| zuzuliana a întrebat:

Am o pritena...care mi-a cerut ajutorul... a aflat ca are cununie legata...si m-a intrebat ca ce efecte are acest lucru... iar eu m-am gandit sa va intreb pe voi...care poate aty avut asemenea caz sau styti pe cineva si sami zicety care sunt cauzele, efecte si cum poate scapa de asa ceva...

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

E adevarat, chiar se fac astfel de chestii, altfel parintele nu ar mai"desface"ce altii au vrut sa "lege".si am inteles ca sunt f puternice.de-asta sa ceara sfatul unui preot sau calugar, pentru ca nu e de glumit cu asa ceva. asa cum exista binele, adica Dumnezeu, asa exista si raul, si dc nu se face ceva impotriva lui, atunci nu ai cum sa-l invingi!

10 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

"Ce efecte are acest lucru?"... : bani in buzunarele sarlatanilor! (toate vrajitoarele, prezicatoarele, clarvazatoarele, cu preotii in frunte- sunt atatea preoti corupti si mincinosi care fac orice pentru bani!) "Cauzele" sunt, draga mea, lipsa de informatie, naivitatea, credulitatea, lipsa de educatie a celor care se lasa inselati astfel!
Sa invete sa fie femeie, sa invete cum sa se ingrijasca si aranjeze, sa stie cum sa se poarte in societate..., asa isi va gasi un partener, nu la vrajitoare parsive si mincinoase!

mira
| mira a răspuns:

Nu exista cununii legate, ci doar escrocherii.Nu exista persoana pe fata pamantului care sa cunoasca destinul cuiva.Prietena ta sa-si pazeasca banii, pentru ca se vor gasi multi sarlatani care vor pretinde ca o pot vindeca. Sfatuieste-o cum sa devina mai atragatoare, mai feminina.De asemenea, sa fie realista in alegerea partenerului si sa creeze un echilibru intre ce ofera ea si ce vrea sa primeasca in schimb. Mira

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva, Doamne fereste! Dar am auzit la slujbele din biserica ca exista rau...ca se fac vraji... Sfatul meu este sa mearga la biserica si sa vorbeasca cu parintele... iar daca acela nu este suficient de pregatit sa-i recomande un preot care stie sa tina slujbele specifice acestei nenorociri...succes!

assiris
| assiris a răspuns:

Am citit intrebarea si m-am uitat in calendar. Da. Suntem in 1 februarie 2009 - secolul XXI. Am crezut ca suntem in secolul XVII. Chestia asta cde care spui ca si altele cu deochiul, "argintul viu" (sarlatancele nici macar nu stiu ca e vb despre mercur care odata introdus in organism mai devreme sau mai tarziu va produce moartea sau afectiuni foarte grave) si multe alte prostii inventate spre pacalirea prostilor (iertati-mi duritatea!) si prosperitatea sarlatanilor. Iar chestia cu preotul care face si desface in asemenea situatii este la fel numai ca privit din alt unghi.
Eu zic, sa nu se lase amagita de asemenea aiureli si sa vada cauza care a dus-o la a crede asa ceva. Poate ca un dialog al ei cu mine o va lamuri mai mult de cum stau lucrurile.

| Mia_8661 a răspuns:

Deci trebuie sa mearga la un preot neaparat, nu la vrajitori numai cu post si rugaciune se rezolva asa ceva, sa se duca cat de repede poate...

| lost.in.rain a răspuns:

Cine crede in asa ceva, cu siguranta ca va cauta si o rezolvare! Eu zic sa lase ghicitoarele, vrajitoarele si altele de acest gen si sa fie increzatoare ca va fi totul ok!

| samur1 a răspuns:

Sa nu mai aruce cu banii si sa-i iasa prostiile din cap... asta spune-i! Doamne cata prostie in tarisoara asta!

| cosss a răspuns:

NU VREAU SA TE JIGNESC, DAR SINCER NU CREDEAM CA POATE SA EXISTE ATATA PROSTIE PE LUMEA ASTA...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zuzuliana, cine nu a trecut prin asa ceva nici ca nu ar vrea sa auda! Deci... uite, si eu am cununia legata, sau cel putin am ceva facut! (Sau poate sunt au un pic cu capu` dar cum explicati asta?) am 19 ani.pana acum am avut 1 singura relatie mai de doamne-ajuta si restul 2-3 zile si totul se termina fulgerator! mai multe, nu stiu ce sa zic. fetele imi spun :"totul e ok, imi esti drag, esti super, ma simt fff bine in compania ta insa, nu se poate o relatie...Srry" Cum explicati asta si faptul ca am auzit`o de nenumarate ori?

| Alexandra_6304 a răspuns:

Sti ce eu am cununie legata si nici eu nu am nici o relatie nu nu imi merge bine delo nu am prieten de foarte mult timp. Am sa ma duc la biserica. nu stiu ce altceva sa fac