| ioana_8288 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.Eu am aflat de o jumate de an ca sunt infiata si ca am frati.Parintii mei adoptivi nu imi dau voie sa stau cu frati mei deloc si sa petrec timp cu ei.Mereu eu mi-am dorit frati mai mari decat mine, si acum ca i-am gasit as vrea sa petrec cat mai mult timp cu ei... dar nu pot.Nu-mi dau voie imi iubesc frati enorm de mult si mi-e foarte dor de ei deoarece nu i-am vazut de foarte mult timp...Va rog am nevoie de un sfat. Ce sa fac? Numai stiu ce sa fac ma simt confuza si mereu plang din cauza asta.Va rog dati-mi si mie un sfat

Răspuns Câştigător
| snowflake a răspuns:

Draga mea!
esti intr-o situatie delicata.

te inteleg si pe tine, si pe parintii adoptivi, si cred ca, motivul pentru care reactioneaza asa este de frica! de teama de a nu te pierde.
mai este si varianta, cum depinde cine ar fi fratii tai. caci, daca sunt niste vagabonzi si ai tai te-au crescut altfel. e normal sa le fie frica sa nu apuci pe cai gresite happy

da-le timp sa se obisnuiasca cu regasirea asta happy

5 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Draga Ioana problema nu e asa de simpla. Tu spui ca mai ai doi frati mai mari, atunci(stiu ca e dureros pentru tine)inseamna ca parintii tai biologici i-au preferat pe ei si pe tine te-au dat.Pe de alta parte parintii adoptivi cred ca ti-au oferit toate conditiile(ma rog in limita posibilitatilor). Acum tu spui ca acestia(parintii adoptivi) nu te lasa sa mergi la parintii "ceilalti"si la frati. Dar i-ai intrebat vreodata de ce? Or fi avand ei motivele lor, nu? Mai bine stai de vorba cu parintii care te-au crescut si vezi care sunt motivele lor.Numai bine.

| Jadis a răspuns:

Draga ioana, cati ani ai tu? Si ca sa iti raspund sincer la intrebare am nevoie de mai multe informatii: Sa-mi zici cum se comporta parintii adoptivi cu tine, cati ani au fratii tai si daca fratii tai vor sa petreci mai mult timp cu ei si daca locuiti in aceeasi casa impreuna cu parintii naturali-adoptivi (pentru tine).

| ydaa a răspuns:

Si pe mine ma cheama ioana :d uite ce e nu-ti asculta parinti si viziteaza-ti frati eeo interzictie absurda si nimeni nu te poate desparti de ei siparinti tai nu au dreptul sfat suna la telefonul copilului si informeazate sunt foarte buni in sfaturi si pe mine m-au ajutat cu o problema sunai si cerele un sfat 116111 pentru ei sunt mai in masura sa te ajutein probleme sau intrape siteul lor http://www.telefonulcopilului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa discuti cu parintii adoptivi cu calm, si sa ii faci sa inteleaga ca ai nevoie sa petreci mai mult timp cu fratii tai, dar ca nu ii vei neglija nici pe ei. Este o problema delicata, dar o discutie cu tact o va rezolva. Mult succes in rezolvarea problemei.

| GeorgianaElena14 a răspuns:

Draga mea incearca sa vb cu parinti tai adoptivi despre asta si sunt sigura ca vor intelege...Ai tot dreptul sa-ti vezi frati mai ales acum ca i-ai cunoscut. Vorbeste cu ei ci convingei ca sunt frati tai si ai nevoie de ei.