| Sonia9090 a întrebat:

Am o întrebare pentru voi mai mult pentru fete dacă rămâne o fată însărcinată la vârsta mică mulți zic că dacă naște acel copil își distruge viața am trecut prin asta am rămas însărcinată la 16 ani și la 17 am născut atunci credeam ca copilul e o greșeală pentru ca am rămas însărcinată din cauza ca ma prostit tatăl lui sa facem dragoste ca a zis ca nu se întâmplă nimic după ce am născut pe băiețelul meu mi-am dat seama ca nu e o greșeală deși eram minora când am născut acum am 21 de ani și el 5 ani și sunt foarte fericită că sunt mama lui.De asta va întreb voi ce părere aveți în legătură cu fetele care devin mame de la vârste mici? După părerea voastră credeți ca acel copil este o greșeală dacă mama lui e minoră? Dau funda

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai zi-ne povestea completa. Cum ai terminat școala însărcinată fiind la 16 ani, cum ai putut învăța pentru bac cu copil mic in casa, ce studii de specialitate ai făcut, ce meserie ai acum, din ce bani întreții copilul samd... Vream povestea completa sa tragem concluzii

| Violleta2022 a răspuns:

Greseala este a parintilor care nu educa copii si nici nu-i supravegheaza, fiindca acesti copii nu au discernamant si nu inteleg ca aparitia copiilor cade in spinarea si sarcina tot a paritilor batrni, care trebuie acum sa aiba grija nu doar de mama minora ci si de copilul ei nelegitim.
In multe cazuri familia este rusinata de comunitate si se retrag din viata sociala si societate, pentru a se proteja, dar sufera toata viata fiindca fata lor nu a fost educata si a adus pe lume un copil facut prin cine stie unde cu cine stie ce barbati s-a culcat.

Dupa cum vad, tu nici la varsta asta nu realizezi cat de mult rau ai facut parintilor tai si cat au indurat ei sa te creasca si pe tine si pe copilul tau.
In plus, se pare ca tu ai problema psihica sau handicap mental, fiindca ai scris zeci de topice pe forum despre acelasi lucru si continui sa scrii, fara nici o logica, repatandu-te intruna.

https://www.tpu.ro/utilizator/acfrzx/intrebari/

| johnnny123 a răspuns:

Copilul în sine nu este "o greșeală". Este copilul tău și-l iubești, evident că nu-ți poți numi propriul copil "o greșeală".

DAR asta nu înseamnă că a fost o idee bună să-l faci la 16 ani cu un tată bețiv și violent. Lăsând la o parte faptul că "ești fericită că ești mama lui" (ceea ce e absolut normal), viața ta cum arată în clipa asta? Mai ai și alte motive de fericire? Ești mulțumită de restul aspectelor vieții tale? Din întrebările tale nu prea rezultă asta.

Dacă ai fi făcut lucrurile în altă ordine, de exemplu: să-ți trăiești copilăria, să-ți trăiești adolescența, să faci școală, să-ți termini studiile, să ai o meserie bună, și apoi să te căsătorești și să faci un copil la 27 de ani, oare nu te-ar fi pus într-o poziție mai bună decât cea în care te afli azi?

| ioana748 a răspuns:

Daca isi face datoria de mama,asa cum poate ea, tot respectul.
In rest, fiecare isi organizează sau dezorganizează viata cum doreste.
Un copil nu este niciodata o greseala, este o forma de viata si merita sa fie iubit si ajutat in parcursul vietii.
Din pacate suntem o societate de parerologi si vedem problemele altora, judecam, vietile noastre fiind perfecte si chiar puncte de reper pentru cineva.
Se intampla si la case mai mari.
https://www.fanatik.ro/......a-20677525
Doamne ajuta la toti copiii❤️

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e greșit, atât timp cât ești lucidă și conștientă de ce presupune o sarcina.
Dar nici sa faci copii de la 12-13 ani sau, mai rău, 11
https://stirileprotv.ro/......ernet.html

Pentru că nu poți ști la ce complicații te poți expune, pubertatea nefăcându-si pe deplin efectul, îți dai seama că există riscuri.

| MihaitzaItza a răspuns:

Normal ca esti fericita ca esti mama copilului tau.
Dar sa stii ca asta nu e mereu suficient pentru un copil.
Uite, deja il privezi de a avea un tata alaturi tot timpul si de o familie cu doi parinti din simplu fapt ca nici macar nu ai stiut cu cine faci copilul.