| FlorinaDaniela23 a întrebat:

Am o fetiță de 8 luni și tatăl ei, soțul meu, nu prea sta cu ea. El lucrează până seara și când vine acasă zice ca e obosit de la munca, sta cu ea doar când are chef, acum seara el a adormit-o, ce pot face în aceasta situație?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Discuti cu el in weekend, cand este treaz si nu atat de obosit si il rogi sa se implice in cresterea copilului, ca doar ii este si el tata si copilul are nevoie de afcetiunea amandorura.

37 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine tăceai.

| MarianWLF a răspuns:

Spune-i ca nu l-ai facut singura, datoria de parinte se imparte la doi, si tu esti obosita nu doar el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa discuți cu domnul și să îi spui că fata are nevoie să de tata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu faci nimic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Alo? Crezi ca e asa usor sa ai grija de un bebelus? Nu uita ca se trezeste noaptea de n ori deci mama face nopti albe iar ziua in loc sa se odihneasca trebuie sa o schimbe de n ori, sa ii faca mancare, sa ii dea mancare, sa o scoata afara, sa o tina non stop sub supraveghere, sa o linisteasca pentru ca plange toata ziua. In plus sa faca toate treburile in casa, mancat, spalat, curatenie etc. De ce crezi ca se da concediu de crestere copil 2 ani? Si de ce crezi ca numai femeile si-l iau? Pt ca un barbat nu ar putea sa faca fata la asa ceva.
Nu zic ca sotul ei nu e obosit ca oricine e obosit dupa o zi de munca dar te asigur ca sa fii mama e un job si seara esti mai obosita decat unul care vine de la birou

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu îl bagă în seamă pe individ. Asta e ăla de "urla" la toți că "e prosti" că muncesc că el face bani din YouTube și eu șmecher. E un puști de 15 ani care sta acasă pe banii lui mamica și se ia pe net de oameni

| adryang78 a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ce crezi că un bărbat n-ar face față? Sunt total de acord cu tine, nu este deloc ușor să ai grijă de un copil. Dar îți spun din proprie experiență că și un bărbat face față, atât timp cât este dispus să-și asume responsabilitatea.

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cred ca stai în peșteră și n-ai auzit ca sunt o groaza de bărbați care își iau concediu în locul mamei laughing

| Furnicuta000 a răspuns (pentru adryang78):

Daca tu poti bravo tie. Dar am auzit multe povesti cu barbati care isi iau concediu de maternitate si doar incaseaza banii ca de ingrijit copilul tot mama se ocupa pana la urma

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catrice):

Am zis ca nu sunt? Majoritatea doar incaseaza banii pe concediu ca ei nu stau sa schimbe scutece si sa prepare piureuri pentru copil

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Din moment ce ai zis ca 'numai femeile își iau concediu'....cam da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dupa cateva mii de scutece schimbate si tone de piureu si alte mincaruri pentru bebe care nu mai e bebe acum, BULLSH1TTTT! Vai, ce drama, ce groaznic, cita grija trebuie sa ai de copchil, de mii de ori sa te scoli pe noapte, etc. PROSTII! Mai nasol e cand incepe sa creasca copchilul si sa puna intrebari, sa aiba idei proprii, etc.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Delirezi si tu exact ca domnul de mai sus cu contul la misto.Lipsa somnului adecvat, a linistii in caz ca te alegi cu unul care mai mult plange, face pe el, vomita si iti intoarce casa cu fundul in sus decat doarme sau sta linistit etc. te doboara psihic de nu te vezi, dar na, pana nu ajungi in aceeasi situatie e usor sa vorbesti aiurea.laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu exista "unul care mai mult plinge, face pe el, vomita samd" decat daca tu esti complet incompetent. Ii faci program, il schimbi cand trebuie, il scoti ZILNIC afara sa se joace si sa isi consume energia, ai grija ca mama sa nu manince timpenii cand alapteaza, ca de aia fac copiii colici in 99% din cazuri... si totul o sa fie ok.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum spui tu.De aceea cunosc un caz in care tatal voia sa se sinucida de la atata nedormit, iar parintii acestuia, care locuiau si ei in casa, voiau sa plece.laughing Problema cand nu esti parinte este ca te dai cu capul de pereti cand ajungi sa fii si regreti ca ai zis ce prosti si incompetenti sunt altii, iti dai seama ca lucrurile nu sunt numai alb si negru, iti dai seama ca teoria nu se pupa cu practica.Te sfatuiesc sa mai vorbesti cu parinti, unii chiar fac pe naiba in patru cand sunt mici, altii fac pe naiba in patru cand sunt mari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Cu mama cum statea treaba in cazul ala? Hai sa le dezasamblam. Alapta copilul? Fuma/consuma alcool/fast food in timp ce alapta? Copilul era sanatos?

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mama era sac de box, dar o primea numai peste fata, ca na, siguranta copilului, hulita de socri si de sot.Nu fuma nimic, nu consuma fast food, nu consuma alcool etc.Chiar nu are sens sa despici firul in patru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Pai stai asa. Sac de box. Deci stres cit cuprinde. Si uite ca despicam firul in patru cu succes. Daca in casa aia era efectiv dementza, cum naiba sa fie copilul ala calm si sa doarma?

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, un super detectiv...Reciteste ce am scris despre lipsa somnului dupa ce a dat nastere.Este un cerc vicios si nu te poti astepta de la parinti sa isi ia pauza de cateva zile pentru a-si reveni, mai ales cand lucreaza pe salar minim si in ture de noapte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

... si eventual si la negru ca sa nu aiba concediu. Si atunci nu ma pot abtine sa intreb, de ce mama draq au mai facut copilul ala?

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te contrazic, prietena mea cea mai buna a nascut recent. Amandoi au o situatie si o relatie buna, copilul e sanatos si cuminte, el lucreaza doar 4 ore pentru ca are parinti bogati, au totul digitalizat si cu toate astea le e foarte greu, fac cu randul, copilul trebuie hranit din 3 in 3 ore si amandoi sunt secati de viata si oboseala din cauza somnului haotic.
O cunosc de 15 ani si niciodata nu am vazut-o atat de jos psihic.
Fiind barbat, probabil grijile mari nu au fost la tine, de asta ti s-a parut usoara perioada.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

Crede-ma ca de multe ori cand era de schimbat noaptea eu eram ala care se trezea. Si ma culcam la loc si adormeam in 2 minute. La fel si maica-sa cu alaptatul, desi nu prea alapta noaptea. Asta cu 3 din 3 ore nu stiu de unde a aparut, ca nu prea imi aduc aminte de asa ceva. Il si obisnuiesti cumva cu un program. Cind rage si e de halit, ii bagi tzitza pana doarme daca e mic. happy Am tot avut griji destui ani, inca mai am, ca maica-sa a avut si inca are probleme. La mansarda, din punctul meu de vedere. Si cand a fost cutremur mai puternic intr-o noapte acum vreo 5-6 ani, eu in 10 secunde o luasem pe asta mica de la ea din pat in brate si eram pe hol sub grinda, nevasta nici nu facuse ochi desi urlasem la ea. S-a terminat, am bagat copilul la loc in pat, m-am dus si m-am culcat si eu, toate bune. Oi fi eu mai norocos din punctul asta de vedere, ca indiferent de cit de multe belele am avut pe cap, macar de adormit usor am reusit. Plus ca desi dorm in jur de 6 ore in medie de niste ani buni, somn profund am ca durata la fel de mult sau chiar mai mult ca un prieten care doarme 8-9...

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca sa intrebi tu intr-o maniera atat de ignoranta. Felicitari pentru premiul de tatal anului, dar invata sa respecti si realitatea altora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Hai breh, daca doi oameni se inteleg bine dar ii doboara un prunc, ceva e foarte gresit in casa aia. Sincer.

| Furnicuta000 a răspuns:

Lasa-ma sa ghicesc, esti singur, nu? Oare de ce?
Si daca e adevarat ce zice suntserios mai sus, cum ca ai 15 ani, o sa vezi tu mai tarziu ca viata nu e asa cum crezi

| Furnicuta000 a răspuns:

Si fa te rog un exercitiu. Ia-ti un pui de pisica de pe site-urile alea de adoptii, apoi trezeste-te in fiecare noapte de 10 ori, fa-i biberon si da-i sa manance. Asteapta sa manance apoi asteapta sa adoarma si fa asta pentru cateva luni sa vedem daca mai esti bun de ceva. Te asigur ca o sa privesti altfel o femeie cand iti spune ca e epuizata desi tie ti se pare floare la ureche sa ai grija de un sugar. Cat despre sotul ei, e o intrebare pusa aiurea. Adica omul a venit si s-a culcat nu s-a dus la bar cu baietii, nu s-a pus la jocuri. Nu am pus la indoiala ca e obosit, dar clar in timpul liber gen weekend ar trebui sa se ocupe si el de copil ca doar si-a asumat asta inainte sa vina pe lume

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns:

Sa va bucurați de fetita.
Pai este obosit probabil.
Nu înseamnă că nu iubește fetița.
Simțul patern este diferit de cel matern.
Bine ar fi când vine sa l întâmpinați cu căldură și iubire. Asa va avea putina energie sa petreacă cu cea mica.
Adică nu l neglijați și nici el nu va neglija la rândul lui.
Pas cu pas se va obișnui și el cu ideea ca trebuie sa și asume o familie mărită, nu doar material.
Însă trebuie să i mulțumiți ca merge la munca pentru fetele lui.
Întâi oferiți ca să aveți ce primi înapoi.
Cu siguranță și dumneavoastră sunteți obosita.
Un copil nu se creste ușor.
Dar trebuie sa găsiți puterea sa I dați și lui putina atenție.
Apoi va dărui din iubirea dumneavoastră și el mai departe iubire copilului.
Asa ca pupați l în somn și mulțumiti i pentru darul minunat pe care vi l a făcut si ca mâine se duce la munca pentru familia lui.
Toate cele bune va doresc.

| adryang78 a răspuns:

Ce poți face? Să înțelegi și să accepți situația. Amândoi munciți, în sensuri diferite. Nu înseamnă că nu-și iubește copilul sau pe tine, doar că simte nevoia de odihnă. Căsnicia înseamnă, în primul rând, dragoste, comunicare și echilibru. Dacă se implică și te ajută de câte ori îi permite job-ul sau când nu este prea obosit, aș zice că e destul de în regulă. Știu că este greu și obositor să ai grijă de un copil, dar în momentul de față acesta este "job-ul" tău, așa cum și soțul tău are job-ul lui. happy
Să vă trăiască bebelina și să fie sănătoasă! În rest, cu dragoste și înțelegere se rezolvă toate. S-auzim de bine!

| TheGentleman a răspuns:

Să-l trimiți să doarmă pe preșul din fața ușii.

Cum de nu ți-ai dat seama că nu-i de el treaba asta cu copiii?

Și mai ales de ce nu ați discutat de la început aceste aspecte? Sunt oameni care pur și simplu nu își doresc copii. Dacă este unul dintre aceia, va fi o povară toată viața acest lucru.

Dacă ați mers de comun acord pe acest drum, trebuia să stabiliți de la început roluri, sarcini și atribuții.

Aveți contract nupțial? V-ar fi scăpat de multe bătăi de cap

| troleibuz a răspuns:

Daca e asa usor sa cresti copii, eu zic sa stati voi acasa si sa mearga femeile la munca.

Răspuns utilizator avertizat
| asuari a răspuns:

Dacă observi că vorbind nu se ajunge la un numitor comun și el nu înțelege necesitatea de a fi alături de fetiță, începe să propui activități! De cele mai multe ori, încearcă să îl iei prin surprindere! Propune plimbări în parc în 3, mers la cumpărături în trei, pune muzică și încearcă să faci un ring de dans în care să-l aduci lângă voi, mers la restaurant în trei, mers la o ședință foto în trei, o escapadă pe la țară în trei, să mergeți la expoziții (de exemplu acum la noi în mall e una de reptile! nu e tare? corect, copilul poate nu ține minte toate șopârlele și păianjenii de acolo, dar sigur ieșitul în trei, vorbitul cu ea, comunicarea dintre voi, timpul petrecut împreună contează!)! Când te joci cu fetița încearcă să îl implici și pe el în jocurile voastre ("hai tati și tine tu asta", "ia să vedem cum desenează tata asta" etc).
Atentie! Încearcă să faci totul calm, fără reproșuri! Să nu îi spui "nu te implici niciodată", "mereu ești obosit", "cresc copilul asta singură" sau altele de genul. Încearcă să nu aduci în discuție astfel de comentarii. Ai să vezi, cu vorbă bună se pot face multe! Cu vorbe bună, răbdare și zâmbete! Încearcă să il faci să își dorească să petreacă timp sau, în timp, să devină o normalitatea pentru el!

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Sa nu se inteleaga gresit,-nma zis ca daca ii e foame, sete sau trebuie sa-l schimbi sa-l legani ca sa-l culci rolling on the floor, ii dai de mancare, de baut si il schimbi dupa faci asta.Am rectificat ca parca ca fix asta o sa vezi din tot textul ca cam asa vedeti voi femeile rolling on the floor doar ce va convine voua si va aduce pe voi in avantaj.

| xxxx1111 a răspuns:

În ziua de astăzi bărbații au devenit mai materialiști decât femeile. Adică, să te măriți ai nevoie de casă, mașină, salariu mare, serviciu bun etc... acum dacă femeia stă acasă iar bărbatul muncește, este de înțeles ca femeia să se ocupe de casă, dar daca au ambii job, treburile din casă trebuie împărțite! și cu copil, cu tot... în cazul ăsta, poate ea stă acasa, este in concediul de creștere copil, dar el daca lipsește cu desăvârșire, este prezent doar fizic, psihic, emoțional și mental lipsește din familie, ce părere ai de asta?