| aryana a întrebat:

Am o mare problema, prietenul meu a innebunit, de 4 luni la adus pe nepotelul lui in varsta de 6 ani sa locuiasca cu noi, e un copil rau si rasfatat iar de cand sta la noi eu nu imi mai permit sa imi cumpar nici macar o crema, sa nu mai vb de haine, incaltaminte, accesori sau alte prostioare care mi le cumparam, nu mai avem planuri de vacanta, nu mai avem o viata de cuplu, el cheltuie toti bani cu nepotelul, iar eu simt ca o sa cedez nervos si psihic, eu imi doresc enorm de mult un bebel si de 3 ani incerc sa raman insarcinata, il iubesc pe nepotul lui dar nu vreau sa locuiasca cu noi, eu vreau un copil al meu, nu sa il cresc pe al surori sale.

Răspuns Câştigător
| Linda a răspuns:

Poate puteti ajunge la un compromis. Nepotelul sa stea 2 zile pe saptamana cu voi si restul cu parintii lui. Dupa mine se pune problema cine e pe primul loc: tu sau altcineva? El leaga cumva casatoria voastra de faptul ca tu sa ramai insarcinta? Daca te iubeste, s-ar casatori cu tine, ati adopta un copi daca nu puteti avea voi si cu asta basta. Dar e important sa aveti doua camere si copilul sa poata dormi separat. Dumnezeu sa te ajute.

11 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mlm are dreptatewinkingVb cu el si sp ca ar trebuie ca nepotelul lui sa nu mai locuiasca cu voi. Te asigur ca el va intelege.big grin
Mult succes!happy

| Linda a răspuns:

E posibil si pentru un timp sa doreasca ia o pauza de la actiunea de a avea copii voi.
Eu tot o tin cu treaba asta ca daca il iubeste pe celalalt se si casatoreste (nu e o hartie, e un act care de pilda daca impreuna ati platit 3 ani rate la ceva, este un bun al amandurora), o dedicare importanta in viata.
Dar sa spunem ca nu ar fi o problema asta (desi...)
Intr-o relatie (de casatorie in cazul meu) sunt lucruri in care te adaptezi, de ex sotul meu la inceput voia sa mergem in fiecare week-end la parintii lui, sa fim mai mult noi doi si nu foarte sociabili desi eu altfel imi doream sa fie. Unele lucruri au durat ani pana s-au imbunatatit. De exemplu pe fetita mea ca sa doarma singura - la inceput era asa - de la 1, 5 ani la aproape 3 mi-a luat sa o invat sa doarma in camera ei.
Se poate incerca si varianta de a-i face pe plac, rugandu-te la Dl sa-ti dea putere dar in acelasi timp de a informa fara nici o idee de manipulare ca dorinta ta ar fi sa aveti si voi intimitate. Nu aveti alte rude la care sa mai fie nepotul cateva zie? So se poate incerca si metoda cu dragostea necondionata.

| Linda a răspuns:

Multumesc de asemenea pentru ca ai selectat raspunsul meu ca ti-a placut f mult. Nuuuumai bine.

| Linda a răspuns:

Mai completez raspunsul putin mai sus, sa nu para contradictoriu: deci voia sa fim strict cu parintii lui si noi doi, nu parintii mei, surorile mele, alti prieteni. Si m-am rugat lui Dumnezeu si lucrurile rand pe rand s-au imbuntatit. Acum eu ii spun sa nu invitam asa des familii prietene.

mlm
| mlm a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci este sa vorbesti cu prietenul tau si sa-i spui ceea ce gandesti, incearca sa-i explici cum stau lucrurile, poate intr-un final isi va da seama ca a gresit.Bafta multa.

| turist a răspuns:

Sunt perfect de acord cu mlm! Daca nu spui ce ti oful el nu-i sigur ca isi da seama ce te deranjeaza! Decat sa va certati pe tot feluri de nimicuri si sa traiti zele amare mai bine discutati deschis chiar daca sunt lucruri delicate!
Bafta!

| hanry a răspuns:

Luativa un caine sau fai ceva lu ila micu (glumeam).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aryana, am inceput relatia ca si tine, si nu a durat pana la,, adanci batraneti". Spune-i prietenului tau ca dragostea voastra este mai importanta decat nepotelul lui. Ori, poate este un mod de a o,, rupe cu tine". Elucideaza misterul! M.Militaru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata, spune-i surioarei lui sa-si creasca mostenitorii, ca de aia i-a facut si sa va lase sa va traiti viata linistiti.Doamne ce prosti sunt unii caresi pun norocul in balanta si asteapta sa vada unde se inclina.fii isteata si pune-l la punct ca esti femeie.

| aryana explică:

Va multumesc pentru sfaturi, eu am vorbit cu el dar nu vrea sa auda de asa ceva, numai cand mentionez numele baiatului incepe cearta, el ma iubeste si sunt sigura de lucrul acesta si chiar nu as vrea sa il pun sa aleaga intre mine si copil, lucru care mi se pare penibil, pur si simplu as vrea sa se ocupe mai mult de mine si de faptul ca ne dorim un copil, pentru ca asa nu il vom avea niciodata... avand in vedere ca nepotul lui doarme cu noi...

| aryana explică:

Linda parinti copilului stau la timisoara iar noi la bucuresti, iar in privinta camerelor el are camera lui dar nu vrea sa doarma singur, ufff chiar o iau razna...am incercat diverse moduri de a aborda subiectul acesta cu el si de a gasi o solutie dar se pare ca el nu vrea sau cel putin nu acum tinand cont de faptul ca sora si cumnatul lui muncesc si nu are cine sa ramana cu copilul, asa ca l-au plasat in viata si in casa noastra fara nici o grija in loc sa il duca la gradinita sau sa se descurce ca doar e a lor copilul si noi nu suntem obligati sa il crestem.