| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema grava si vreau sa stiu ce pot face! eu locuesc in italia sunt majora dar am o surioara de 12 ani in romania care nu poate sa mai locuiasca acolo cu mama(tatal e decedat) si vreau sa o aduc repede repede aici la mine sa o dau si la scoala vreau sa stiu ce acte imi trebuie sa o pot lua in custodia mea sau ceva de genul asta sa nu am probleme aici e o chestiune de maxim 5 zile in care trebuie sa fac actele si sa o iau aici dar eu nu pot sa merg in tara deoarece lucrez dar am pe cineva de incredere acolo va rog sa ma ajutati poate e ceva prin ambasada sau la notariat ceva legat de o procura va rog sa daca puteti sa raspundeti urgen

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o procura, ci de o hotarare judecatoreasca de incredintare spre crestere si educare. Pentru aceasta trebuie sa faci o cerere la judecatoria in circumscriptia careia au domiciliul mama si sora ta, mama ta fie de acord si tu sa probezi ca ai conditiile necesare. Este ceva mai de durata.
In schimb o poti duce destul de usor la tine, trebuie doar ca mama ta sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul ca sora ta sa plece in Italia si indica un insotitor major, poti fi chiar tu, daca vii sa o duci. De asemenea sora are nevoie de pasaport, neavand inca 14 ani. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| stweety10 a răspuns:

Pentru procura trebuie sa vina mama fetei cu buletinul ei si sa semneze la un birou notarial ca este de acord ca acel cineva de incredere pe care il ai tu in tara sa o insoteasca pe sora ta pana la tine. Si iti mai trebuie si certificatul de deces al tatalui tau, certificatul surorii tale si buletinul celui care o insoteste. Dar o procura e valabila maxim 30 de zile, si ca sa o iei in custodia ta trebuie sa vi tu aici si iti ia mai mult timp sunt si mai multe acte de facut, e mult de umblat.

| BLABLAGAGA a răspuns:

Cea care o detine in custodie, respectiv mama, trebuie sa dea o procura notariala persoanei pe care o consideri de incredere. Pentru aceasta este nevoie de buletinul mamei, al persoanei imputernicite, certificatul de deces al tatalui si certificatul de nastere al surorii. In imputernicire, mama trebuie sa fie de acord sa plece fiica ei cu persoana respectiva.
Dar pentru ca tu sa o poti inscrie la scoala, mama trebuie sa renunte la custodie si sa ti-o incerdinteze tie, iar acest lucru nu este posibil fara sa vii in tara, desi e doar o formalitate judecatoreasca.

| stweety10 a răspuns:

@Ioandelasal declaratia pe propria raspundere data de catre mama si autentificata de un notar public de care zici tu se numeste procura, cum am zis si noi. Si atunci de ce zici ca nu e vorba de nici`o procura? Si in plus de asta, nu are nevoie de pasaport, poate sa treaca doar cu buletinul. Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor si ti-am explicat cum sta treaba cu procurahee hee, sau declaratia, cum vrei tu sa ii spui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

@TeIubescIubiMeu, se pare ca n-ai citit atent nici intrebarea si nici raspunsul meu, altfel nu scriai prostii. 1. Fetita are 12 ani, asa ca nu poate avea carte de identitate, poate stii ca prima se elibereaza dupa implinirea varstei de 14 ani. 2.In L.248/2005, privind regimul liberei circulatii in strainatate a cetatenilor straini, cu md.si compl. ulterioare, art.30, se prevede ca actul se numeste declaratie si nu procura, eu am citat de foarte multe ori acest articol, se vede ca nu mi-ai vazut nici un raspuns. Banuiesc ca esti si tu o fetita de 10-15 ani, te dai mai stiutoare si vrei sa dai lectii unui batran jurist.