| CrazzzyOrrange a întrebat:

Am o problema mare, dar nu este despre mine e despre fratele meu de 9 ani jumate, anul trecut inainte de vacanta din februarie el si-a spart capul la scoala.Cand l-am intrebat ce s-a intamplat a spus ca se juca cu un coleg cand "din greseala" a cazut, ca sa aflam noi dupa vreo 2-3 luni de la el, ca de fapt colegul respectiv la impins... iar asta nu este tot de multe ori venea acasa julit mereu cu cazaturi ba odata a cazut ba sia spart barbia.La un momendat m-am saturat si l-am pus pe un coleg deealui sa-mi spuna tot ce stie despre el si a spus ca este cam enervant. Iar acum cateva zile o Profesoare de a lui ii spunea mamei mele ca fratele meu se supara super repede si ca plange din orice! Cum as putea sa-l motivez sa fie mai puternic si sa se comporta ca un baiat? pentru ca mi se rupe inima cand il vad asa

Răspuns Câştigător
| Andree a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu el, sa-i fii prietena lui. Nu tipa al el si spune-i frumos ca tu vrei sa-l ajuti. Vorbeste cu el ca si cum ar fi prietena ta cea mai buna.

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pai eu cred ca trebuie sa mergi la psiholog si de asemenea mai cred ca invatatoarea nu a procedat corect.

| UNfriendLY a răspuns:

Daca esti fata, pune un baiat mai mare sa-l bata pe ala care s-a luat de fratitu si sa fie si fratitu de fata sa-i dea si el vreo 2-3 si sa-l scuipe pe ala la sfarsit sa vezi ce putere prinde, sau dul la box, karate, etc

| treipuncte a răspuns:

Poi nu stiu... ducetil la lupte

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Fratele tau are o problema de adaptare. Trebuie sa i se redea increderea in sine si va fi bine. Vorbeste cu parintii sa-l duca la psiholog. Acesta va stii cum sa-l ajute. va fi bine. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ma numesc anca si sunt din galati, si eu am avut probleme de acestea cu fratele meu mai mic, el venea mereu batut de un cpleg de-al lui, pana sa aflu ca era batut, el tot imi spunea ca se impiedica caci nu stie sa-si lege siretele, pana intr-o zii cand m-am dus si eu la scoala lui si nu am intrebat colegii ci profesoarele lui daca stiu vreo ceva, daca el s-a comportat in mod ciudat la ore, si dansele mi-au spus ca era un copil destept dar ii era frica sa raspunda, si sa ridice mana si cand incerca sa ridice mana se uita in spate dar profesoarele nu-si dadeau seama la cine, pana cand l-am amenintat pe fratele meu caci daca nu-mi spune ce se intampla la scoala voi face in asa mod incat sa se faca de rusine, atunci el nu a putut suporta asta asa ca a inceput sa planga si sa-mi spuna ce patea, trebuie sa-i stii defectele fratelui tau si sa te prefaci ca il ameninti, daca nu merge il vei duce tu la scoala si vei sta la ore cu el sa vezi ce se intampla si vei face in asa fel incat sa aflii cine il batea...

| marianMarian a răspuns:

Trimite-l la un maestru de arte martiale si falai samurai ca sa-i taie
capul lui ala care l-a batut.laughing laughing

| CrazzzyOrrange explică:

Cata l-am dus la karate si footbal da s-a lasat de toate sad

| AnutzaAnutza_4392 a răspuns:

Sa il dati la o scoala de sport " Judo" sau la alte sporturi de acest gen.