

| anastan12345 a răspuns (pentru Cristi9701):

Cu placere, dar ce s-a intamplat?