| piciuk a întrebat:

Am o problema "de famillie" sa ii zicem asa. stiu ca nu prea e etic ce fac eu, dar alta solutie nu am. sora prietenului meu si-a luat iubitul acasa si tipu' e pursi simplu insuportabil! vorbeste foarte urat cu ea, e exagerat de gelos, nu o lasa nici macar sa iasa afara sau sa puna mana pe telefon, pana si la toaleta se duce cu ea si colac peste pupaza nici nu are servici. sta si mananca banii de pe saraca fata. ea vrea sa se desparta de el, dar e prea sufletista si zice ca ii pare rau de el. problema e: cum sa fac sa-l expediez pe tip mai repede de acasa? ca m-am saturat de certuri zilnice intre ei...

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

E o situatie oarecum dificila, nu poti tu intervenii in relatia lor, daca ea e atat de inconstienta si e de acord sa se complace intr-o asemenea situatie, las-o in pace, sa-si duca "nefericirea" mai departe. Poate mai tarziu iti va reprosa tie ca i-ati despartit si tot nu iese bine, e problema ei daca nu o deranjeaza sa fie manipulata, controlata, dominata de un barbat de ultima speta.
Daca e casa ta, ii poti ruga frumos sa se mute, daca nu sa inceteze cu certurile. In caz ca nu e casa ta, muta-te tu cu iubitul daca nu ai alta varianta si chiar te deranjeaza situatia.
Succes, pa-pa!

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stii vorba ceea: "rau imi pare de tine, dar de mine mi se rupe sufletul". Cam asa ar trebui sa-i spuna cumnatica ta aluia, sa-l puna frumos in cadrul usii si sa-i dea un sut bine plasat in c*bip* in dos.
Spune-i ei frumos asa (eu nu sunt de acord cu bagatul in alte relatii, la fel cum zici si tu "nu este etic", dar asta nu este relatie): el nu o iubeste, el nu este gelos, manifestarile astea de "gelozie" pornesc din simplul fapt ca el vrea sa-si pazeasca sursa de venit, asa cum un parazit "bun" isi pazeste gazda de o alta infectie. Sufletista este bine ca este, dar cand dai de un limbric trebuie sa-l striveasca cu piciorul, nu sa-i ofere un loc caldut sub pielea ei.
O relatie se bazeaza pe comunicare (vorbeste urat cu ea), intelegere (nu o lasa sa puna mana pe telefon), incredere (aparenta gelozie, de fapt am explicat motivul acesteia bine), iubire (CE?), si nu in ultimul rand Dumnezeu (mda, ii credincios, atunci nu ar face nimic din lucrurile astea). Ceea ce este intre ei este tocmai opusul, incearca sa-i explici ei asta. Si el va pleca (cica cu sufletul zdrobit) sa-si caute alta gazda.

| anad a răspuns:

Dar prietenul tau ce face? El ar trebui sa rezolve intr-un fel problema ca e sora lui si casa lor, dupa cum am inteles! Stati impreuna toti? Tu poti doar sa discuti cu ea si sa-i "deschizi ochii", desi in astfel de cazuri nu poti face mare lucru decat sa-l evitati si sa-i aratati ca nu sunteti de acord cu acest comportament. Ea este cea care vrea si accepta relatia asa cum e si ar trebui sa va ceara ajutorul, dar nu vrea.

| danielagoldica a răspuns:

Ce te bagi tu unde nu iti fierbe oala? E cumva casa ta? Ce te intereseaza de cum o duce sora-sa cu iubitul ei? Cred ca esti geloasa ca el sta la ei in casa. Vezi-ti de treaba ta si lasa oamenii in pace!

| foxi a răspuns:

Fa-i viata un calvar! ca in desene animate!

| piciuk explică:

@leuxx pentru ce sa fiu draga geloasa? pentru ca nu mi-am gasit si eu pe unul sa-mi manance zilele?
@harciog nu se duce cu ea la serviciu pentru ca ea e la facultate, iar sursele de venit, sa zicem asa sunt de la parinti din italia.normal ca ma bag pentru ca am vorbit cu ea si vrea sa o termine cu el, care si-a facut de nenumarate ori bagajele, dar niciodata nu a plecat. ea incearca sa se desparta intr-o cale amiabila, tu daca ai fi in locul ei, fara nicio protectie, dat fiind faptul ca are parintii in Italia, ai risca sa te certi cu un derbedeu care sa te bage in spital?
@daniela normal ca nu e treaba mea, si nu, nu sunt geloasa ca sta la ei in casa, ca am si eu casa, nu sunt de pe strazi draga mea. ma bag pentru ca intr-un fel vreau sa o ajut pe fata sa scape de el, deci ea ISI DORESTE acest lucru, dar nu stie cum sa faca
@anad am incercat amandoi sa vorbim cu el macar sa termine naibii cu geloziile, dar el are o mentalitate pe care eu una nu pot sa o percep. adica ea cand iese pe strada cu el trebuie sa mearga cu capul in jos, sa nu salute pe nimeni, pe cand el merge fara nicio treaba, ea nu are voie sa puna mana pe telefon, in schimb el sta toata ziua si vorbeste cu prietenii lui, ea trebuie sa ii vorbeasca frumos, cand el ii vorbeste in ultimul hal, nu o lasa sa vorbeasca cu mine, nici macar cu mama ei cand a venit din strainatate, ii zicea mereu sa stea in camera ei in cazul in care pleca pana la magazin
poate voi ma judecati pe mine ca ma bag, dar eu nu ma bag in mod direct intre ei. vreau doar sa o ajut pe ea sa scape de "parazit"

| DanSor a răspuns:

Se rezuma doar la faptul ca fetele bune au parte de fraieri si baietii buni de proaste. laughing
Degeaba iti dau sfaturi, tie sau ei, ce si cum... daca tu ai spus "ea vrea sa se desparta de el, dar e prea sufletista si zice ca ii pare rau de el."
Oricum... succes si poate v-a avea curajul sa inceapa o noua relatie.winking

| leuxxx a răspuns:

Esti cam geloasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu sora ta despre asta... si vezi ce poti face.
dupa incearca sa vorbesti si cu el si intreaba-l ce are in gand despre viitorul lor. si ce-l atrage la sora ta vezi gasestele ceva care la unul in place si celuilalt nu si incearca sa ti mereu cu sora ta punete de ex cu gura mereu pe el ca nu e bine ce face ca trebuia sa faca altfel.astept rasp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa imi conving iubitul sa vina cu mine

| bubu07 a răspuns:

Buna alinu stiuahappy...hmm greu de zis.eu zic sa stai mai mult de vorba cu sora prietenului tau si sa o convingi sa se desparta de el si asa il poti expedia mai repede (vorba ta ) acasa.parea meahappy. nu stiu sincer cu cat te-a ajutat. sper sa iti fie de folos:*.

| bubu07 a răspuns:

Buna alinu stiua ...hmm greu de zis...eu zic sa vorbesti cu sora prietenului tau si sa o convingi sa se desparta de el. pentru ca nu se mai poate asa. si cu ocazia asta il expediezi mai repede (vorba ta) acasa.nu stiu daca tie de folos sau nu raspunsul meu. sper sa iti fiehappy:*