| AnonimAk47 a întrebat:

Am o sora de 13 ani, se intilneste cu un baiat de 15 ani si mama nu stie.
Ea vrea ca sa-i spuna mamei de traba aceasta si nu stie cum, ce ar trebui sa-i spuna?

Răspuns Câştigător
| MoxiMonny a răspuns:

Mami, imi place de un băiat, bla bla, m-a intrebat daca vreau să fiu cu el. mă lasă să fiu cu el? si peste câteva zile să-i spună că e cu el, dacă o lasă, dacă nu să continue relatia in secret

10 răspunsuri:
| SpataruSilviu a răspuns:

Ma mami nu mai pot rezista sa mai tin in mine stii ca eu nu te mint........am si eu un prieten. happy

| Rockat a răspuns:

Ar trebui sa-i spuna direct sau mai bine deloc. Sau daca chiar vrea sai zica poate spune cateva propoziti ungi si siropoase.

| denis30 a răspuns:

Trebuie sa-i spuna daca mama va afla va fi furioasa dar daca ii spune ea poate nu va fi o problema

| Serban94Ionela a răspuns:

Eu zic sa inceapa discutia cand mama ta e in toane bune si mai ales sa nu fie obosita ca sa nu trateze discutia cu superficialitate. Ar putea sa o intrebe pe mama ta cand a avut ea primul prieten. de obicei pe mame le apuca melancolia la chestii de genul asta. Probabil o sa se amuze putin aducandu-si aminte. Si in functie de cum prinde momentul ii spune ca ii place de un tip de 15 ani ca sa ii vada reactia. apoi dupa cateva zile poate sa vina la ea si sa o intrebe: Mai tii minte de baiatul ala de care iti povesteam zilele trecute? m-a intrebat daca vreau sa fim prieteni. si eu zic ca nu are cum sa mearga rau.
Bafta!

| FoundYouLover a răspuns:

Din experienta mea (am 26 de ani, deci sunt mai mare decat ea) stiu ca mamicile vor fi intotdeauna "closti", exact precum gainile acelea preocupate excesiv de puii lor, asa sunt si ele. Culmea e ca nu o fac cu intentii rele, dar asa sunt ele. Le este mereu teama ca va veni cineva si le va frange inima fetelor lor, ceea ce cu sau fara grija lor inevitabil se intampla macar o data in viata. Acestea fiind spuse, ma bucur ca sora ta are pe cineva cu care sa vorbeasca despre ce face (pe tine) si desi stiu ca isi doreste sa-i spuna mamei de el, sa fie prietena cu mama, acest lucru nu se poate intampla. Mama va fi mereu prea grijulie, deci e mai bine sa nu-i spuna nimic despre iubitul ei.

| andreeqw a răspuns:

Pur si simplu: mama, eu consider ca a venit vremea sa am un prieten si iti promit ca voi fi responsabila, imi voi vedea de scoala si imi voi duce toate treburile al bun sfarsit. Atunci cand voi avea nevoie de un sfat sau orice tine de acest subiect voi veni cu mare incredere sa iti vorbesc iar daca vei vrea sa ma sfatuiesti iti te voi asculta oricand insa decizile imi vor apartine. Am crescut si incerc sa cresc armonios iar un prieten nu ma va influenta in rau. Oricand vei vrea sa vorbim iti voi vorbi deschis ca si pana acum... In general parintii au teama sa nu o ia odraslele pe cai gresite. Deci daca va incerca sa o asigure ca totul e bine (si bineinteles se va tine de promisiuni) nu vad unde e problema. Succes!

| TynKoDe a răspuns:

Eu spun ca ar fi bine sa ii explice mamei sale ca a intalnit un baiat frumos si acum se intalneste cu el trebuie sa ii explice ca nu e drogat sau de astea sa o prinda in toane bune
Conversatia ar suna asa:
-Mama
-Da?
-Am intalnit un baiat foarte frumos si acum ma vad cu el este un tip foarte simpatic
-Cu ce se ocupa?
-Elev este foarte descurcaret si are note bune
-Doar te rog sa ai grija cu el (ca orice mama)
Sper ca te-am ajutat

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Mai bine nu face chestia asta pentru ca este mica si un prieten la varsta asta nu prea e asa ok din punctul de vedere al parintilor.
Cel mai bine este sa aiba rabdare iar tu ca frate mai mare ai grija de ea sa nu faca vreo prostie.

| mugurel69iubeste a răspuns:

Ca a ramas insarcinata in primul contact sexual neprotejat avut in scara blocului. n-are ce sa-i spuna!

| zurick a răspuns:

Dacă îi spune mama va începe
Ești prea mică, ce-ți trebuie ție iubit.Ooo e prea mare pentru tine bla bla bla
Dacă nu-i spune
Măi mamă nu puteai și mie să-mi zici ca doar nu te pmoram bla bla bla
Ce problemă încurcată (la fel ca toate problemele legate de mame...)