| anonim_4396 a întrebat:

Am o " prietena" care pur si simplu ma enerveaza. adica cand de exemplu iese sau intra pe poarta mea nu o inchide ( si eu vreau sa o inchida ca intra cainii si imi sperie pisica ) si cand ii spun sa o inchida se preface ca nu ma aude. dar cand intru eu pe poarta ei imi zice sa o inchid si eu o inchid na. si cand mergem la magazin ma pune sa ii car jumatate din lucrurile cumparate si nici mersi nu imi zice. si cand ma cheama la ea zice ca nu ne plictisim dar cand ajung acolo ori trebuie sa facem curat ori sa stam cu fratele ei mai mic. nu era mai corect ca ea sa faca curat singura si apoi sa ma cheme? la fel: cand o ajut nu imi zice nimic ( mersi macar). si ma minte si pacaleste in fiecare zi aproape. ori ca si-a rupt o mana un picior, ori ca s-a vopsit ( era peruca ) doar ca sa isi atraga atentia. si nu ma pot certa cu ea ca sa scap de ea pentru ca ma ameninta ca face nu stiu ce. de exemplu iarna asta m-am certat cu ea si a doua zi m-a amenintat ca imi sufoca pisica in zapada. sau cand suntem certate o cheama pe o prietena si tipa pe afara cu ea ca sa imi faca in ciuda. nu o mai suport! ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ai scris bine intre ghilimele "prietena". Pentru ca numai prietena nu ti-e. Nu poate fi numit prieten cineva care are comportamentul ei. Multi se numesc prieteni ai cuiva incercind ca de pe urma "prieteniei" sa profite doar. Si acesta e cazul in care tu ai intrat. "Prietena" ta nu e altceva decit o profitoare. O arata si faptul ca te ameninta cind vrei sa o lasi. Dar las-o. Nu se va intimpla nimic. Cei mai multi care fac amenintari nu se tin de ele. E doar gura de ei. Si ar fi bine sa iti cauti o alta prietena, mai interesata de tine, de ceea ce spui, de dorintele tale, care sa te ajute, nu numai sa iti ceara ajutorul. Exista asemenea persoane, e adevarat, mai rar, dar ele exista, si tu trebuie sa le cauti. Nu merita sa iti pierzi timpul din viata ta cu o asemenea persoana.

10 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Pai comporta-te si tu ca ea.De ce sa-i suporti fitele?! Fa-i la fel sa vada daca ii convine! Si daca iti zice ceva ii zici "dar tu cum faci, nu tot asa te comporti?".
Si n-am inteles cum adica sa-ti sufoce pisica? Pai ce, tu nu ai parinti? Sau ea nu are? Ma rog, mai mult bazeaza-te pe parintii tai, ca na de obicei...asa copii asa parinti, dar nu tot timpul.
Pur si simplu enerveaz-o.
Daca nu merge, cand te cheama la ea ii zici ca trebuie sa faci curat in casa sau ca trebuie sa o ajuti pe mama/bunica ta la treaba, asta sigur va merge, dar nu pentru totdeauna.

O zi buna!
happy

| marrr a răspuns:

rolling on the floor Cum sa-ti sufoce pisica in zapada? Doamne! Nu e bine sa stai cu ea, se vede ca nu e genul tau. Poate tu o considerai prietena, dar ea in niciun caz. Daca ar fi fost prietena iti era loiala, nu ar fi mintit si faza cu pisica mi se pare o aiureala din partea ei.straight face Poate a vrut doar sa te sperie. Tu daca nu o mai consideri prietena, renunta la ea. Nu mai vorbi cu ea si las-o sa isi faca ea alti prieteni pe care sa-i minta. Poate face aceste lucruri pentru ca ii permiteti si n-ar trebui, sincer.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu cred ca trebuie legata cu camasa de forta si dusa la nebuniwinking
e pericol public, zau asa!laughing
si fara suparare, dar ai si tu ceva de ii suporti figurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu o numesti prietena? esti lasa daca ai ajuns la cheremul unei idioate prost crescute.las-o naibii si vezi-ti de viata.

| mikypiky a răspuns:

Mai asta clar te foloseste.Este clar o fata super dementa(sczz de expresie). Incearca sa o ameninti si tu pe ea, poartate la fel etc.
Daca nu te lasa in pace si amenintarile pe care o sa i le spui nu o sa o inspaimante e cazul sa anunti pe cineva care poate rezolva.
Succes!

| luna a răspuns:

Din cele scrise de tine am dedus ca,, prietena " ta nu face decat sa te joace pe degete. Ia tu masuri de aparare.Cand iti spune sa inchizi poarta tu las-o deschisa, te cheama la ea, nu ai timp iar daca incepe sa te ameninte fa si tu la fel.Cat despre pisica sa o pui in garda ca acum exista legi care apara animalele iar pentru. uciderea unei pisici nu ia decat 2 ani de detentie.Fii mai curajoasa si infrunt-o cu armele ei. Bafta

| Zenithf a răspuns:

Bine, cum zice @cristi202, stiu ca si sotia mea o pateste asa, ca nu stie cu cine se imprieteneste, are o "prietena" care o tot profitat de pe urma ei, si de pe urma mea, ca am lasat dupa sotia mea, si cand am pus eu punct la relatia asta a iesit urat de tot, sa vezi ce spurcaciuni a putut aia sa zica de sotia mea... Acuma sotia mea o iertat-o si iar isi vorbesc. Nu fi asa ca numai pierzi, nu este adevarat ca nu exista prieteni adevarati, cauta si vei gasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuza-ma ce team scris asa sint eu cand sint inervata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca prieteniii asa nu fac.

| DeEa_8231 a răspuns:

Cica sa iti sufoce pisica in zapada laughing))))