| marius577 a întrebat:

Am o problema.Mama e plecata in italia la munca iar tata are grija de mine, dar el bea in fiecare zi si se imbata. Mie imi e frica sa ii spun pentru ca stiu ca se va enerva.Stiti cumva o metoda cum sa ii spun.As vrea sa se lase de baut.

Răspuns Câştigător
| LifeInColors a răspuns:

Depinde de atitudinea lui. Nu ai sanse daca incerci sa vorbesticu el cand e beat, asa ca incearca sa abordezi subiectul cand e treaz. Nu e sigur ca te va asculta, tinand cont ca adultzii nu prea ask de copiioh go on dar daca reushestisa il sensibilizezi o sa te asculte. Incearca sa il faci sa isi dea seama cum te simti, spune-i ca il iubestimult si ii vrei numai binele, iar apoi imbratiseaza-l, rugandu-l frumos. Mult succes:* Sper ca te-am ajutat:d! funda?big grin

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atunci cand nu bea ii poti zice ca nu e bine ce face si daca apar probleme suni la 112.

| costis a răspuns:

Vorbele o sa-l agaseze. Scrie-ti cate putine ganduri intr-un fel de jurnal zilnic. Ceva simplu, ca niste rugaciuni catre Dumnezeu pentru schimbarea lui, si pentru grijile pentru viitorul tau. E suficient sa aiba 4-5 pagini scrise. Lasa-l intr-un loc "ascuns", unde stii ca mai cauta si el, insa pune un semn ca sa stii daca l-a deschis. Daca nu il misca nici gandurile simple ale unui copil, se poate sa nu il mai miste nimic, insa nu trebuie sa renunti repede la "procedeu". Poate o alta formulare va avea efect mai bun.

| Bullweif a răspuns:

Nu intrebi pe TPU chestiile de genhappy apeleaza la o ruda apropiata si intelegatoare...

| lo a răspuns:

Te inteleg perfect.Am trecut si eu prin aceeasi situatie,doar ca taica-miu mai facea si scandal:am vorbit de atatea ori cu el,dar el mergea pe principiul "cainii latra,ursul merge".Iti sfatuiesc totusi sa incerci sa vorbesti cu el,spune-i ca nu iti este bine cand il vezi asa,ca ti se pune pe inima,ca te poate face de rusine in fata prietenilor... Spune-i si mamei tale sa vorbeasca cu el,o rueda apropiata. Daca nu-si revine, nu ai prea multe optiuni, trebuie sa te conformezi si sa il suporti asa cum este.Nu-ti sugerez sa suni la 112, totusi este tatal tau, un gest de genul asta te poate pune mai rau cu el. Daca vrei sa mai vb.trimite-mi un mesaj! Uite ceva de genul asta ma simteam cand tata era baut :http://lyrica-rosalyn.blogspot.com/2011/02/tristete-infantila.html

| cineva_8314 a răspuns:

Si crezi ca daca ii vei spune tu el te va asculta? crede-ma oamenii mari nu ne asculta fiindca li se pare aiurea.mai bine cere ajutorul unei rude...succes!

| tinka a răspuns:

Cread ca ar fi bine daca ai vb cu maicata de problema pe care le ai si aropiatzii tai, e o situatzie cam complicata dar cu care se intilneste ff dese ori tineretul de astazi... sad

| sivvy a răspuns:

Raspuns:112

| MrAdmus21 a răspuns:

Din pacate pentru tine, chiar ai o problema. Mare pacat.
Daca ii spui tu si inca o suta de persoane, nu va pricepe nimic si-i va uri pe cei care ii spune, pentru ca adevarul doare.
El poate sa incerce sa se schimbe, doar daca isi da seama SINGUR de ceea ce face: Ca se distruge pe el, casnicia cu mama ta si pe tine. Aceasta boala distruge atit persoana in cauza, cit si pe cei din imediata apropiere.
Nu vreau sa cred ca vei ajunge sa-l urasti cu timpul.
Stiu ca pare a fi usor de spus din afara, dar incearca sa-ti pastrezi echilibrul atit in sufletul tau, cit si in relatia cu el.
Iti tin pumnii sa reusesti si sper sa nu suferi mai mult decit ai facut-o pina acum! Succes!

| adya_7774 a răspuns:

Nu stiu baiete si la mine e situatia asta numai ca tata nu bea