| ALina_1717 a întrebat:

Am o problema.Ma intilnesc cu un baiat timp de 1 an. Pina acum totul mergea ok, dar de la un timp simt ca nu l mai iubesc la fel de mult, si uneori chiar ma irita.Problema e ca as vrea dupa anul acesta scolar sa plec in alta tara sa invat.De la inceput le-am zis parintilor ca nu plec pentru ca am prieten si nu vrea sal las, dar acum nu stiu parca as vrea, dar mi-e frica sa-i zic prietenului meu ca vreau sa ne despartim(nu va fi de acord sa continuam la distanta, si numi va ierta daca plec), insa mi-e frica sa nu face ceva cu el, pentru ca sa atasat enorm de mine.Am facut multe planuri impreuna, si acum eu pot sa stric tot.Si mai ales ca nu stiu mi-e frica sa nu mi para mai tirziu rau caci nu voi schimba nimic daca iau o decizie. ce sa fac? cu el nu pot vb deoarece nu ma va intelege, asa ca ori ii spun ca plec, ori ramin si tac si continuu sa incerc sa inteleg il mai iubesc sau nu.Si inca una ca in orashu acesta ma leaga doar el, prietene nu am, m-am certat cu toate, alegindul pe el, parintii sunt peste hotare, si sora in alta tara unde vreau si eu sa merg.Pls help.

Răspuns Câştigător
| oracoluldindelphi a răspuns:

Mi se pare ca tii mult la el daca spui ca te-ai cerat cu toate prietenele pentru el. El ar face lucrul asta pentru tine? Daca spui ca nu va fi de acord cu o relatie la distanta asta inseamna: "stai in orasul asta langa mine" sau "voi veni dupa tine in strainatate"? Daca el iti va spune ca trebuie sa alegi prima varianta inseamna ca te iubeste dar intr-un mod egoist. Iubirea egoista nu rezista, iarta-ma daca te supar cu vorbele astea. Este cea mai buna modalitate sa ii incerci sentimentele. Propune-i sa vina in strainatate dupa tine, si daca va veni inseamna ca dragostea voastra invinge. Cunosc cupluri care au stat si doi ani despartiti si apoi, el a venit la ea (si invers). Nu esti tu singura care trebuie sa faca compromisuri, mai ales ca spui ca nu te mai leaga nimic de orasul ala in afara de el. Crede-ma, daca ramai in tara si il vei pierde si pe el dandu-ti seama mai tarziu ca relatia voastra nu mai e la fel, nu te vei alege cu nimic! Am facut si eu de multe ori compromisuri pentru un "el" si uitandu-ma in urma imi dau seama ca ar fi trebuit sa fiu mai egoista sa ma gandesc intai la mine si la viitorul meu. Iti doresc succes si sper ca va veni dupa tine in straintate! oracolul.net

8 răspunsuri:
| loricel a răspuns:

Trebuie sa-ti dai seama daca il mai iubesti sau doar obisnuinta te mai tine alaturi de el.Noi nu prea avem de unde sa stim ce simti tu.

| Xonia a răspuns:

Pai ca sa iti dai seama daca il mai iubesti despartate de el 2-3 zile. SPunei ca ai nevoie de o mica pauza
SI daca iti va fi dor de el si nu poti fara el eu zic sa ramai
Si daca spui ca nu ai prietene, parinti si nici sora, daca te simnti singura ar fi bine sa pleci pentru ca realizezi ca nu o sa stai toata viata cu el si cand te vei desparti de el o sa vezi ca ai pierdut multe
fundita?

| ~AleXa~ a răspuns:

Mai bine, renunti la el si mergi in alta tara ca-i mai important scoala...Nu mai are rost sa ramai in tara daca nu mai ai aproape pe nimeni.

fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea ta pare o telenovela, o situatia rar intalnitalaughing. Cu cine ai locuit pana acum? La bunici? Parintii tai s-au stabilit acolo? De ce nu te-au luat de la bun inceput? Multe lucruri nu bat, dar...
Plecarea ta va fi lucrul cel mai important deoarece iti va arata cu adevarat sentimentele care i le porti. Nu trebuie sa-i zici ca nu-l iubesti...Vezi tu, depinde si de varsta. Daca esti majora, cred ca n-ar fi o problema atat de grava. Ti-ai putea gasi acolo un job si l-ai vizita cat mai des posibil.

| dulcik a răspuns:

Inainte de toate puneti in ordine gandurile si sentimentele. Vorbeste cu el si zi ca ai nevoie de o pauza de cateva zile pentru a-ti pune in ordine gandurile. Din moment ce esti singura nu ai pe nimeni in afara de el ti-as zice sa pleci dar pe de alta ti-as zice sa ramai mai ales ca te-ai certat cu toate prietenele tale atunci cand ai ales sa fi cu el.Cand ai facut acest lucru insemna ca il iubesti si ca simti ceva pentru el pentru ca nu orice persoana renunta la prieteni pentru a fi cu persoana iubita asa ca gandeste-te foarte bine ce vrei sa faci mai departe si vorbeste cu el. Poate el o sa te inteleaga ca vrei sa faci scoala in alta parte si va fi de acord nu ai de unde sa stii.Sincer chiar cred ca ti la el

| Aero_2277 a răspuns:

Ce e mai important pentru tine? Un baiat sau o cariera.Baiatul te poate dezamagi oricand, insa carierea nu cred. Ori vrei sa ai o cariera stabila, sa castigi bani sa pleci din Romania sa iti infiintezi in strainatate o familie, s aai casa, bani ori vei ramane de caruta cum s-ar spune pentru ca ti-am zis un baiat te poate dezamagi oricand. Poate o sa intalnesti un baiat care sa aiba tot ce ti-ai dori de la un baiat sigurt ca iti va fi greu cu acomodare cu astea, dar totul trece repede daca iti urmaresti telul in viata si lasi prostiile adoloscentei sa zicem asa, intre ghilimele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. e greu de ales.banuiesc, ca si el s-ar arunca pentru tine, in urma trenului.

| fosa.poplitee a răspuns:

Daca deja simti asta, gandeste-te cum o sa fie peste... 2 ani. Eu zic sa pleci. Dragostea e trecatoare.