| Laura_9194 a întrebat:

Am o serie de intrebari:
a)De ce copii nu sunt informatii de parinti de unde au aparut?
b)De ce o fata de sub 18 ani nu are voie sa faca copii?
c)De ce romii se casatoresc de la varste fragede?
d)De ce 2 copii de 5 ani nu pot sa faca copii?
e)Asta e o intrebare mai iesita din comun:
Mama poate fi informata ca are 2 gemeni si cand sa nasca sa fie decat un copil. Ce ati face? De ce? Cum?
f)Varsta voatra ideala pentru a doi tineri sa se casatoreasca care este?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A)Din pudoare exagerata. b)Are voie, dar este bine sa nu faca deoarece nu este destul de matura si ii poate fi afectata dezvoltarea. c)Obiceiul etniei. d)Nu sunt apti fizic. e)Nu pot spune exact, cred ca as accepta explicatia medicului ca a gresit. f)Cred ca dupa 20 ani. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

A) nu toţi părinţii procedează aşa. Totuşi, părinţii care evită subiectul chiar dacă fiul/fiica a sărit bine de vârsta pubertăţii este o greşeală gravă a părinţilor.
b) Cine-a spus asta? Sunt gârlă mame minore şi iaca nu-i un mare stress pe asta.
c) C-aşa le e tradiţia de sute de ani.
d) Pentru că nu sunt fizic capabili de procreere. Deşi există un caz în Mexic cu o fetiţă de 5 ani şi jumătate care era gravidă. (Nu am urmărit cazul să ştiu dacă s-a şi finalizat sarcina sau nu... dar se pare că e posibil uneori)
e) Nu pricep nimic din întrebarea aia. Ori e vorba de greşeală medicală (s-a văzut prost la ecograf) ori unul de fetuşi a murit între timp. Sau e vorba de malformaţii. Nu pricep, la ce te referi?
f) după ce-şi termină studiile şi au o situaţie financiară stabilă.

| Zenithf a răspuns:

O serie de raspunsuri:
a) de rusine, nici fratii nu au vorbit despre asta cu mine, ce sa mai zic de parinti, subiect tabu;
b) sexul sub o anumita varsta creste riscul de a face anumite boli, inclusiv cancerul de col uterin; o fata, de fapt sa zicem o pereche, ca si baiatul ar avea vina aici, nu este bine sa aiba copii pana nu ii pot si intretine, daca lucrezi de la 16 ani atunci poti sa ai copii de la 16 ani;
c) tine de cultura (sau lipsa de cultura);
d) pentru ca nu au aparatul sexual pregatit pentru asta;
e) in mod normal astfel de greseli nu se fac, cu aparatura din zilele noastre, se poate sa iasa un ecou secundar care sa arate cum ar fi gemeni, dar in perioada sarcinii se fac ecografii lunar, plus ca un doctor cu experienta stie sa deosebeasca un ecou fals;
f) pai decat sa stea impreuna si sa curveasca, mai bine sa se casatoreasca de timpuriu, asa zicea si apostolul Pavel, totusi eu zic ca fata sa aiba macar 16 ani si baiatul 18, si sa fie cu capul pe umeri, chiar daca nu au terminat inca studiile.

| Corina a răspuns:

Draga mea, vad ca te framanta mult problema casatoriei si cea a conceperii copiilor. Voi incerca sa-ti raspund, ca sa poti sa-ti faci si tu o idee. S-o luam pe rand:
a) In primul caz trebuie sa te contrazic. Sunt intr-adevar unii parinti, care se feresc sa vorbeasca despre acest subiect cu copiii lor. Probabil acestia sunt mai conservatori. Inainte vreme, acesta era un subiect TABU si nimeni nu vorbea despre el. Dar asta nu inseamna ca toti parintii sunt la fel. Mai exista si parinti care le explica copiilor de mici cum au aparut.
b) Nu cred ca exista vreo lege care sa interzica fetelor mai mici de 18 ani sa faca copii, dar faptul ca ele nu sunt majore si nu au niciun venit pentru a putea sa intretina un copil constituie sa zicem un obstacol.
c) Rromii se casatoresc de mici pentru ca asa e obiceiul la ei, dar chiar daca se casatoresc inainte de 18 ani, ei stau separati, fiecare continuand sa stea cu parintii lui pana devin majori si abia dupa aceea pot locui impreuna si forma o familie. Stiu acest lucru, pentru. ca am vazut recent un reportaj la TV despre acest lucru.
d) Copiii de 5 ani nu pot sa faca copii deoarece: in primul rand organele lor genitale si de reproducere nu sunt suficient dezvoltate si in consecinta, nu pot duce o sarcina pana la bun sfarsit (pentru fete). In al doilea rand, fiind prea mici, nu au judecata necesara pentru a putea sa-si asume responsabilitatile pe care le implica un copil, nu au servici si deci nici bani cu care sa poata sa-l intretina.
e) Da, au fost eroari de genul acesta, in care i s-a spus mamei, in urma efectuarii unei ecografii, ca are gemeni, iar la nastere a fost doar un copil. Unii dau vina pe ecografele neperformante, dar eu una zic ca e vorba de nepriceperea unor medici. In ultima vreme s-au vazut multe cazuri de medici incompetenti, din cauza carora au murit pacienti cu diferite afectiuni. Nimeni nu-si mai face meseria cu profesionalism, din cauza acestei crize blestemate. S-a dus tara de rapa! Am nascut 2 copii, dar nu stiu, zau, ce as fi facut daca mi s-ar fi spus ca am gemeni. Depinde de la o femeie la alta. Eu una nu mi-as fi dorit gemeni, caci e destul de greu de crescut, mai ales daca nu are cine te ajuta.
f) Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare, avand in vedere vremurile pe care le traim, parerea mea este ca varsta optima de casatorie este 30 de ani. Eu una m-am casatorit la 25, dar daca ar fi s-o iau de la inceput, m-as casatori dupa 30 de ani. Ca sa-ti argumentez iti spun ca de cele mai multe ori, dupa ce te casatoresti, apar copiii la scurt timp, apoi necazurile se tin lant. In consecinta, gata cu distractiile, gata cu plimbarile, cu petrecerile, gata cu tineretea!
Sfatul meu sincer si prietenesc este ca daca cumva ai astfel de ganduri (de casatorie si de facut copii), razgandeste-te! Traieste-ti copilaria, adolescenta sau tineretea (le-am insirat pe toate pentru ca nu-ti cunosc varsta) din plin si cat poti mai bine si lasa casatoria + copiii pe mai tarziu. Vei avea timp pentru toate. Cu prietenie!

| Seniorithabebi a răspuns:

A) Majoritatea copiilor ii intereseaza doar de ei insisi nu nu ii mai intereseaza si de parintii lor, ci doar de banii lor
b )...
c ) Se casatoresc de mici pentru a face de tineri copii... o familie de romi trebuie sa aiba maxim 5 copii
d ) Deoarece sunt prea mici si la o fata nu cred da ii poate venii ciclu de la 5 ani laughing
e )...
f ) Poi... cred ca 20-25...

| Zuzy a răspuns:

O sa iti spun la toate intrebarile:

a) Copii la varste fragede nu sunt informati de unde au venit pentru ca parintilor li se pare iesit din comun sa le spuna deja lucrurile acestea ei sa isi vada d copilaria lor si la varsta necesara sa afle lucrurile asteawinking.

b) O fata sub 18 ani nu are voie sa faca copii pentru ca este MINORA ai auzit de cuvantul asta? Presupun.Inca mai este sub aripa parintilor si normal ar trebui sa isi piarda virginitatea la varste peste 18 ani sau dupa casatorie. IN LEGATURA CU ASTA AM SI IO O INTRB PT TNE:
Te tenteaza? Nu te.ai descurcawinking

c)Tiganii nu tin cont de legi, drepturi. etc. Ei fac cum ii taie p ei capu astea. s traditiile lor. La nasterea unei fete parintele primeste o suma de bani de la un tata de baiat ca aceasta sa se casatoreasca cu plodu` lui cand va crestewinking mai pe scurt SUNT PROMISI.

d) :O. Tre` sa fii tampita sa pui intrebarea asta.
Un copil de 5 ani nu are organele sexuale dezvoltate pentru astfel de activitati si de asemenea nu ar putea duce o astfel de nastere.

e)As cere o analiza a copilului ca sa vad daca e sanatos daca totul e in regual si as lua totul o greseala minora a doctorului. M.as bucura de copilul pe care il am asa cum e nu conteaza cati.

f)Peste 20 d ani. Consider ca atunci am fi pregatiti.

Sincer intrebarile tale sunt super penibile Adica ce? Vrei sa faci copii? Apuca. te iubita mea! Nu am nimic impotriva Dar nu o sa fii in starehee hee
Oricum Penale intrebarile tale. ESTI CAM CONFUZA. DU. TE si intreab. o p maicata astea

App cati ani ai? eu ti.as da 9 ani pentru intrebare talewinkingrolling on the floor
CIAO!rolling on the floor

| RoxAnana a răspuns:

A)pai depinde acum nimanui nu ii place sa fie luat direct, mai ales un copil...trebuie spus sa inteleaga si apoi cand si el trece in perioada asta intelege mai p indeletesmug

b) pentru ca nu are corpul dezvoltat de tot si mai e si chestia cu ciclul...

c)pentru ca asa e traditia si trebuie sa faca cat mai multi copiidevil

d)pentru ca sa faci copii trebuie sa fii fertila, pentru a fi fertila trebuie sa iti vina ciclu, ca sa iti vina ciclu trebuie sa ai intre 11-15 ani femeie!

e)asta e cu parere de rau... dar asta e pentru ca oricine mai face greselibig grin

f) 20-25 (nu e o varsta ideala) dar totusi oricine vrea sa arate bine si tanara intr-o rochie de mireasa nu?big grin funda?batting eyelashes

| 10011993 a răspuns:

Laura, la toate aceste intrebari am sa-ti rasp din punctul meu de vedere...altii pot sa gandeasca altfel... dar:
a) Copii nu sunt informati de parinti de unde au aparul pana l o anumita varsta! Asta se intampla in societati ca ale noastre, in care sexualitatea este privita ca motiv de rusine!

b) in primul rand pentru ca este minora si in al doilea rand nu are un venit din care sa-si intretina fatul, datorita faptului ca este in liceu sau pur si simplu nu are scoala terminata
c) pentru ca la ei casatoria nu este ceea ce credem noi, la ei fetele si baietii sub 18 ani stau sub acelasi acoperis nu au relatii intime decat dupa ce cresc( au peste 18 ani aman2) si in plus la ei parintii isi promit copii inca din leagan
d) pentru ca nu au aparatul reproducator format
e) Cand mama se duce la ecograf, fatul nu este complet dezvoltat, ceea ce ii poate induce in eroare si pe medici. daca familia se pregateste pentru 2 copii, nu e nimic rau in asta! toate lucrurile cumparate pentru 2 pot fii folosite pentru 1!
f) ca sa se casatoreasca, trebuie sa fie amandoi,, pepicoalrele lor'', asta insemnand dupa facultate: adica pe la 24 de ani!:*
sper ca te-am ajutat!:*

| Sofia07 a răspuns:

A) Ce ai vrea sa le spuna? Ca au facut sex si asa a aparut el? Sunt informati si copiii dar mai pe intelesul lor.
b) Sunt foarte multe minore care au facut copii, nu este nicio lege care sa interzica asta, doar ca din punct de vedere medical multe nu sunt pregatite fizic si mai ales psihic.
c) Asa este obiceiul la ei.
d) laughing Pentru ca nu au corpul pregatit.nu intru in detalii.
e) Nu prea ai ce sa faci in aceasta situatie, si nu stiu de cesai cum.
f) Peste 23.
Sper ca te-am ajutat insa nu inteleg de ce ai pus asemenea intrebari. vrei sa te casatoresti si sa faci copiii si ai 12 ani?laughing

| change12 a răspuns:

A)Fiindca copii sa nu ii invetze de mici cu prostii si dupa la 12 ani sa o faca
b)fiindca nu e majora si inca e copil
c)nu stiu asa e traditia la ei oricum nu exista niciun sentiment intre cei 2
d)fiindca nu sunt fertili
e) nu are cum daca s-a dus la un medic de specialitate
f)depinde de relatie 20-30

| Ruxiire a răspuns:

A) Parintii vor sa-si protejeze " puiutii" si sa nu le spuna despre cum au aparut deoarece ei(parintii) sunt timizi in leg. cu sexualitatea.
b)La 18 ani o fata nu este dezvoltata psihic si nu poate avea copii pentru ca e insasi este un copil.
c) Cred ca au traditie de a-si vinde copii... Iar cand se casatoresc primesc bani de la sot-sotia copilului. Asa cred eu nu sunt sigura.
d) 2 copii de 5 ani nu sunt dezvoltati nici psihic nici fizic. Fetita nu are ciclu asa ca nu are ovuli in corp, iar baiatul nu are sperma adica nici spermatozoizi.
e) Chiar nu stiu... :-D
f) Nu exista o varsta ideala.Depinde pe cine intalnesti si mai ales cand. Ptr mine v. ideala este intre 23 si 30 de ani.
Sper ca te-am ajutat... fundita?

| stefania_3113 a răspuns:

Buna, pai, nu prea stiu ce sa spun, sper sa-ti fie de folos raspunsurile de mai jos:
1.Pai poate ca parintii nu ii considera destul de"maturi"sa inteleaga;
2.Pai eu cred ca nu e corect ca o fata sub 18 ani sa aiba copii pentru ca nu e inca majora si stapana pe situatia de a devenii mamica.
3.Pai,poate asta e felul lor...
4.Deoarece sunt prea mici, cred eu.
5. Poate ca, pe timpul sarcinii, mama a pierdut unul din bebelusi iar aceasta sa nu isi dea seama.
6.eu cred ca la 20 de ani este destul de potrivit.

| Danny a răspuns:

A) De obicei copii sunt informati atunci cand considera parintii cand trebuie (de obicei parintii cam amana pana copilul afla singur)
b) Ba o fata poate avea copil pana in 18 ani, dar nu-l va putea intretine.
c) Romii sunt o populatie calatoare si probabil avea nevoie de mai multi din acelasi sange (cred) si deci casatoria la varste fragede avea un viitor PLIN de copii.
d) pentru simplul fapt ca organismul lor nu este bine dezvoltat la acea varsta, desi exista cazuri de dezvoltare avansata, unde o copila de 5 ani a putut sa nasca. Poti cauta pe google.
e) se poate ca la ecograf sa se fi vazut doi copii, sau atunci cand este sa se nasca unu ramane blocat in pantecul mamei, in cazul in care acesta este inca nedezvoltat si nu este scos.
d) 25-26 ani, cand ies din febra adolescentei si probabil isi dau seama ca trebuie sa-si intemeieze o familie

| princess_2049 a răspuns:

A) pai copii pe vremuri erau infomati dar pe la varsta de 14-15 ani acum copii afla singui inca de la varste foarte fragede iar parintilor nu le pasa de ei (in majoritatea cazurilor) de unde vin copii sunt lucruri complexe pe acre copii nu le inteleg
b) o fata de 18 ani poate face copii pentru ca este majora dar sfatul meu ar fi sa profiti inca de anii copilaili care tin pana la 19 ani de copiii ai timp destul din momentul in care ai copii incepe viata adevarata cu griji si multe respoonsabilitati adu'ti aminte ca uun copil nu este ca o jucarie cu care te joci 2 zile si o arunci cu ea traiesti tota viata
c) romii se casatoresc la varste fragede pentru ca asa este datina la ei adica asa fac totii romii mai mult de ata nu stiu.
d) laughing 5 ani este o varsta in care copii invata lucrui nu poti impovara cu greutati si copii nu pot tine o sarcina ...kidata intrebare
e) pai as di socata cand mi-am facut planuri de viito cu cei 2 copii i'as da in judecata pe doctori.
f) 32-21 nu stiu eu m'as casatori la 25