| catalina14 a întrebat:

Am o relatie de 4 ani, dar el nu mi -a zis nici macar o singura data sa-i cunosc parintii, ii stiu doar din poze. El imi cunoaste toata familia si tocmai de aceea nu stiu din ce motiv nu ar face si el acelasi lucru. Voi ce ati face in situatia asta sau de exemplu de ce nu ati prezenta persoana iubita, dupa atat timp, parintilor? Sunt foarte dezamagita si v-as ramane recunoscatoare daca-mi dati cateva sfaturi!

Răspuns Câştigător
| Lukk a răspuns:

Din mesajul tau, eu inteleg ca nu ai vb cu el cu el despre asta? nu l-ai intrebat niciodata ce anume il impiedica sa te prezinte parintilor?
Cel putin ti-a povestit despre familie, despre copilaria lui?
Situatia e f.f.f.particulara si din informatiile pe care le dai, e greu de spus de ce nu te prezinta parintilor. Pot fi multe motive:
1. poate parintii lui au niste asteptari foarte clare si fixe despre cum tb sa fie prietena fiului lor, si tu nu corespunzi acestui model, si evita o confruntare;
2. poate parintii lui sunt niste oameni bagaciosi, genul care te intreaba si cat porti la pantofi si ce-ai mancat aseara, si el doreste sa evite momente in care ai fi/ati fi expusi unor curiozitati indiscrete;
3. poate parintii sai sunt hiperprotectivi si, intre ei, el este "copilu'casei" si "baiatul lu'mama", si adultul din el nu vrea sa-l cunosti in aceasta ipostaza;
4. poate are o relatie mai tensionata in familie, poate parintii il critica constant si au acea relatie tip 'niciodata nu-i destul de bun pentru.ei' si nu doreste sa se expune si mai ales tu sa asisti la critici, corecturi, etc.;
5. poate chiar parintii lui au o relatie tensionata intre ei si neintelegeri si certuri si, din nou, evita ca tu sa asisti la momente jenante;
6. poate nu are o relatie cu familia lui cum ai tu cu parintii tai, poate nu e deloc legat emotional de ei si, in lipsa acestei legaturi, fara a-si vedea parintii ca prezente importante in viata lui, pur si simplu nu simte dorinta, motivatia, etc. sa te prezinte lor, dc el nu are nevoie, in viata lui, de aprobarea/sustinerea/dialogul cu parintii;
7. poate unul dintre parinti sufera de o boala, un handicap, o tulburare nervoasa, etc.de care tu nu stii, si e un lucru dureros pentru.el de care doreste sa stea departe si mai ales sa nu-l comunice celorlalti;
8. poate au o mentalitate foarte diferita de mentalitatea cuplului vostru (gen f.f. patriarhala, sau habotnica, sau, din contra, f.libertina pentru.standardul lor de varsta, sau sunt oameni fara multa scoala, etc.) si cumva il jeneaza indeajuns incat sa evite sa afli.
Si cate si mai cate motive poate avea.
Dar asta le stie el, si sfatul meu e ca acest lucru cel mai bine il discuti cu el. Ii explici ca familia e importanta pentru. tine si te framanta ca el nu te-a prezentat pana acum parintilor, il intrebi de motive are, etc. dar nu reprosandu-i sau acuzandu-l, ci incearca sa fii calma, deschisa, interesata de el si de motivele lui.
Spui ca esti foarte dezamagita, el stie asta? Pt. ca pana la urma, de ce esti dezamagita? ca nu te-a prezentat familiei, ok, dar de ce te dezamageste asta? Ca tu atribui gestului lui niste motive, care pot fi nerealiste, pot fi neintemeiate.
Vb. cu el, comunica, gandeste-te ca, oricare ar fi motivul, pentru. el e destul de importanta, si respecta decizia lui de pana acum. Explica-i ca nu-l acuzi, nu-l invinovatesti, ci doar vrei sa afli motivul pentru. ca gestul lui te afecteaza si te face sa crezi niste lucruri negative -sau sa fii dezamagita - si e important pentru. tine sa afli motivul pentru care el a luat 4 ani decizia de a nu te duce in familia lui.

| catalina14 explică (pentru Lukk):

Nu i-am spus ca vreau sa-i cunosc familia pentru ca am vrut s-o faca din propria initiativa.Sunt dezamagita, deoarece cand ai o relatie serioasa e important sa cunosti familia si persoana de langa tine, mai ales dupa 4 ani. Poate o fii si din cauza mea de se fereste atat, dar nu inteleg de ce!?! Nu am vorbit despre asta cu el, dar o sa vb.Ms mult pentru sfaturi!

| Lukk a răspuns (pentru catalina14):

Cu multa placere! Sper ca o discutie sa fie de folos pentru amandoi.
Oricum, nu te gandi ca e din cauza, nu are sens sa te invinovatesti pentru o decizie pe care a luat-o el, suntem fiecare responsabili pentru deciziile noastre, ori a gandi / a spune ca actionezi intr-un fel "din cauza" altcuiva e o neasumare a responsabilitatii.
Ai dreptate ca dupa 4 ani era de asteptat o mai mare apropiere si deschidere, implicand si familiile, dar nu uita ca decizia de a nu te prezenta a fost a lui, singur.
Mult succes si sper sa aveti un dialog constructiv pentru. relatia voastra!

| negru30 a răspuns (pentru catalina14):

Nu cred ca este din cauza ta - cel mai intelept este sa vb cu el si roaga-l sa-ti spuna adevarul Pot fi multe motive nesemnificative pentru tine dar semnificative pentru el Comunicarea este cea mai buna Doamne ajuta

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gandeste-te ca e posibil ca nu tu sa fii problema, ci parintii lui. Ca, dintr-un motiv dureros, s-ar putea sa-i fie rusine sa ti-i prezinte pe parintii lui.
Cred ca mi-ar fi greu sa accept situatia asta, in locul tau, dar ma gandesc ca o discutie deschisa ar putea sa zgandareasca rani dureroase. Totusi, cred ca eu l-as intreba direct de ce nu ma duce la ai lui.

| catalina14 explică (pentru Brigaela):

Imi este foarte greu, incep sa cred din ce in ce mai mult ca eu sunt motivul.Cand vrei o relatie serioasa cu cineva ii prezinti familia din propria initiativa,te simti mandru de persoana cu care esti,nu te feresti. El nu a mers cu mine nici la un botez unde eram invitati,pentru ca era si familia lui acolo si s-a scuzat ca e ocupat. Nu-l inteleg, urata nu sunt, handicapta nu sunt, ca sa-i fie rusine cu mine.In fine, o sa vorbesc cu el, dar ma gandesc serios sa renunt la relatie, chiar daca imi e greu.Ms mult pentru.raspuns si sfat!

| Brigaela a răspuns (pentru catalina14):

Dar daca familia lui este una de alcoolici scandalagii, de exemplu, tu ai vrea sa fie mandru de ei? Gandesti superficial, dupa parerea mea. Nu cred ca dupa 4 ani de relatie ai dreptul la frivolitati de genul "e important pentru mine dar vreau sa fie intiativa lui". O astfel de atitudine paguboasa din partea ta va distruge relatia. Daca vrei ceva, ceri, nu astepti sa fie initiativa lui, ca el nu citeste ganduri.

| fabiola a răspuns:

Motive sunt multe dar cel sincer, concret tot de la el il poti afla! il rogi sa-ti spuna acest motiv si il asiguri ca oricare ar fi acela nu schimba cu nimic relatia ta cu el! Este pana la urma o dovada de incredere pe care ar trebui sa ti-o arate!

| pisoias a răspuns:

Esti sigura ca-n acele poze eru parintii lui? Puteau sa fie niste cunocuti.S-ar putea sa nu aiba parinti si din cauze numai de el cunoscute sa nu-ti marturiseasca acest lucru.

| catalina14 explică (pentru pisoias):

Da,sunt sigura ca sunt parintii lui. Ms mult pentru.raspuns.

| harciog a răspuns:

Daca a trait cu tine o poveste de dragoste fara a te face sa cunosti atita lume se pare ca vrea s-o continuie fara alte complicatii.O lume doar pentruvoi...

| catalina14 explică (pentru harciog):

Asa o fii, dar nu mi se pare normal cum procedeaza.Ms mult pentru raspuns

| negru30 a răspuns:

Are un motiv bine intemeiat daca de 4 ani nu te-a prezentat parintilor Poate parintii nu mai doresc sa stie de el sau prietenul tau nu doreste sa-i fii alaturi mult timp De ce nu-l intrebi pe el?

| catalina14 explică (pentru negru30):

Din cate stiu eu prezinti persoana iubita parintilor cand stii ca e ceva serios, dar daca nici dupa 4 ani nu e o relatie serioasa, atunci cand?! Da, are motivele lui sper doar sa nu fiu eu cauza.Bn nu te gandii ca sunt vreo muma padurii, dar nu-i inteleg atitudinea.mersi mult pentru raspuns

| negru30 a răspuns (pentru catalina14):

Sigur nu esti tu de vina altfel nu ar fi stat cu tine 4 ani El are un motiv intemeiat Eu cred ca cel mai bine ar fi sa incercati sa comunicati mai mult De ce nu-l intrebi in fata de ce nu te prezinta parintilor Este o intrebare fireasca si el nu are de ce sa se supere Asa stai si tu cu inima impacata Sigur esti o fata frumoasa si cu inima buna dar incercati amandoi sa comunicati mai mult Sa stii ca daca intre oamenii nu exista comunicare nu prea este bine Lasa rusinea la o parte si intreaba-l ce te doare Eu asa as face In viata incearca sa fii directa, de ce sa-ti faci o mie de ganduri Roaga-l frumos sa-ti spuna adevarul Adevarul doare in general dar este ADEVAR Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti gasesti linistea sufleteasca

| catalina14 explică (pentru negru30):

Multumesc mult de tot!

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Se poate ca el sa nu aiba parinti sau si daca are, se poate sa nu fie prea mandru de acestia.
El a vazut probabil ca ai o familie cumsecade, si poate de aceea acum e cam stanjenit sa iti prezinte familia lui.
Insa tu incearca sa vorbesti cu el, spune-i ca nu conteaza in ce situatie este familia sa, important e sa o cunosti si tu.
Daca il vei ruga frumos si ii vei spune ca ii vei fi alaturi, nu cred ca te va refuza.
Nu trebuie sa il presezi, pana la urma, va face el ce trebuie.

| Liquify a răspuns:

Parerea mea este ca fie ii este rusine de ceva, fie din anuminte motive mai mult sau mai putin rationale nu vrea ca tu sa stii ceva anume despre familia lui.
In situatia asta singurl lucru care il poti face e sa ii spui "uite dragul meu as vrea sa ii cunosc si eu pe parintii tai, pentru ca ne intalnim de mult timp" [cu cuvintele tale bineinteles]. Daca te refuza intreaba-l pe un ton calm de ce.

| catalina14 explică (pentru Liquify):

Sincer,mie imi este frica sa nu fiu eu motivul. Sa nu ma placa suficient incat sa ma prezinte parintilor.O sa vorbesc cu el cand o sa am ocazia, macar sa stiu daca eu sunt de vina sau parintii lui.Ai lui stiu de mine, doar ca nu inteleg de ce nu vrea sa ii cunosc.Multumesc mult pentru.raspuns si pentru sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ori ca ei nu sunt de acord cu relatia voastra, ori are pe alta mai de neam pe care a prezentat-o lor si pe tine te tine de fazanita.

| catalina14 explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu cred ca are pe alta sau ca parintii nu sunt de acord cu relatia avand in vedere ca nici nu ma cunosc.In fine, orice este posibil.Ms mult pentru raspuns

| ExplainedSixinx a răspuns:

Sunt de acord cu liquify... probabil ca trece foarte greu prin anumite situatii.il macina ceva ce ii este rusine fata de tine i hope u will understand him when u will know about his secret.