| Meli2314 a întrebat:

Am picat cu cel mai bun prieten in clasa, cu care am fost in aceeasi scoala. Acum suntem la liceu, clasa a IX-a. Nu stiu cum sa-l fac sa devina mai sociabil, in pauze sta doar pe telefon, si nu vorbeste mai deloc cu colegii, imi pare rau sa-l vad asa, stiindu-l drept o persoana activa si vorbareata. Vreun sfat? Orice ar ajuta, poate face ceva daca il imping eu de la spate.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-i cel mai bun prieten, atunci incearca sa stai cu el de vorba, sa scoti din el ce-l supara, ce l-a schimbat. Va trebui rabdare multa din partea ta si sa nu fii prea insistent, sa nu-l superi.
Daca nu reusesti nicicum, atunci vorbeste cu dirigintele clasei si explica-i schimbarea aceasta a prietenului, sa discute cu el (are pregatire pentru asemenea cazuri).

| Violleta2022 a răspuns:

Daca baiatul nu vrea sa comunice cu nimeni, atunci nu ai cum sa-l ajuti! Este doar decizia si vointa lui!

| Nemessys a răspuns:

Este rau daca face asta pentru ca o sa fie luat in ras fata de altii. Sfatul meu este sa stai de vorba cu el in pauza, sa-l mai inviti pana in curtea liceului si de astea. doar de o scurta plimbare. Asa daca iti petreci timpul cu el, o sa fie privit de restul colegilor ca fiind unul mai sociabil deci tu poti sa-i salvezi reputatia. Este intr-un fel cam greu sa-l faci sa inteleaga dar totusi macar asa pentru inceput, ajuta-l. Cunoscand si tu prieteni, facandu-ti un grup, poti sa-l integrezi si pe el in acel grup unde poate cunoaste pe restul membrilor din grup foarte usor iar asa singur gaseste pe cineva cu care poate vorbi. happy Restul merge de la sine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca este introvertit. Adica ii e mai greu sa se acomodeze cu noii colegi. Sunt destul de sigur ca mai tarziu (1 luna = 5 luni) o sa fie mai sociabil.

| CezaraEM a răspuns:

Fiind vorba despre prietenul tau cel mai bun, asta e bine, pentru ca puteti discuta serios si fara nicio problema despre asta. Spune-i ca te deranjeaza comportamentul lui din ultima perioada si ca iti vrei prietenul vechi inapoi. Intreaba-l daca il supara sau il deranjeaza ceva!
Fa-l sa te observe si sa te bage in seama.
Va trebui cumva sa realizeze ca tu esti mult mai important/a decat telefonul!
Sau poti vorbi si cu diriginta clasei tale, poate il face sa realizeze ca nu e bine cum se comporta!
Bafta!

| Gabyy2221 a răspuns:

Sa știi ca nu e adevărat ce spui.Probabil pe el îl supără ceva de nu vorbește cu voi...și sa nu crezi ca e băiat timid ca nu este așa.iti zic eu de ce nu mai vorbește. Din cauza ca la supărat lumea foarte tare și la dezamăgit și el a ales tăcerea din cauza ca e mai bine sa tacă, nu vorbește din cauza ca el crede ca va faceți păreri proaste despre el, dacă începe sa vorbească. Și a ales tăcerea din cauza ca a urat foarte tare lumea din cauza dezamăgirilor pe care lea avut din partea oamenilor. Și a ales sa nu mai vorbească cu nimeni crezând ca așa e mai bine pentru el.eu știu poate dacă vorbești cu el.Da nu sa îl întrebi ce îl supără ca cu siguranță nu îți va spune.Incearca sa îl scoți din starea ăsta. Poate sa aibă preocupări pe telefon mult mai importante pentru el sau poate sia găsit o iubita și vorbește cu ea pe Facebook poate sa fie și din cauza asta.Sau poate el era un pic mai vorbăreț...Din cauza ca avea cu cine sa vorbească. Sau Probabil a fost ignorat în timp ce vorbea cu cineva...și a ales sa tacă ca sa nu mai fie ignorat din nou.Acum nu știu depinde în ce situație este el eu nu îmi pot da seama...dar încearcă sa te duci sa vorbești cu el și el atunci va vorbi cu tine și o sa vezi ca nu este așa Cum crezi tu despre el...El nu este un rușinos sau un băiat timid este perfect normal.Dar gândeștete ca omul prin viață mai trece și prin faze mai puțin bune sa zic așa.Trebuie sa il înțelegi.Nu îl judeca.

| anonimul2537 a răspuns:

Esti fata? Daca mai stai mult pe langa el or sa intre in friend zone si crede-ma ca mai rau ii faci.
Adica crede-ma ca urmeaza niste ani in care or sa suferiti amandoi schimbari destul de majore atat la nivel psihic cat si fizic. Probabilitatea sa ii placa de tine e mare, chiar daca nu iti spune.
Spune-i verde in fata sa lase dracu telefonul ala ca arata ca un fatalu imbecil si sa vorbeasca si el cu lumea.
Scuze pentru limbaj, dar cateodata adevarul doare.
Si ti-am zis, mai bine las-o mai moale cu statul pe langa el si prietenia asta daca nu vrei sa-l faci sa sufere.
Spor la invatat si succes la liceu, ai grija de alegerile pe care le vei face deoarece te vor defini ca persoana pe viitor. (adica lasa dreacu tigarile ca nu sunteti mai interesanti daca cereti o tigare la colegii mai mari si nu esti mai popular daca fumezi)
Acest sfat vine de la un baiat de clasa a XII-a care mai are putin si termina liceul.

| JaxTeller a răspuns (pentru anonimul2537):

Nu vezi lucrurile bine, se vede ca scrii si tu ce citesti pe internet, mai traieste si tu viata, daca e fata poate sa stea langa el cat vrea pentru ca probabilitatea sa ii placa de ea e mica daca sunt prieteni buni...ca sa iubesti o persoana nu trebuie sa stai cu ea...