| Floreenofficial a întrebat:

Am o problema foarte grava si va rog frumos sa nu ma luati in ras! Tatal meu este alcoolic (dintotdeauna). In copilarie, ducea lucruri din casa (video-uri, televizoare etc.), dar acum s-a agravat situatia.Cand bea nu gandeste chiar el mi-a zis mie si mamei mele acum ceva timp si cumpara tot felul de lucruri si vine cu rromi acasa.Azi eram acasa mama era plecata si a venit cu un rrom pentru a...10-a oara cred caruia i-a facut turul apartamentului.Ala a zis ca stam ca pe necherman in lux etc. dar nu e chiar cine stie ce apartamentul.Ne este frica si mie si mamei mele sa nu vina sa sparga usa intr-o zi(bineinteles cand suntem plecati) mai ales ca acum stie casa la perfectie.Am avut o copilarie de cosmar.Sunt un copil bun am note foarte mari dar tata m-a batut foarte foarte des, urla la mine, ma face de ras peste tot, ma critica, o bate pe mama, ne bate si pe amandoi odata.Eu sunt mare dar nu pot face nimic ca se enerveaza si scoate ceva si cand e violent nu se poate controla.Nu pot sta nici la calculator, nu stam nici in caldura prea multa de la centrala fiindca ne pune sa facem economie ca sa aiba el bani de baut. A carat de-a lungul anilor zeci de obiecte din casa si le-a vandut pe nimic. Din cauzalui mama la doar 45 de ani e bolnava cu inima si cumpara luna de luna medicamente de la farmacie.Eu as vrea sa divorteze, dar ea nu cred ca are curaj sa faca pasul acesta.Mereu ma critica ca nu fac nimic, ca nu invat, ca nu fac curat etc. Oricum o sa aiba grija de mine dupa ce isi revine din bautura si se va duce la servici. straight face
Maine mama lucreaza si nu stiu ce sa fac.Sa ma duc la politie si sa zic ca a venit cu un rrom acasa?
Ati putea rezista cu un tata care va blocheaza calculatorul, va ia televizorul si uenori decupleaza si lumina (am stat pe intuneric nopti intregi din cauza nervilor lui)ultima data in ultimele zile ale anului cand toti trebuia sa fim fericiti...doar pentru ca zice ca se consuma prea multa energie, iar cand bea milioane in cateva zile sa nu ii zicem nimic ca izbeste tot? straight face

Răspuns Câştigător
| Ingerasulll a răspuns:

Parerea mea ar fi sa fugi cu mama ta la bunicata cand nu e el acasa si il lasati singur o vreme.plecati la o ruda sau la cineva apropriat si il lasati singur o vreme pana cand isi va da singur seama ca nu e bine ce face, altfel nu se va putea schimba niciodata, trebuie sa iei impreuna cu mama ta o decizie altfel o sa continue tot asa, si u ai o viata si u trebuie sa iti faci un viitor in halu asta nu o sa poti, fa-o pe mama ta sa aiba incredere in tine si vb cu ea si spune-i ca sa se gandeasca la viitorul tau, pentru ca cum sa imbolnavit ea cu inima asa o sa te imbolnavesti si u daca nu iei o decizie acum, parerea mea e sa pleci cu mama ta va luati haine si ce aveti si mergeti la cineva apropriat bunica sau ruda ceva si si daca vine dupa voi nu va poate obliga sa veniti acasa, daca face scandal la bunica sau o ruda chemati politia, pana la urma o sa isi deie seama ca nu poate sa faca nimic doar daca se va schimba el, si tata meu a fost alcoolic, si ma batea pe mine si pe mama cand eram mic, si din cauza asta inca mai am cosmaruri noaptea si am devenit si mai violent si mai agresiv, daca mama lua aceasta decizie sa plece de langa tatal meu cand trebuia poate eu acum nu mai aveam de suferit, eu am avut noroc ca s-a lasat el de bautura dar dupa cativa ani buni... ti-am zis parerea mea, pleaca cu mama ta cand nu-i acasa la cineva apropriat si sa il lasati singur, si mama ta sa ii lase un bilet daca nu se va schimba nu o sa va mai intoarceti inapoi.atat sper sa fie bine si sa te ajute D-zeu.

25 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Imi pare nespus de rau prin ceea ce treci! Ce pot sa iti zic este sa fi "barbata" si sa vorbesti cu mama ta despre aceasta situatie.Sa ii spui prin ceea ce treci si tot ce se intampla in lipsa ei, cu cine vine tatal tau acasa...Cat crezi ca o sa mai rezistati asa? Indrum-o sa divorteze, caci nu aveti nimic de pierdut. Tu, fiind minora o sa stai la mama ta, ea avand si un job, iar apartamentul o sa fie impartit ambilor.Gasiti solutii si nu mai suferiti! O viata avem cu toti...

Răspuns utilizator avertizat
| Kylexy a răspuns:

Viciul bauturi e un viciu greu.
fii alaturi de mama ta.
Daca te consoleaza cu ceva asculta melodia BUG mafia -la fel de prost ca tine

| Bya132 a răspuns:

Situatia nu e de ras, chiar deloc, nu iti fa griji, nu cred ca ar putea rade cineva.
Pai, ar trebui sa ii spui mamei tale sa divorteze si pentru tine, dar ar fi bine sa mai aiba pe cineva langa ea.
Spune-i tatalui tau cand este treaz, pentru ca nu cred ca se poate alt fel, ca te deranjeaza foarte tare.Si cred ca mama ta atunci ar trebui sa faca acest pas, cand este si el treaz. straight face

Succes in ceea ce faci si ai grija sa nu cumva sa ti se intample ceva.Iti tinem pumnii!

| andreeaemmma a răspuns:

Ar trebui sa mergi neaparaaaaaaaaat la politie cat mai repede posibil daca nu cu siguranta va pierdeti viata si u si mama ta

| Jelly_7813 a răspuns:

Chestia nu e tocmai roz la tine, dar ai putea sa vb cu un psiholog(nu inseamna ca esti nebuna) dar ar putea sa te ajute cu chestia asta sa iti dea un sfat

| oanyyy a răspuns:

Te rog, nu te duce! Astfel, tatal tau va afla si ar putea sa te bata foarte tare. Daca este alcoolic, ai putea ajunge in spital din cauza lui, pentru ca atunci cand se enerveaza te-ar putea lua la bataie rau de tot.Si chiar daca te duci la politie si zici ca a venit cu un rom acasa, nu are rost! Politia nu o sa te creada.Eu zic asa(parerea mea):Spune-i mamei tale ca nu poate tatal tau sa-i faca viata un iad. zi-i sa se desparta de el. Daca ii zice ca se desparte de el, sa aiba grija, pentru ca este alcoolic si ar putea-o lua la bataie.Sau,alta metoda:Luati-l cu binisoru' si chemati salvarea sa-l duca la spitalul de nebuni(asta zic eu, ca daca se enerveaza, v-ar putea omori)!

Daca tii la el, du-l la spital, sa se interneze si apoi o sa plece sanatos, cu mintile la cap.Chiar daca tii la el, fa-o.Trebuie! Sau, incuie-l intr-o camera, o saptamana sau cat crezi ca este necesar sa-i vina mintile la cap, lasa-i o pleosca, mancare multa, fara bautura, si multe legume.Ai grija! Camera trebuie sa fie incuiata, sa nu aiba balcon, telivizor, sau altele care l-au putea face si mai nebun.Alta solutie: lasati-l singur in casa, o saptamana, si voi doua va cazati la un hotel sau altceva.Incuiati-l in casa.Luati-i bautura, medicamentele, televizorul, cheile, cheile de la masina(daca are masina), si alte lucruri care l-ar putea face si mai nebun! Dar ai grija! Ai putea sa mori din cauza lui. Te rog, ai grija de tine si de mama ta. Aaaaa, si imi e ceva:Ai grija ca tatal tau sa nu vada aceasta intrebare.Transmite-i sanatate mamei tale din partea ta. Fundita? te rog!

Oana.

| oanyyy a răspuns:

Buna! Revin din nou cu un raspuns:
Deci:este alcoolic! chiar daca nu este constient ca aduce RRomi acasa,nu conteaza! Voi doua sa nu ii ziceti nimic,pentru ca este normal sa aiba grija de familia care a intemeiat-o,nu sa se duca la bautura si la rromi.Dar niciodata sa nu il contraziceti sau sa ridicati CUTITUL la el,deoarece v-ar putea omori. Tineti minte ca el nu este constient de ceea ce face si puteti sa zburati pur si simplu din casa,deoarece el este cu capu' si v-ar putea arunca pur si simplu ca pe niste gunoaie.Dar daca ai semne pe corp de la bataile lui,du-te la politie si arata-le semnele.Dar daca te-a batut dar nu ai, iti recomand(desi nu este corect)sa te lovesti undeva ca sa para ca te-a batut el.Dar eu iti recomand sa nu il cheme politistii la sectie cand este beat, ca poate sa-i omoare.Sanatate iar tu si mama ta sa fiti barbate!

| Bybanu a răspuns:

sad aiurea...nu stiu ce sa zic. e auzita peste tot o astfel de relatie in familie...sad eu zic sa stai cuminte si sa iti vezi de ale tale

| h3llG1rl1995 a răspuns:

Oana esti cea mai stupida, ceri funda pentru asa ceva?
Ar trebui ca mama ta sa dea divort, dar pana atunci, cand nu este beat, nici sa nu-l bagati in seama, sa-l cicaliti la cap ca daca nu vrea sa accepte familia pe care a intemeiat-o, poate sa plece la rromi si la baruri, pentru ca nu cred ca ai nevoie de un asa tata. Sa va duceti la bunici intr-un timp, si sa-l lasati naibii, pentru ca eu daca as avea un tata din asta, i-as lua gatul prin somn.
Astia sunt cei mai oribili, care nu pot decat sa se gandeasca la ei si la prietenii lor (sa le dea de baut.sau mai simplu, sa-i tina pe bani). Iar cu tiganii in apartament, asta-i prea de tot, dar ar fi numai problema ca ar veni, ci si ca te poate viola vreun vomitat de ala, ca numai de prostii din astea sunt buni tiganii drecu.
Si daca tot iti spune ca nu inveti bine, sa-l trimiti la scoala, sa se intereseze de notele tale, si apoi sa deschida gura. Iar in cazul in care ai note de 7 sau 6, ai putea pur si simplu sa-i spui ca daca n-ar fi asa cu voi (tu si mama ta) poate ai merge mai bine cu notele.
Ii poti spune ca nu numai el are nervi, ci toti, si nu trebuie sa se comporte asa de la nervi, poate sa se duca mai intai la dezalcoolizare, poate si la un psiholog, si sa-si faca mai multe teste, sa vada daca nu cumva a inebunit...
Si daca cere mancare, puteti pur si simplu sa-i puneti pe masa doar bautura pe care si-o cumpara. Dar.nu sh...cam greu sa ai un asa "tata" care sa nu tina la tine... cel putin mie imi cumpara si nu tine niciunul la mine, dar chiar nu ma intereseaza, asa sunt de mica, nu ma afecteaza cu nimic.Si cred ca si tu ai face bine daca nu ti-ar pasa de tata-l tau.

| AnduZy a răspuns:

Pleeaca de acasa. du-te cu mama ta la o ruda si stati acolo.ca asa nu se mai poate, tu iti dai seama ca poate sa inebuneasca si sa ridice cutzitul la tine? doamne fereste! te rog du-te si nu mai da ochii cu taicatu ca nu e de bine! ai grija de tine! pwpik:*:Xwinking

| Phineas a răspuns:

Nu lasa asa lucrurile o sa fie mai bine.

| babaliba a răspuns:

Cum sa lasi lucrurile asa, deci sa-ti spun daca suni la politie ei vin la tine acasa, ii cer buletinul si pleaca lasandu-i un avertisment, nu pot sa-l aresteze...Ma rog, daca ai vanatai, contuzii, rani vizibile tu sau mama ta mergeti si intocmiti un Certificat Medico-Legal, mergeti cu el la politie si faceti o reclamatie, depuneti o declaratie si pe baza a cate zile de ingrijiri medicale o sa aveti nevoie ii da amenda. Cel mai bine e sa megeti l avocat, va costa 10 milioane, dar puteti da si in rate si se imparte totul, toate bunurile, datoriile, si va plati pensie alimentara...

Acuma faci cum vrei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa O cOnvingi p mama uh intr-un fel sau altul sa divOrtseze d tatal uh.straight face insaai grija sa nO fc prea mult necaz p tr asthwinking pOath va ieji mai rau insa merith incerkt sadhappyhappy bafth:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate au o anumita cauza. Poate viciul a intervenit in urma constatarii ca dragostea lor s-a terminat si nu mai sint acum decit doi colegi de apartament si, in disperare de cauza. s-a apucat de baut. A te da de partea unuia sau altuia e cel mai usor lucru si-l fac doar cei slabi.Eu zic sa fii impartiala pentru ca amindoi sint parintii tai iar faptul ca se rasteste la tine si te cearta si iti interzice cite ceva trebuie sa intelegi asa isi manifesta neputinta in fata situatiei. Un om din asta nu frica trebuie sa-ti inspire ci "mila". Fii aproape de el si incearca sa-l ajuti in momente de luciditate iar despre rromul cu care vine in casa nu pentru spargere trebuie sa-ti fie frica ci pentru ceva mult mai grav in ce te priveste.Sa nu cumva sa atenteze la nevinovatia ta. Explica-i tatalui ce crezi si cum gindesti cind il prinzi treaz iar daca mai vine cu respectivul iesi si du-te la o matusa sau altundeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am numai 13 ani, dar ma consider un fel de psiholoaga!
eu cred ca ar trebui sa analizezi foarte bine lucrurile sa ieiv in calcul tot ce a facut pana acum.
e timpul pentru o schimbare.
acum depinde cati ani ai pentru ca daca ai fi majora te-as sfatui sa iei in calcul varianta de a pleca ipreuna cu mama ta la bunica/bunic etc.
sincera sa fiu eu cred ca nu ar trebui sa mergi la politie deoarece din moment ce stii ca tatal tau este un om periculos tiar putea face foarte mult rau tie si mamei tale.
cred ca trebuie sa te retragi iar dupa un timp sa incerci sa porti o discutie cu mama ta sa o convingi ca este un imfern viata voastra si ca acest lucru trebuie schimbat. incearca sa ai explici toate aceste lucruri si sa o convingi ca este bine pentru amandoua sa divorteze si sa rupeti orice legatura cu el.
nu bputeti continua asa. in orice caz, daca stii ca tatal tau nu o sa actioneze impotriva voastra poti face o plangere la politie sau laa protectia copilului ( daca nu esti majora) in care sa prezinti toate aceste probleme. insa daca alegi varianta asta daca ai posibilitatea sa te bazezi pe mama ta este foarte bine sau daca nu pe o ruda. poate chiar poti sa consulti un avocat. BAFTA!

| lucky_6605 a răspuns:

M-ai lasat mut, oare ei nu se gandesc cand fac lucrurile astea?

| Floreenofficial explică (pentru lucky_6605):

Din pacate a facut o prostie chiar acum o saptamana, cand a avut o criza de nervi, absolut nejustificata, nu iti pot spune ce injuraturi foloseste, nu are cei 7 ani de acasa tatal meu din pacate, nu i-a avut niciodata! sad

| Danny_8046 a răspuns:

Dar tu citi anii ai?

| webkinzworld a răspuns:

Eu zic sa suni la protectia copilului ca politia nu se prea ocupa. mama mea lucreaza la asistenta sociala si de cazuri de astea da mereu. intr-o zi a venit o fata cu aceeasi problema si au rezolvat si au sunat la protectia copilului si fata a scapat. pe ea nu o lasa sa mearga la scoala.

| iuliutsa7 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el, atunci cand e treaz. Fal sa inteleaga ca nu e DELOC bine ce face.

| caracterul123 a răspuns:

Trebuie sa pleci cu mama ta la o ruda dai telefon la politie cand esti departe de el si apoi incerci sa te descurci cu mama ta dar sa nu te intorci la el si daca vine dupe voi atunci anuntati vecini dati tel la politie sau ceva oricum mult succes si imi pare rau pentru tine

| Floreenofficial explică (pentru caracterul123):

Multumesc pentru raspuns.A trecut mai mult de un an jumatate de atunci si tot asa face.Chiar acum recent, acum vreo doua saptamani, a baut calumea si a cazut niste probleme, dar ne-am obisnuit cu el, plus ca eu la anul am bac si deci mai trebuie sa il suportam cel putin un an si plus ca mama nu vrea sa se desparta fiindca ne-am obisnuit cu el.

| caracterul123 a răspuns (pentru Floreenofficial):

A k daca ai bacu peste un an mult succes oricum sa te preocupi de scoala

| Floreenofficial explică (pentru caracterul123):

Mersi. happy