| cici_6785 a întrebat:

Am o problemina si nu stiu cu cine sa vorbesc asa ca va spun voua. Eu sunt casatorita de 3 ani si de un an si 8 luni sotul meu ma refuza, adica nu vrea sa faca sex cu mine.Inventeaza mereu scuze, ba ca e stresat ca nu prea are de munca, ba ca e obosit ba ca eram grasa dupa nastere(ma ingrasasem 12 kg dar acum am slabit)ba mai stiu eu ce. Acum eu m-am cam saturat si nu stiu ce sa fac. Voi ce sfaturi imi dati? De vorbit cu el am vorbit dar nimic, cred ca am incercat tot ce era posibil.Sa ma separ de el nu pot pentru ca astept sa-mi iau cetatenia si mai am 2 ani de asteptat?

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

Cetatenia e importanta, oricum tu nu il mai iubesti...incearca sa iti refaci viata, cat de cat in liniste...ca in 2 ani sa pornesti pe drumul tau big grin

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate simte ca nu stai cu el din dragoste ci pentru cetatenie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si atunci de ce ai mai vrea sa faci dragoste cu un om pe care nu-l mai iubesti, ca mi se pare absurd. Las-o naiba de cetatenie, divorteaza si fiti amandoi fericiti cu alti parteneri, cu care sa va potriviti mai bine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cici, sexul de dragul sexului nu salveaza o casnicie. Cum sa faci dragoste cu un barbat pe care nu-l mai iubesti? Poate doar sa-l folosesti ca pe un obiect al placerii, dar asta nu salveaza o relatie, ci mai degraba o ingroapa de tot.

| fabiola a răspuns:

Corect ce spune @brigaela! Am trecut prin ceva asemanator dupa 20 de ani de casnicie.Sentimentele lui fata de mine murise de mult fara ca eu sa cred asta. Ii gaseam mereu motive si explicatii. Din lasitate se complacea in asa ceva si crede-ma ca pentru asta il urasc cel mai mult.Am pus punct desi crede-ma ca nu mi-a fost usor! Dar sfaturile sunt sfaturi, tu fa numai ce simti caci numai astfel vei avea sufletul impacat!

| Barajag a răspuns:

Fara el nu-ti poti lua cetatenia? vrei sa traiesti cu o persoana langa tine care nu-ti ofera afectiune? vad ca la tine e mai important cetatenia, nu mariajul sau orice relatie care sa te faca si pe tine fericita, desi eu cred ca cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa mai incerci sa ai o discutie cu sotul tau, astfel vei vedea incotro o vei lua...eu iti doresc bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

Pai ai bebe nu? el e de acord? unde locuiesti? in strainatate? mai gindeste te dar daca .vezi ca nu mai merge. dragoste cu sila nu merge...

| Linda a răspuns:

Ma intreb cum rezolva pb. Filme X, autostimulare. Eu m-as purta cat pot de bine si as lasa pe seama lui Dumnezeu sa-l ajute sa se schimbe. M-am rugat multe lucruri care mi se pareau imposibil de realizat in relatia cu sotul meu si El m-a ascultat. Casatoria este un legamant pe viata. M-as gandi poate ca ce ar fi fost daca ar fi avut un accident si ar fi ramas paralizat intr-un scaun. Cum as fi reactionat? M-as bucura de ce este. Rugaciunea si dragostea neconditionata le vad solutie. Numai bine.

cami
| cami a răspuns:

Discuta cu el despre divort! (despartire neoficiala). Daca este de acord, faceti pasul. Este si o carte, celebra, "Iubirea dureaza 3 ani" de Frederic Beigbeder, este si o vorba din popor "iubirea este androgina" adica, tot 3 ani dureaza. Clar, e testat, e adevarat.

regis
| regis a răspuns:

Daca singurul lucru care te tine langa el este obtinerea cetateniei, nu numai el are o problema. Poate ajuta o terapie de cuplu, daca nu aveti "curajul" sa faceti asta, incercati alte variante...

regis
| regis a răspuns:

Alte variante: o separare temporara pentru clarificarea problemei (uneori oamenii isi dau seama astfel ca nu pot trai unul fara celalalt, alteori isi dau seama ca e mult mai simplu fara), divortul si refacerea vietii, relatii extraconjugale etc.
Daca sunteti convinsi amandoi ca nu va mai iubiti, greu de crezut ca veti putea readuce la viata casnicia voastra, eu totusi zic ca intotdeauna merita incercat, iar separarea ajuta uneori in astfel de situatii.

lolita
| lolita a răspuns:

Fa-l gelos, poatre asa ii intra minte la cap si va dori sa nu pleci de langa el.

| Leea1234 a răspuns:

Stiu ca ti-e greu... dar incearca sa fi indiferenta... daca nu vrea sex... ok fara sex...nu vrea conversatie... fara conversatie... tu ocupati timpul cu ingrijirea si educatia copilului .si el...la naiba...
atata timp cat nu iti spune, sa pleci sau nu iti cere divortul...perfect...va suportati reciproc... el pe tine .si mai ales tu pe el...
(asta tinand cont ca tu ai spus ca nu-l mai iubesti!)
succes!
indreapta-ti toata atentia asupra copilului. .si roaga-l pe Dumnezeu sa-ti faca zilele mai suportabile alaturi de el!

Janina
| Janina a răspuns:

Cetatenia e importanta, oricum tu nu il mai iubesti...incearca sa iti refaci viata, cat de cat in liniste...ca in 2 ani sa pornesti pe drumul tau big grin

| clauss a răspuns:

Trece printr-un moment mai greu, e stresat cu criza, eu zic sa ai rabdare cu el, incearca sa te inbraci mai provocator si sa-i atragi atentia

| jenny a răspuns:

Cautati pe cineva cu care sa te intinlesti in secret. Daca vei gasi pe cineva care stie sa te pretuiasca si sa te inteleaga totul va fi ok. 2 ani vor trece repede. Dupa ce iti iei cetatenia taiei pu. a si arunc-o la caini...Bafta

| trifsandu a răspuns:

Draga @cici am citit toate raspunsurile si o sa iti zic si parerea mea in legatura cu problema ta. Deci eu te inteleg ca e importanta cetatenia pentru tine si stiu ca cei doi ani sint o perioada lunga mai ales cu ceea ce traiesti tu zi de zi(asa e ca o zi ti se pare o luna?) Incearca sa nu te mai gindesti la lucrul asta. Inconjoara-te de prieteni sau fa-ti prieteni noi. Iesi din casa la plimbare. Fa ceva care te relaxeaza. Eu zic sa stai asa pina ce o sa iti rezolvi actele de cetatenie dupa aia sa te desparti de el si sa iti continui viata cum vrei tu(cautati pe altul care sa tie la tine unul cu care sa te intelegi tu si care sa te inteleaga si el pe tine).
Sper ca te-am ajutat. Eu iti doresc succes si vreau sa stiu ce decizie ai luat. (o sa iti trimit un mesaj cu id meu ) PA PA

| clawss a răspuns:

Ai vorbit cu el si nu intelege, de despartit nu vrei sa te desparti, parerea mea sincera e sa iti cauti un amant!

| cici_6785 explică:

Regis acum da cetatenia e singurul lucru care ma tine langa el.De iubit nu-l mai iubesc, iar terapia de cuplu i-o propusesem ceva timp in urma dar a refuzato.Si alta varianta care ar fi?

| cici_6785 explică:

Cami i-am vorbit si de divort(separare) dar nici nu vrea sa se gandeasca la asa ceva, zice ca pentru el e bine asa cum e acum.

| cici_6785 explică:

Brigaela cand m-am casatorit il iubeam dar comportamentul lui m-a facut sa nu-l mai iubesc

| cici_6785 explică:

Brigaela vroiam sa fac dragoste cu el deoarece am incercat sa salvez casnicia, cred ca am facut tot ce puteam, dar daca unu merge la deal iar altul la vale atunci nu se ajunge nicaieri

| necunoscutul a răspuns:

La noi a fost un caz recent o femeie casatorita care avea doi copi cu el. El o insela cu cineva, ia nu pina la un timp. Cind a aflat barbatul ca ea la inselat atunci, s-a suparat o perioda dupa care sau inpacat iar acum sunt bine impreuna.

| mariana1961 a răspuns:

Buna,

Solutia este rugaciunea catre Dumnezeu... Daca nu sunteti cununati in biserica e de preferat sa o faceti. Pana atunci tu incepi sa te apropii de Dumnezeu prin spovedanie, participarea la slujbele bisericii impreuna cu copilasul. Familia nu se "rupe" asa la orice problema care apare. Cere ajutorul unui duhovnic si cred cu tarie in Domnul! Doamne ajuta!