| Pitic a întrebat:

Am o veriaora care are vre, o 6 ani si e foarte prost crescuta, problema e ca pentru un timp se va muta la noi acasa,
eu nu o suport 2 ore cand vine in vizita dar in fiecare zi
de regula nu suport copii mici nu am avut frati surori si nu sunt obisnuita sa impart nimic cu nimeni,
nu stiu cum sa fac sa inteleaga matusea mea ca nu imi place ce se intmpla cand vine la noi, ii spun ca ma deranjeaza ca imi umbla la pc la laptop imi ia telefoanele, jucaariile, imi tortureaza cainele. Eu ii spun matusii mele sa aiba grija de ea dar nu are ii zice de 2 ori sa fie cuminte sa nu puna mana ca nu are voi, degeaba aia mica tot face ce vrea ea.
I, as aplica eu o corectie dar imi e rusine de matusea mea, stiu ca nu i, ar covenii sa ii bat copilu dar ea nu intelge ca nici mie nu imi convine sa mi se faca controlul in lucruri sa imi fie imprastiate peste tot.

10 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Nu poti sa o bati. Are drepturi. Dar inchide-te in camera, tipa, urla, ignor-o! Si eu am o verisoara in vacanta asta a dormit cu mine a stat cu mine in fiecare zi deci nu mai suportam, mai aveam putin si faceam o criza, e raau crescuta. Vorbeste urat (cam... aproape cum vorbesc eu la 15 ani laughing, dar nu injuraturi din astea, pur si simplu doar niste cuvinte pe acolo si le-a copiat). A stat cu mine. Dar mi-a facut tata calculatorul si nu m-am mai jucat cu ea (ce puteam sa ma joc cu un copil de 6 ani? laughing) si imediat s-o dus la matusi-mea. Lol laughing.

| BiuL a răspuns:

Nu o bate, nu ai dreptul asta. Cea mai buna alternativa e sa o ignori, te inchizi in camera si noapte buna. Stai tu la pc sau il inchizi, telu il pui ndeva sus pe mobila sa nu ajunga si o lasi in treaba ei sa stea cu masa sau cu adultii. Sau poti sa ii gasesti ceva de lucru, da-i o jucarie pe care nu are cum sa o strice, o revista ceva, copii is rai ca se plictisesc.Catelul cred ca e suficient sa o latre odata ca sa-l lase in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca ai dreptul sa ii tragi o bataita buna ca sa se potoleasca, doar este ruda cu tine.

| EaEmma a răspuns:

Daca va locui la tine, va trebui sa se acomodeze cu regulile tale, avand in vedere ca nu este pe teritoriul ei, cred ca o vei pune la punct

| Laugh25 a răspuns:

Las'o sa umble pe la tine cand vine in vizita dar cand se va muta spune'i si atrage'i atentia ca nu e bine si ca nu are voi, dar cateodata sa o lasi pentru ca si tu ai fost copil mic si ai vrut sa vezi ce e aia si aialalta.Dar vorbeste frumos cu eatongue

| NaruToNR1 a răspuns:

Inchide-te in camera si ia-ti toate lucrurile tale

| OrangeFga a răspuns:

Sunt in aceeasi situati, si varumi-u e enervant si ma enerveaza incontiinuu, inceraca sa nu-l bagi in seama, daca il bati chiar daca el va incepe vina va cadea tot pe tine

| Julyanne a răspuns:

Ascunde-ti lucrurile in locuri in care stii sigura ca nu cauta.Pe caine trimite-l in alt loc cand vine erisoara ta.si eu am un finut asa de enervant dar ma bucur ca nu sta mult cand vine in vizita.

| QuestionNr1 a răspuns:

Este enervant, inteleg dar uite o solutie: Toate lucrurile gen: PC, telefon, etc. le iei si te incui in camera. E cea mai buna solutie, sau spune-i si mamei tale sa ii spuna si ea matusii tale.

| Andreutzzz a răspuns:

Iti iei cainele, telefoanele, lucrurile, tot ce vrei si te incui la tine in cameralaughing