| Anccca a întrebat:

Am o problema destul de grava,eu ies din sistem,nu stiu daca stiti deslre acest gen de oameni.Am terminat postliceala,practic pentru mine egal cu zero pentru ca am o diploma si pratica n-am facut.Mi-ar fi si frica sa ma angajez asisten manager nestiind despre ce e vorba mai bine nu.Eu urmeaza sa plec unde stau si astea de la protectia copilului vor sa ma trimita la un centru unde acolo e tocmai opusul "protectiei copililului " am cunostiinte care se afla acolo si e aproape ca niste puscarii,bine cu o singura chestie ei au libertatea sa ma iasa.Dar nu e bine acolo se intampla foarte multe lucruri urate pe acolo, deci am de gand sa fug din tara va rog un sfat cu cine sa i-au legatura daca ai din germania au ceva de protectie sociala pana imi imi gasesc un job.Sa nu dorm pe strazi, va rog un sfat! Dau funda numai dati-mi un sfat pe care sa-l urmez

3 răspunsuri:
| Diman_Rozeta_1960 a răspuns:

Angajeaza-te. E mult mai bine decat pe straziwinking

| WaterDrop a răspuns:

Sa nu dormi pe strazi? Heh. De ce nu? Abia atunci cand nu mai ai nimic de pierdut vei fi liber cu adevarat.Ia sa vezi daca dormi tu pe strazi cateva zile ce fel iti vin ideile si nu mai tii cont de toate aceste ganduri inutile happy.Ti`e frica sa ajungi in acel punct? Atunci pune mana si fa ceva de pe acum.Nimic nu poate fi mai rau.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa ne intelegem, mai intai trebuie sa fii asistent pana ajungi manager, la orice pozitie pe care o vei incepe, ca nimeni nu te face manager peste noapte (adica "director" in limba romana), asa, fara experinta si fara sa dovedesti ca esti bun la munca respectiva. Fuga in Germania nu te salveaza de la nimic, ca nemtii nu au nici o obligatie fata de romani sa le dea munca sau casa si mancare.
cauta-ti un job local, ceva modest, ca sa ai un inceput undeva si usor-usor, ajungi sa fii promovat, sa capeti experinta si sa-ti faci o cariera si un viitor.