| Againontpu22 a întrebat:

Am o familie dezastruasa. Mama si tata se cearta tot timpul. Eu si sora mea nu mai suportam sa ii vedem asa. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ilovemusic a răspuns:

Sa nu crezi ca rad de tine, dar iti recomand sa te duci pe la biserica sa dai un acatiat si sa aprinzi niste lumanari, deoarece Doamne o sa te ajute.Am avut si eu probleme de genul acesta timp de un an si m-am rugat foarte mult la Dumnezeu si am trecut pe la biserica si El m-a ajutat sa trec peste toate, iar acum parintii mei se inteleg mult mai bine.Se mai cearta ca orice oamneni, dar se impaca.

17 răspunsuri:
| mihaela_7412 a răspuns:

Incearca sa vb cu ei sa ii intrebi dc se comporta asa, spune-le ca asta va doare si pe tine si pe sora ta, si poate vor intelege vb ca ei si tot va fi bine si eu sunt in aceeasi situatie

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cel mai bine ar fi să discutaţi cu ei şi să le spuneţi că vă afectează tot ce auziţi şi dacă ştiu că nu pot discuta normal s-o facă atunci când nu sunteţi acasă. Dacă vezi că nu se înţeleg trebuie să acceptaţi încet ideea unui posibil divorţ, oamenii care nu se mai iubesc nu au de ce să stea împreună şi aşa e greu şi pentru voi.

| MyAcountx a răspuns:

Daca aveti posibilitatea, ar fi indicat sa plecati de acasa o perioada de timp.Perioada in care parintii ar constientiza mai bine, problemele care le creaza.

| Patriii a răspuns:

Incearca sa ii duci la terapie de cuplu, si vorbiti si voi cu ei si spuneti'le ca nu va place situatia in care va aflati.Succes

| YrINaismissingtheoldTPU a răspuns:

Pai.sadimi pare rau pentru tine...incearca sa vezi de scoala si lasa-i sa se certe. daca va iubesc cu adevarat vor inceta pentru voi.calmeaza-te.o sa fie bine

noroc!

fundita pls?big grin

| Mirii (:. a răspuns:

Mda sunt in aceiasi situatie. doar ca eu nu am sora sad. La mine se si bat. O data am fugit de acassa deoarece ai mei nu pot asculta nimic. Vorbeste cu ei. Asta iti ramane de facut.

| MIB a răspuns:

Ia de bun sfatul lui "ilovemusic". Mai bun vindecator decat Dumnezeu nu exista, doar ca uneori nu stim cum sa ne rugam Lui. roga-te cu credinta, in acel moment, gandeste-te, concentreaza-te doar pe comunicarea ta cu Dumnezeu. In credinta sta totul.

| sfdshsnsa a răspuns:

Incearca sa stai de vorba cu fiecare pe rand.Pana la urma urmei copiii fac ceea ce vad la parinti si ei nu vor ca tu sa ajungi ca ei.De la cearta o sa se ajunga la bataie si tot asa. daca tu si sora ta nu stai de vorba cu ei nu cred ca o sa inteleaga.

Mult noroc tongue

| Cryssy a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti cu parintii vostri. Poate vor intelege ca pe voi va afecteaza cel mai mult certurile dintre ei. Off. sad

| Smoke_7892 a răspuns:

Intodeauna in astfel de certuri, copiii sunt cei care sufera, incearca sa vorbesti cu ei, explica-le ca pe voi va doare cand ii vedeti asa... ei isi vor da seama si o sa se schimbe, si eu am trecut prin asa ceva! bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind veniti acasa amindoua intrebati-i pe la ce ora incep sa se certe sa iesiti in oras sa va plimbati.

| Razvan a răspuns:

Sa vorbesti cu ei.Mereu socheaza adultii maturitatea de care pot da dovada copii lor in situatiile grele. O discutie sincera, deschisa poate ajuta multwinking

| Anna_3507 a răspuns:

Si parintii mei se certau asa si au divortat.Incearca sa vorbesti cu fiecare in parte si zile ca nu iti place sa ii vezi certanduse si ca suferiti amandoua.

| BeeBee_7929 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ei si sa le explici ca aceste certuri va afecteaza mult pe tine si pe sora ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o bunica prin zona du-te la ea si roag-o frumos sa vina sai desparta s-au da cu sare pe jos

| PastilutzaColorata a răspuns:

Mai! nu i mai spuneti sa discute cu ei voi nu vedeti ca se cearta tot timpu, daca ar mai vorbi si cu ei s-ar face mai mare scandal! eu spun ca ''ilovemusic'' a spus bine

| InocentSin a răspuns:

Teo,si eu am aceiasi problema numai ca la mine se termina cu violenta in final daca nu intervin intre ei...Incearca sa le explici ca iti distruge toata viata sau daca nu vor intelege singurul care te va putea ajuta va fi Dumnezeu.