| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de familie ce poate unora o sa vi se para banala sau absurda dar eu nu stiu cum sa o rezolv.
Urmează sa ma căsătoresc.Sa fac o nunta mica și restrânsă dar am probleme cu iubitul și mama ce complica extrem de mult lucurile.
Treaba e ca la nunta asta o sa fie câțiva invitați doar din familia mea iar din familia lui trebuie sa ii aducem dintr-un alt oraș alți câțiva.Problema e ca noi stand la mama, mamei nu prea ii convine sa ii aduc familia iubitului la noi și sa ii dau ei bătăi de cap cu cazarea ne fiind spațiu, cu mâncarea pentru ei și tot restul.Dar nici iubitului meu nu pot sa ii spun sa nu își aducă membri familiei sau cel puțin nu pe toți pe care vrea sa ii aducă pentru ca imi e jena de el.
Știu ca ar fi faza cu cazarea dar sincer acum la câți bani tot cheltui as cam vrea sa ii spun iubitului meu ca măcar atât ar putea face și ai lui.Adica sa plătească o noapte undeva nu sa lase toată cheltuiala doar pe noi (pentru ca repet e o nunta mica la care nu am pretins bani plata de meniu sau mancare sau mai știu eu ce.e doar ceva restrâns de vino și pleaca și aia e).Ca ai mei oricum o sa îmi de-a ceva daruri bănești chiar dacă spun ca nu îmi trebuie plus ca majoritatea își iau din munca sau concediu pentru 2/3 ore cât ii țin eu acolo fata de ai lui pe care ii ducem ii aducem cu mașina, le dam cazare, mâncare și cel mai probabil nu ne îmbie nici cu bani pe benzina.
Știu ca nu e ok cum gândește mama și ca și el are familie și e și nunta lui.Dar în acelasi timp mi se pare o bătaie de cap foarte mare cu neamurile lui având în vedere ca ai mei dacă făceam în alta parte veneau cu mașina proprie și cheltuiala lor, sau dacă era ceva complicat preferau sa nu ne complice și mai tare și ne așteptau cu drag la ei când aveam noi timp dacă nu puteau sa ne onoreze cu prezenta.
Și mai e o chestie. Avand în vedere ca noi cu ai mei organizam anumite lucruri am decis deja cine sa vina ca martori/nași etc.Dar iubitul meu sa răzgândit pe ultima suta de metri și vrea sa pună și din ai lui ce repet nu se implica cu absolut nimic doar așteaptă sa le dam și facem.Si acum îmi e rușine sa le spun celor propuși deja ca mai adăugăm oameni sau chiar schimbam din ei.Iar lui la fel nu știu cum sa ii pun problema și sa ii spun ca îmi baga pe gat niște oameni și situatii ce imi provoacă stres și bătaie de cap mai mult decât e cazul.Tin sa menționez ca e genul de om ce habar nu am de ce dar complica mereu lucurile pe ultima suta de metri.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu cred ca varianta hotelului sau a unei pensiuni e cea mai eleganta.In prezent se gasesc multe astfel de cazari, nu mai este ca pe vremuri sa vina familionul acasa si sa doarma pe unde apuca fiecare, pe sus pe jos, prin debara, pe masa. laughing Spune-i viitorului sot fix ce ai scris aici. Vor exista si probleme mai mari pe viitor, iar daca nu comunicati de la bun inceput lucrurile nu se vor aseza/rezolva de la sine, ci fiecare o s-o tina pe a lui si se va ajunge la cearta.

| Osana254 a răspuns (pentru dullcat):

Oricum am ajuns deja la cearta pentru ca tot m-am abținut iar el a tot plusat cu anumite lucuri legate de familia lui.Si evident ca am cedat pana la urma și i-am spus ca dacă ai lui voiau sa fie lângă el de drag nu ne puneau noua în cârcă toate astea.A încercat sa spună ca nu ei au cerut anumite lucuri.Dar e clar ca dacă nu le au nu mai vin.
Nu vreau sa îl privez de bucuria de a împărtăși cu familia anumite lucuri.Dar mereu se intampla câte o chestie de genul și familia lui mereu nu are ceva sau nu poate ceva.Mereu el trebuie sa rezolve sau sa le creeze lor confort în timp ce ai mei accepta lucrurile cum le facem noi și ba mai mult le și plătesc.

| dullcat a răspuns (pentru Osana254):

Foarte nasol.Pana la urma, veti trai impreuna doar voi doi (sa speram), nu voi+rudele.Deci in locul vostru as reevalua cine si cum se ocupa, rudele sunt mari si se descurca, nu trebuie duse de manuta.Sa ajungeti la astfel de certuri cand nici macar nu sunteti casatoriti, e cat se poate de trist.Imi pare rau, dar eu tind sa cred ca asa va fi toata casnicia, certuri pentru altii, pentru rudele fiecaruia, pentru parinti, pentru, pentru...

Sunt constienta ca nu asta vrei sa auzi, dar chiar ati inceput cu stangul.Asa ca depinde doar de voi daca vreti sa porniti iar cu dreptul sau nu.Un sfat din partea mea e sa spui lucrurilor pe nume atunci cand se intampla, nu sa astepti pana se aduna mai multe ca apoi explodezi, deoarece consecintele sunt mult mai urate.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Toată treaba se rezolva prin comunicare, dacă acum " îți este rușine să îi spui" când o să fiți căsătoriți și o să intervină alte probleme, tot asa o sa faci?
Mi se pare oricum ca tot stresul a fost lăsat doar pe tine, ocupate tu la modul ala și el doar adaugă chestii.
Deci, discuta cu el despre asta.

| AmandinaDragan a răspuns:

Aia de vin sa se transporte singuri si sa se cazeze la hotel.
Daca nu le convine, nu mai face nici o nunta.

| Daz01 a răspuns:

Evenimentul vostru și este important să fie așa cum vă doriți voi. Partea finanicară este importantă oricât ne-am dori să nu fie și probabil că este principalul factor al problemei voastre. Cu siguranță trebuia să discutați mult mai deschis de la început cum vreți să fie această nuntă, să stabiliți strict care sunt oamenii ce vă vor fi alături și ce presupune prezența lor. Rudele soțului tău pot foarte bine să ia o cameră la un hotel că nu este un sacrificiu atât de mare pentru ei și astfel rezolvați problema cazării.

| alisa201921 a răspuns:

Eu sunt de acord cu părinții tai, ei dacă vin sa-și găsească singuri unde sa stea. Ar fi Ok ei sa plătească unde stau. Pentru mama ta ar fi chiar o bătaie de cap asta. Dar cu chestia sa schimbe el tot nu sunt de acord, lucrurile se fac impreuna. Dacă acum nu va înțelegeți mai târziu ce va fi? Eu acum am conflict cu nașii, eu i-am ales și ma simt mai bine ca eu i-am ales decât sa mii fi ales el sau maică-sa, cum voiau inițial.