| ali32 a întrebat:

Am o prietena pe care doresc sa o ajut. Copiii ei au crescut mari, fiecare a plecat de acasa pe drumul sau, iar se simte parasita, trista. Am auzit ca exista un astfel de sindrom numit sindromul cuibului parasit sau gol, nu stiu exact sa il traduc. Oare asta o fi? Nu suporta sa stea singura cu sotul sau. Cum sa o ajut?

Răspuns Apreciat de Editori

Da, există. L-am văzut manifestat la mulți părinți.
Până la urmă, orice părinte trebuie să înțeleagă faptul ăsta: Copiii nu îi facem pentru noi. Îi facem pentru ei. Pentru ca ei să ducă genele mai departe și să își lase amprenta asupra umanității.

Artistul când creează opera nu își dorește să o țină doar pentru el, să se bucure doar el de ea. Ci vrea să o împărtășească câtor mai multe persoane - să se poată bucura și alții de frumusețea ei.

Problemele sunt mult mai mari la persoana respectivă. În primul rând, de ce nu suportă să stea singură cu soțul ei?

Eu bănuiesc că persoana respectivă are o relație disfuncțională atât cu soțul cât și cu sine.
Tu o poți ajuta cu o vorbă bună, înțelegere și să o faci să conștientizeze problema și să găsească bucuria în altele, în lucruri pe care le poate controla.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de sindrom... da.
Cum ai putea sa o ajuti? Pai vorbeste cu ea, invit-o sa mai stea pe la tine, sa vorbiti si sa va distrati big grin Sa ii iei gandurile de la aceste lucruri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cauți o activitate pe care să o faceți împreună.