| Rocsii_3180 a întrebat:

Am o urgentsa.azi e ziua mamei mele.si vreau sa ii fac o felicitare... puteti sa imi dati niste proverbe sau ceva poezii despre ziua mamei? va rog frumos. Funda pentru cele mai frumoase :X

Răspuns Câştigător
| ederaionela a răspuns:

Frumusetea paleste, iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad. Secretul mamei este sa le supravietuiasca tuturor."

Primul cuvant pe care copilul il invata este "mama". Cel mai drag cuvant, "mama", este rostit de catre toti oamenii, cu mic, cu mare.

"Am vrut sa-ti culeg o floare,
Un mic ghiocel frumos,
Dar pana la urma moare
Si cui e de folos?

E ziua ta, mamico,
In dar ti-am adus inima
Si crede-ma, mamico,
Un dar mai frumos nu se putea.

Am vrut sa-ti culeg stelute,
Sa-ti fac un frumos colier,
Dar cine nu stie oare
Ca in zori stelutele pier?

Am vrut sa-ti culeg o raza
De soare, sa-ti prind in par,
Dar tu stralucesti mai tare
De dragoste si dor."

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns (pentru ederaionela):

Imi pare foarte rau sa iti spun dar minti la un detaliu primul meu cuvant care l-am spus a fost "tata" nu "mama" dar o iubesc mult mai mult pe mama

12 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Ai putea sa-i scrii ceva din suflet pe felicitare! Ar impresiona-o mai tare! Spune-i cat de mult tii la ea, cat de mult o apreciezi si ca viata ta nu are avea sens fara ea! Dar trebuie sa si simtii ceva pentru mama ta ca sa aiba efect!

| haifisch a răspuns:

"Mama prostilor e mereu gravida."

| BiaBubulina a răspuns:

Pai tu trebuie sa-i scrii din inima ta. Funda? cel mai mult ar trebui: draga mama, tu esti fiinta care mi-a dat viata...

| FluTuRaS_2810 a răspuns:

Tu esti viata mea
pentru ca tu
mai crescut
mai invatat
cum sa ma port
si cum sa ma imbrac
inima daca as putea
tias dao
doar ca tu meriti mai mult
decat o inima

| Isabela96 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Femeie luminoasa ca sesurile-n toamna,

da-mi gâtul tau, cuib moale cu paseri de azur,

da-mi mânele, mai pure ca pietrele din râuri -

femeie cu gândirea ca un polen netrebnic

si carnea ca oricare gândire mai zamoasa.

Femeie, pamânt negru, te vreau si te iubesc,

as vrea sa-l ar, sa-l seman, sa-l secer si sa-l macin,

pamânt proaspat în care dormira toti ai mei,

pamânt tânar în care mi-i tânara chemarea,

pamântul unde-n urma vreau sa adorm si eu.

Si vreau - în ciuda celui ce seamana-n desert

nisip si foc, cu umbra la brâu si soare-n ceafa -

grauntelui lumina sa-i daruiesc si apa;

as vrea sa-l ar, sa-l seaman, sa-l secer si sa-l macin

si-as vrea s-adorm cu grâul cel bun la capatâi,

pamânt, matrice data din ziua cea dintâi,

în care ma asteapta, ca-ntr-o oglinda, chipul.
http://www.logopedics.info/poezii-despre-mama.php
Citate despre mama

Bratele unei mame sunt facute din tandrete si copii dorm minunat in ele ~Victor Hugo

Cand erai mic si doar la o intindere de brat departare, te-acopeream cu paturi impotriva aerului rece al noptii. Dar acum ca esti mare si prea departe ca sa pot ajunge la tine imi impreunez mainile si te acopar cu rugaciuni. ~Dona Maddux Cooper

Cand esti mama nu esti nicioadata cu adevarat singura in gandurile tale. O mama trebuie intotdeauna sa se gandeasca de doua ori, odata pentru ea si odata pentru copilul ei. ~Sophia Loren

Cand tii un copil de mana tii inima unei mame in palme. ~proverb

Cea mai buna scoala â€" cea de pe genunchii mamei ~James Russell Lowell

Cel mai important lucru pe care un tata il poate face pentru copii lui este sa le iubeasca mama. ~Theodore Hesburgh

Cele mai placute cuvinte date oamenilor sunt mama, casa si paradis ~William Goldsmith Brown

Cine nu-si regreta trecutul n-a avut niciodata o mama. ~Gregory Nunn

Copii tin mamele ancorate de viata. ~Sofocle

Cresterea si fericirea neamului omenesc sta pe bratele mamelor.

Daca intreaga lume ar fi pusa pe un taler al balantei si mama pe celalalt, lumea ar fi catapultata-n soare. ~Lord Langdale (Henry Bickersteth)

Daca teoria evolutionismului este adevarata cum se face ca mamele au doar doua maini ? ~Milton Berle

Defapt ea nu e despartita de copii ei chiar si cand nu e in preajma lor ~Margaret Culkin Banning

Dintre toate calitatile unei femei, cea mai venerabila este aceea de mama. ~Lin Yutang

Dragostea materna este energia care permite unei fiinte umane sa depaseasca imposibilul. ~Marion C. Garretty

Dumnezeu ne vede prin ochii mamelor noastre si ne rasplateste pentru virtuti. ~Ganeshan Venkatarman

Dumnezeu nu putea fi peste tot asa ca a creat mamele ~ proverb

Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama. ~Nikolai Alexeevich Ostrovsky

Femeia are doua zambete pe care si ingerii le invidiaza, zambetul care accepta dragostea inainte de a fii rostite cuvintele si zambetul care se revarsa asupra unui nou nascut promitandu-i dragostea neconditionata pentru tot restul vietii. ~Thomas C. Haliburton

Forta unei mame e mai tare ca fortele naturale. ~Barbara Kingsolver

Frumusetea paleste, iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad; Secretul mamei este sa le supravietuiasca tuturor. ~Oliver Wendell Holmes

Imi iubesc mama cum un copac iubeste soarele si apa, ea ma ajuta sa cresc, sa prosper si sa ating mari inaltimi. ~Adabella Radici

Imi mai amintesc rugaciunile mamei mele, mi-au fost alaturi toata viata ~Abraham Lincoln

Inima mamei este sala de clasa a copilului. ~Henry Ward Beecher

Inima unei mame este un adanc abis la capatul caruia gasesti intotdeauna iertare ~Honoré de Balzac

Iubirea unei mame creste daruind ~Charles Lamb

Iubirea unei mame pentru copilul ei nu se poate compara cu nimic in lume. Ea nu cumoaste legi sau frica, indrazneste orice si invinge tot ce-i sta in cale. ~Agatha Christie

Mama â€" ea a fost banca unde ne-am depus toate durerile si grijile. ~T. DeWitt Talmage

Mama cu norma intreaga este una din cele mai bine platite meserii avand in vedere ca plata se face in iubire pura. ~Mildred B. Vermont

Mama este aceea persoana care vazand ca sunt cinci bucati de placinta la o masa cu cinci persoane intotdeauna va spune ca ea nu vrea placinta. ~Tenneva Jordan

Mama este cea care viseaza visuri marete pentru tine dar apoi te lasa sa-ti urmaresti propriile vise si te iubeste la fel de mult. ~Anonim
Mama este comoara dumnezeiasca, o comoara pe care nici un om n-ar indraznii s-o targuiasca. ~Helen Hunt Jackson

Mama este mult prea inteligenta pentru a intelege ceva ce nu-i convine. ~Anne Morrow Lindbergh

Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor . ~William Makepeace Thackeray

Mamele au o varsta unica; nu exista mame tinere, mame batrane, mame frumoase sau urate: exista doar mame. ~Silvio Pellico

Mamele sunt mai atasate de copii decat tatii pentru ca sunt mai sigure ca sunt ai lor ~ Aristotel

Mana care misca leaganul este mana care conduce lumea. ~William Ross Wallace

Materninatea are un efect foarte spiritual, totul este redus la esential. ~Meryl Streep

Munca oamenilor se masoara cu ziua dar munca unei mame nu se sfarseste niciodata. ~Anonim

Nimic nu se compara cu-mbratisarea unei mame. ~Adabella Radici

Nu e usor sa fi mama. Daca ar fi usor, ar face-o si tatii. ~The Golden Girls TV show

O mama isi poate tine doar o vreme copilul de mana, dar de inima nu-i da drumul pana la sfarsitul vietii. ~Anonim

O mama buna face cat toti dascalii. ~George Herbert

O mama buna valoreaza cat o duzina de popi ~proverb spaniol

O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~Cardinal Mermillod

O mama este sublima tocmai prin ceea ce o apropie de o fiinta necuvantatoare. ~ Victor Hugo

O mama se naste odata cu copilul ei. ~Rajneesh

O suta de barbati pot ridica o cladire, dar e nevoie de o singura mama pentru a face o casa. ~William Makepeace Thackeray

Oare cat de mult ajungem sa platim noi mamele pentru gloria maternitatii? ~Isadora Duncan

Om mare nu-nseamna nimic pentru o mama. Copilul ei va fi copilul ei pentru totdeauna. Mai inalt, mai invarsta, dar mai mare ce inseamna? Pentru inima ei nu inseamna nimic. ~Toni Morrison

Orice gandac e un fluture in ochii mamei sale. ~ proverb

Poate ca pe nimeni nu chinuim atat de mult ca pe propria noastra mama; poate ca pentru nici o dragoste nu sacrificam atat de putin: atat de siguri suntem ca ne-a fost data pentru totdeauna si ca intotdeauna ne va ierta. ~Jacinto Benavente

Profesorul lumineaza capul cu stiinta, mama incalzeste inima cu dragostea sa.

Se pare ca e necesar pentru o femeie sa fie mama, pentru a fi venerabila . ~Victor Hugo

Singurele mame pe care le poti uita de Ziua Mamei fara sa apara probleme sunt mamele bune. ~Mignon McLaughlin

Stiu cum sa fac orice, sunt o mama. ~Rosanne Barr

Tine minte cum mama ta a fost o viata scoica pentru margaritarul fiintei tale; fara sa aiba avutii, ea iti pregatise mancarea; si te-a crescut cu sangele inimii, din pantece ti-a facut loc pe bratele ei; neprihanitul lapte de la pieptul ei l-ai supt. ~Anonim

Toate femeile devin ca mamele lor, asta este tragedia lor. Nici un barbat nu poate devenii asa ceva, asta este tragedia lui... ~Oscar Wilde

Totul este efemer in aceasta lume nesigura, totul exceptand dragostea unei mame ~James Joyce

Un copil intrebat unde-i este casa va raspunde intotdeauna - la mama ~Keith L. Brooks

Unele mame rasfata altele cicalesc dar dragostea este aceeasi si cele mai multe le fac pe-amandoua cu aceeasi dragoste ~Pearl S. Buck
Mama ne mangaie,
Soarele luceste.
Soarele e unul,
Mama una este.

-In parul tau, maicuta.
Un fir de ce-a-nalbit?
-De dorul tau, de grija,
Copilul meu iubit.

-Bunica e mai alba.
Ii sunt mai drag? De ce?
-Mai multi copi ia are,
De-aceea alba e.

-Dar tusa? Si mai alba-i!
Copii doar n-are ea.
-De-aceea-i si mai alba,
Ca-i tare singurea.
Fluturi zburda pe campii,
Iarba verde iar renaste,
Un copil e fericit
Multumindu-i pentru viata.

Mereu ne-nvata bine,
Ferindu-ne de tot ce-i rau,
Oferindu-ne iubire
Din adancul sufletului sau.

O viata-ntreaga o iubesti,
Iar uneori ii dovedesti
Ca-i totul pentru tine,
Ea, marea ta iubire.
"Frumusetea paleste, iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad. Secretul mamei este sa le supravietuiasca tuturor."

Primul cuvant pe care copilul il invata este "mama". Cel mai drag cuvant, "mama", este rostit de catre toti oamenii, cu mic, cu mare.

"Am vrut sa-ti culeg o floare,
Un mic ghiocel frumos,
Dar pana la urma moare
Si cui e de folos?

E ziua ta, mamico,
In dar ti-am adus inima
Si crede-ma, mamico,
Un dar mai frumos nu se putea.

Am vrut sa-ti culeg stelute,
Sa-ti fac un frumos colier,
Dar cine nu stie oare
Ca in zori stelutele pier?

Am vrut sa-ti culeg o raza
De soare, sa-ti prind in par,
Dar tu stralucesti mai tare
De dragoste si dor."
Sa-u scris mamico draga atitea despre tine
Atitea poiezii atitea rime
Si melodii melodii superbe chiar devine
Dar stii ceva orcit de mult sar spune
Nimeni si niciodata
Nicicind nu va putea
Sa spuna,cit de draga
imi este mama mea
Draga mea mamica
Esti o randunica
O raza de soare
Pe-o-ntinsa mare
Esti o ciocarlie
Pe-o verde campie
O, draga mea mama
Inima te-ndeamna
Sa ma cresti,
Sa ma iubesti
Si cu drag sa ma-ngrijesti.
Mamă, azi ţi-aduc în dar toate florile din lume,
Toate cântecele toate, ce se cântă pe pământ
Să-ţi încununez cu ele neasemuitul nume,
Nume plin de duioşie, dintre toate cel mai sfânt.

Gândul cel trimit spre tine vreau ca sufletul să-ţi umple
De-o imensă bucurie, de un dor nemărginit
Şi să-ţi apăr puritatea ghioceilor din tâmple,
Toată dragostea din mine, mamă astăzi ţi-o trimit.

Să mă ierţi măicuţo dragă dacă ţi-am greşit vreodată,
Dacă, poate fără voie, cu ceva te-am supărat,
Să am linişte în suflet şi o minte împăcată
Vreau s-aud din gura-ţi sfântă că, măicuţo, m-ai iertat.

Azi, când mugurii pe ramuri gata stau ca să răsară,
Când mai pline-s de lumină toate astrele cereşti,
Îţi doresc să porţi în suflet o eternă primăvară
Şi din zi în zi, tu, mamă, tot mai mult să-ntinereşti!

S-au aprins in noapte stele,
Ce aproape sunt de ele!
Numai dac-ntind o mana
S-una-n palma-o sa-mi ramana.
Mama, vrei de ziua ta,
Sa-ti aduc in dar o stea?

Mama draga, ce-as putea
sa-ti urez de ziua ta?
Bucurie, sanatate
Mult noroc si spor in toate
Pace si zile senine
Sa ma poti creste pe mine!

Azi e ziua mamei mele,
I-am cules trei ghiocei
Iar, la noapte, doua stele
Am sa fur, sa-i fac cercei.

Mama mea e cea mai buna,
Chiar si soarele a aflat;
Parca ar vrea acum sa-i spuna:
Astazi totu-i minunat!

Stiu ca sunt acum prea mica
Si prea multe n-am ce iti da,
Dar iti scriu pe o floricica:
"Sarut-mana, mama mea!"

Ca ma ajuti sa ajung la soare,
Sa-mi veghezi drumul mereu,
Iar, cand voi ajunge mare,
Te voi rasplati si eu.

Azi e ziua mamei mele,
Cea mai buna dintre toate
Si in loc de doua stele,
Am sa-i fur intrega noapte!

Eu nu sunt destul de mare
Ca sa pot sa-nvat macar,
De pe carte, o urare,
Si nu sunt destul de mare
Ca sa-ti dau un dar.

Dar iti dau o sarutare,
Ici, pe obrajor,
Si pe mana asta care
Ma-ngrijeste-n fiecare
Zi, cu-atata dor!

Zile lungi si voie buna
Iti doresc eu mult,
Si ma rog de flori sa-ti spuna
Sa ma ierti, mamica buna,
Ca nu stiu mai mult!

Am vrut sa-ti culeg o floare,
Un mic ghiocel frumos,
Dar pana la urma moare
Si cui e de folos?
E ziua ta, mamico,
In dar ti-am adus inima
Si crede-ma, mamico,
Un dar mai frumos nu se putea.
Am vrut sa-ti culeg stelute,
Sa-ti fac un frumos colier,
Dar cine nu stie oare
Ca in zori stelutele pier?
Am vrut sa-ti culeg o raza
De soare, sa-ti prind in par,
Dar tu stralucesti mai tare
De dragoste si dor!
Mama m-a crescut in poala
De la leagan , pana la scoala.
Zile-ntregi si nopti de-a randul,
Mi-a vegheat somnul si gandul.
M-a invatat sa ganguresc
Sa zic mama, sa zambesc,
Apoi m-a-nvatat prin casa
Primii pasi pana la masa.
Mama buna! Mama draga!
Te-oi iubi… o viata intreaga!
Pentru ca tu m-ai nascut,
Pentru ca tu m-ai crescut.

Mama draga, ce-as putea
sa-ti urez de ziua ta?
Bucurie, sanatate
Mult noroc si spor in toate
Pace si zile senine
Sa ma poti creste pe mine!
DAR POTI SA II SCRI CEVA DIN SUFLET NU NEAPARAT POEZI SAU CITATE DE PE INTERNET CA PENTRU MAMA CONTEAZA SI GESTUL MAI ALES CAND VINE DE LA PUIUTUL EI.

| elenutza27 a răspuns:

Buna Rocsii pai ai putea sa scrii cu litere frumoase si coloroate asta:
Vantu-aduse vestea oare?
Azi e mare sarbatoare.
El sopti printre nuiele
Ca e ziua mamei mele.
Frigul in departari se pierde,
Pomii-mpodobiti cu verde
Azi si-au prins in ram margele
Pentru ziua mamei mele.
Cu potirele-nrosite
Stau lalelele gatite.
Parca-s niste acadele
Pentru ziua mamei mele.
Trec furnicile grabite
La ospat sa ne invite
Cara faramite grele
Pentru ziua mamei mele.
Triburi vesele, maiestre
Risipesc pe la ferestre
Guresele randunele
Pentru ziua mamei mele
Eu din strat iau floricele
Si-mpletesc bratari, inele
Cu drag sa-i ureze ele
,, LA MULTI ANI!,, maicutei mele.
Funda pls

| SATIR a răspuns:

Eu nu sunt destul de mare
Ca sa pot sa-nvat macar,
De pe carte, o urare,
Si nu sunt destul de mare
Ca sa-ti dau un dar.

Dar iti dau o sarutare,
Ici, pe obrajor,
Si pe mana asta care
Ma-ngrijeste-n fiecare
Zi, cu-atata dor!

Zile lungi si voie buna
Iti doresc eu mult,
Si ma rog de flori sa-ti spuna
Sa ma ierti, mamica buna,
Ca nu stiu mai mult!?

| SATIR a răspuns:

Eu nu sunt destul de mare
Ca sa pot sa-nvat macar,
De pe carte, o urare,
Si nu sunt destul de mare
Ca sa-ti dau un dar.

Dar iti dau o sarutare,
Ici, pe obrajor,
Si pe mana asta care
Ma-ngrijeste-n fiecare
Zi, cu-atata dor!

Zile lungi si voie buna
Iti doresc eu mult,
Si ma rog de flori sa-ti spuna
Sa ma ierti, mamica buna,
Ca nu stiu mai mult funda?

| VampireGirl_3710 a răspuns:

Poezii:
Mama draga,
Ce-as putea
Sa-ti doresc
De ziuata?
Bucurie, sanatate,
Mult noroc si spor in toate.
Pace si zile senine
Sa ma poti creste pe mine.

Un chip mai sfânt, mai pur şi mai curat,
Pe lumea asta n-a mai existat.
Un chip atâta de înţelept şi blând,
Nu va mai fi pe-acest Pamant.
Un chip - izvor-de-viata-datator,
Ce poarta-n sinea lui atata dor!
Dor, ce mereu ma urmareste,
Ca inger pazitor el ma ocroteste.

Este, desigur, chipul maicii mele,
Cu-n suflet luminos cules din stele.
In viata asta multe imi doresc,
Dar tind mai mult spre ceea ce iubesc!
Astfel cea mai mare dorinta a mea:
Sa nu te stingi nicicand Eterna Stea!

Mama, doar tu esti cu mine
Cand mi-e greu si cand mi-e bine.
Te ubesc si mult as vrea
Sa nu mai plangi, mamica mea.

Si-ti promit: voi fi cuminte
Fara sa-mi aduci aminte.

Mama-i cantec, mama-i soare,
Mama-i dulce alinare,
Mama-i toate cate sunt!
E iubirea pe Pamant!

Mama frumoasa,
Esti primul meu rai.
Dulce lumina,
Ram de maslin,
Fa o minune te rog mai stai.

Iti multumesc iubita mama,
M-ai crescut, m-ai inflorit.
M-ai invatat ce este bine,
M-ai invatat sa nu fac rau si sa nu mint.
Iti multumesc pentru tot ce mi-ai oferit,
Te rog iarta-ma ca nu am stiut sa te pretuiesc.

Proverbe:

Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor.

Mana care impinge leaganul este mana care conduce lumea.

O mama este cea care poate lua locul tuturor, dar al carei loc nu poate fi luat de nimeni.

In inima mamei oricand vei gasi iertarea.

| Jurcoane_Denisa_1994 a răspuns:

Draga mea mamica
Scumpa si dulcica
Tie-iti multumesc
Si iti spun ca te iubesc

Draga mea mamica dulce
Duar atit iti pot aduce
O aceasta poezie
S-o citesti cu bucurie

Bucuria este mare
Ca in zi de sarbatoare
Sarbatoarea dintre ani
Mult noroc si la multi ani